Baharda ‘peynir hastalığı’ tehlikesi

  • Giriş : 03.05.2006 / 00:00:00

Halk arasında “peynir hastalığı” olarak bilinen ‘bruselloz hastalığı’nın görülme riskinin, peynir yapımının başladığı ilkbahar aylarında daha yüksek olduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Pek çok hayvan türünde ve insanlarda enfeksiyona neden olan hastalığın özellikle koyun, keçi, sığır ve manda gibi evcil hayvanları etkilediğini ve bu hayvanlardan insanlara direkt temasla veya hayvansal ürünlerle indirekt yollarla bulaştığını kaydeden Alp, hasta hayvanların idrar, süt ve diğer salgılarında brusella bakterisinin bulunduğunu ve taze peynir, krema, tereyağ ve dondurmanın tüketilmesi gibi değişik yollarla insanlara bulaşabildiğini ifade etti.

Sütleri iyi kaynatın
Tedavi için mutlaka bruselloza özel laboratuvar testleri yapılması gerektiğine işaret eden Alp, şöyle devam etti: “Hayvanlar için aşısı bulunmakta, ancak insanlarda kullanılacak aşı henüz bulunmamaktadır. İnsanlara brusellozun bulaşmasının önlenmesi için, süt ve süt ürünlerinin pastörize edilerek kullanılması veya sütlerin iyi kaynatıldıktan sonra tüketilmesi gerekmektedir. Özellikle peynir yapımının başladığı ilkbahar aylarında, kaynatılmamış sütten yapılan taze peynir tüketilmemeli, eğer bu tarz bir peynir alınmışsa mutlaka tuzlu suda en az 1 ay bekletildikten sonra yenmelidir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious