Bahara festivalsiz girmem abi!

  • Giriş : 13.05.2007 / 00:00:00

Üniversite kampüsleri, konser alanları, açık hava mekânları etkinliklerle hiç olmadığı kadar hareketlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Küresel ısınma dolayısıyla sıcak bir kış getirmiş olsak da, kışın manevi soğukluğunu yeterince hazmettik. Neyse ki, iyisiyle kötüsüyle bir kışı daha geride bıraktık, bahara merhaba dedik. Dedik demesine, ama güneşin ışıkları gizlediğimiz kilolar gibi gezemediğimiz yerleri ve en önemlisi de bir yılın verdiği sinir ve stresi gün yüzüne çıkardı. Şimdilerde biraz rahatlamamız, evlerden, dersliklerden ve işyerlerinden çıkıp bahçelere, etkinliklere, güzel mekanlara atılmamız gerek. Hani neredeler? diye soranlara bir kaç naçizane öneri.

Kampüslerde eğlence başladı!

Günlüksorumluluklar ve dersler ağır geldiyse bir değişiklik yapabilir ve ‘Ruffles En’Fest’ denilen hadiseye katılabiliriz. 18 Mayıs’a kadar 7 ilde üniversite şenliklerinde gerçekleşecek festival, gençleri çeşitli etkinliklerle bir araya getiriyor.

Hacettepe Üniversitesi, Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Bursa Uludağ Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve İzmir Ege Üniversitesi ile devam eden ‘Ruffles En’Fest’, 18 Mayıs tarihinde Konya Selçuk Üniversitesi etkinlikleri ile sona erecek. Üniversiteli gençlere iyi vakit geçirtmeyi hedefleyen ‘En’Fest’, farklı bölümlerden oluşuyor. Gençler, ‘En’Fest’ parkurunu en kısa zamanda tamamlama, tırmanma duvarında en yükseğe tırmanma, örümcek ağında en fazla cips toplama, arabaya en fazla kişi binme ve chopstick ile en fazla cips yeme gibi içinde küçük maceralar ve insana ilk bakışta ‘salakça’ gelebilecek oyunlarda bir hayli eğlenme fırsatı bulacaklar.

(9 Mayıs-Hacettepe Üniversitesi, 10 Mayıs-Eskişehir Anadolu Üniversitesi, 12 Mayıs-Bursa Uludağ Üniversitesi, 14 Mayıs-Marmara Üniversitesi, 16 Mayıs-İzmir Ege Üniversitesi, 18 Mayıs-Konya Selçuk Üniversitesi.)

Karadeniz’de şenlik var!

8. Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali 2-15 Mayıs tarihleri arasında Trabzon’da gerçekleştirilecek. Festivale, 12 farklı ülkeden 16 tiyatro grubu katılıyor. Farklı ülkelerin tiyatrolarını ve sanatçılarını bir araya getirip sanatın birleştirici gücü ile uluslararası ilişkileri sıcak ve canlı tutmak amaçları doğrultusunda Trabzon Devlet Tiyatrosu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen festivale: Türkiye ‘Sersemler Evi’, Makedonya ‘Yabani Aşk’, Fransa ‘Cin ve Sihirli Lamba’, Polonya ‘Çözülme’, İran ‘Kıyamet Aşkı’, Rusya ‘İflas’, Türkiye ‘Git Gel Dolap’, Ukrayna ‘İş’, Bulgaristan ‘Albena’, Romanya ‘Ivan Turbinca’, Gürcistan ‘Çocukların Gözüyle Dünya’, Romanya ‘6 Numaralı Koğuş’, Moldova ‘Müfettiş’, Çin Halk Cumhuriyeti ‘Köpeğin Yüzü’, Slovenya ‘Medea Material’ ile katılıyor.

Bu kadar yabancı sanatçıyı bir arada gördünüz mü?

29 Haziran-2 Temmuz tarihleri arasında Kilyos’ta düzenlenecek olan Radar Live 2007 Festivali, şimdiye kadar Türkiye’de en fazla yabancı sanatçı kadrosuna sahip konaklamalı festival olarak dikkat çekiyor.

Yabancı gruplar:Marilyn Manson, Easy Star All-Stars, James, Ellen Allien & Aparat, The Rapture, Piano Magic, Juliette and The Licks, Osunlade’s Yoruba Soul Orchestra, Cocorosie, Norman Jay, Beirut, Joan As Police Woman, Nouvelle Vague, Radioslave, CSS, Scsi 9, Peter Bjorn & John, The Rakes, The Horrors, Plan B, Jamie Lidell, Booka Shade.

Yerli gruplar:Duman, Babazula, Replikas, Fuat, Rashit, Gevende, Sakin, Neon, Fungu, Supercharger, Tatufly, Popcorn, Selin Damar, Grangulez, TNK, Clique.

Türkiye’nin en büyük bahar ve gençlik festivali Unifest’in dördüncüsü, 19 Mayıs günü Parkorman’da gerçekleşiyor. Bu yıl 10 bin kişiyi aşkın katılımın beklendiği Unifest’de Yalın, Mor ve Ötesi, Pamela, DolapDere Big Gang, Portecho, Dj Hüseyin Karadayı ve Dj Funky C performans gösterecek. Unifest’in yabancı konuğu ise 90’lı yıllarda müzik dünyasını ‘I’ve Got The Power’, ‘Rhtyhm Is A Dancer’, ‘Colours of Love’ gibi hit parçalarla kasıp kavuran Snap olacak. İstanbul’da tam da Gençlik ve Spor Bayramı’na uygun iki festival var 19 Mayıs’ta. Biri Parkorman’da gerçekleşecek olan Unifest, diğeri de Studio Live’da bu yıl ilk kez yapılacak olan Electro Youth İstanbul 2007.

Unifest sürprizi:Gün boyunca Rodeo, Surf Ride, Tırmanma Duvarı, İnsan Langırtı, Dev Basket, Shoot Out gibi oyuncak ve aktivitelerle Unifest katılımcıları hem eğlenecek hem de birbirinden güzel hediyeler kazanacak.

Kadın filmleri festivali

Anneler Günü’nde annenizi Kadın Filmleri Festivaline götürüp şaşırtabilme şansınız var. Elbette bunun için önce bir festival kitapçığı edinmelisiniz; ki anneniz bir kültür şoku ile karşılaşıp kalp krizi geçirmesin. 10-20 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilecek 10. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde bu yıl 34 ülkeden 137 kadın yönetmenin 149 filmi sinemaseverlerle buluşacak.Biz ‘Benim Annem Güzel Annem’ adlı bölümün filmlerine bakın deriz. Bu bölümde annelik üzerine filmler yer alıyor. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali hemen her yıl Anneler Günü’nü de içine alan tarihlerde gerçekleşiyor. Anneliğin geleneksel ve ataerkil yorumuna ironik bir yaklaşımla ‘anne olma’ durumunu farklı açılardan değerlendiren 9 film yer alıyor bu bölümde.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious