Bahar'da allerjiye dikkat

Bahar'da allerjiye dikkat.7759
  • Giriş : 09.04.2008 / 12:20:00
  • Güncelleme : 09.04.2008 / 12:24:37

Uzmanlar, bahar ve yaz aylarında böceklerin (sivrisinek ve diğer sokucu tüm hayvanlar) ortaya çıkması ile bunların çıkartı, zehir ve salyalarına karşı da alerji geliştirdiğine dikkat çekiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bahar nezlesi (saman nezlesi), alerjik astım, kontakt dermatit, ürtiker, alerjik konjoktivit gibi hastalıklar baharın gelmesi ile özellikle çocuk yaş grubunda sık karşılaşılan hastalıklar olduğunu söyleyen uzmanlar; "Bahar nezlesinde burun akıntısı, burun tıkanıklığı, aksırma, burun kaşıntısı, damak-boğaz ve kulakta kaşınma, gözlerde sulanma-kaşıntı ve kızarıklık ile şişme, koku duyusunda azalma gibi belirtiler görülür." uyarısında bulunuyor.

Bursa Dörtçelik Çocuk Hastanesi Başhekimi Uzman doktor İsmail Özcan, bahar nezlesinin daha çok ilkbahar mevsiminde kendini gösterdiğini ve başlıca nedenleri arasında tahıl, ağaç, çimen, çiçek ve bitki polenleri yer aldığını kaydetti.

Bu hastalığın tedavisinde temel unsurun hastanın alerji yapan maddeden uzak kalması olduğuna işaret eden Başhekim Özcan, "Ayrıca bu tür hastalara alerji şurupları, steroidli burun spreyleri ve anti-allerjik göz damlaları ile tedavi desteği sağlanmaktadır. Bahar nezlesinden korunmak için pencerelerin kapatılması, her gün çocuklara duş yaptırılması ve giysilerinin değiştirilmesi yararlı olacaktır. Polenlerin en fazla sabah ve akşam saatlerinde yoğun oldukları unutulmamalıdır." diye konuştu.

Özcan, "Bahar aylarında saman nezlesinin yanı sıra alerjik astım (öksürük, hışıltı, nefes darlığı), ürtiker (ciltte oluşan yaygın kızarıklık, kabarıklık ve kaşıntı) ve böcek alerjileri görülebilmektedir. Ayrıca güneşe bağlı ürtiker (solar ürtiker) ilkbahar ve yaz aylarında görülebilen ve dikkat edilmesi gereken bir başka alerjik durumdur." dedi.

"Vücudumuzun bağışıklık sisteminin çevremizde bulunan ve zararlı olmayan bazı maddelere karşı aşırı şekilde ve anormal bir reaksiyon vermesini 'alerji' olarak tanımlıyoruz." diyen Özcan, "Her ne kadar alerji denilince akla deride kaşıntı, burun akıntısı ve hapşırma gelse de allerjenin etkilediği organa göre bir çok farklı alerjik hastalık vardır. Bunların başında alerjik bronş astımı, alerjik burun ve göz nezlesi (saman nezlesi, bahar nezlesi) besin alerjisi, ilaç alerjisi, deri alerjisi (bebeklik egzeması, egzema), hayvan alerjisi, böcek alerjisi ve çalışılan ortamdaki maddelere olan mesleki alerjiler gelmektedir. Ailesel yatkınlık için en önemli gösterge alerjik hastalığa sahip olan anne-babanın çocuklarında alerjik hastalığın normal toplumdaki çocuklara göre daha yüksek sıklıkta görülmesidir. Vatandaşlarımızın bahar nezlesi konusunda özellikle çocuklarına karşı dikkatli olmaları gerekiyor." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious