Bahattin Uzan'ın hapis cezası bozuldu

  • Giriş : 28.03.2007 / 00:00:00

Yargıtay 7'nci Ceza Dairesi, Adabank davasında aralarında Bahattin Uzan'ın da bulunduğu 8 sanık hakkındaki çeşitli hapis cezalarına ilişkin kararı bozdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yargıtay 7'nci Ceza Dairesi, İstanbul 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nin Adabank davasında verdiği kararın temyiz istemini sonuçlandırdı.

Yüksek Mahkeme, sanıklardan Bahattin Uzan hakkındaki mahkumiyet kararını, ''Karar öncesinde son sözünün sorulmadığı ve mevduat blokelerinin kaldırılmasına ilişkin Adabank Yönetim Kurulu kararının alındığı 7 Temmuz 2003 ve zimmet suçuna konu teminat mektubu bedelinin bankaca ödendiği 13 Ağustos 2003 tarihlerinde Uzan'ın banka yönetim kurulunda görevli olup olmadığının araştırılmadığı'' gerekçeleriyle esastan bozdu.

Daire, diğer sanıklar Ali Cenap Ermutlu, İhsan Canarslanlar, Tacettin Pak, Mustafa Akar, Nurettin Sivlim, Orhan Atabay ve Okay Öztürk hakkındaki çeşitli hapis cezalarına ilişkin kararları ise ''suç tarihindeki banka zararının yanlış hesaplandığı'' gerekçesiyle bozdu.

İstanbul 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi, Ermutlu ve Canarslanlar'ı 4389 sayılı Bankacılık Kanunu'nun zimmet suçunu düzenleyen 22'nci maddesi uyarınca 7 yıl 6 ay, Uzan ile Pak, Akar, Sivlim, Atabay ve Öztürk'ü ise aynı suçtan 5 yıl 10'ar ay hapis cezasına çarptırmıştı.

Adabank Davası, bozma kararı üzerine İstanbul 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious