Bahçede Kâbe örtüsü bulundu

  • Giriş : 11.08.2006 / 00:00:00

Ayasofya bahçesinde Kâbe ve Ravza-i Mutahhara örtüleri ile Osmanlı döneminde kullanılan çok sayıda eşya ve kumaş bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ayasofya bahçesinde yapılan kazıda Kâbe ve Ravza-i Mutahhara örtüleri bulundu. Ayasofya haziresindeki Şehzade Türbeleri'nin restorasyon çalışmalarında, ışıklandırma, kamera ve alarm sistemlerini bağlamak amacıyla kabloların geçirilmesi için açılan 40 santimetre derinlikteki kanaldan tekstil parçalarının çıkması üzerine, kanal çalışması durdurulmuş, durum Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'ne bildirilerek, kazı ruhsatı talep edilmişti. 27 Temmuz 2006'da alınan ruhsat doğrultusunda aynı gün gün, Ayasofya Müzesi Müdürü Jale Dedeoğlu başkanlığında kazı çalışmalarına başlandı. İlk kazı çalışmasında, Osmanlı lüleleri, 16. ve 17. yüzyıl İznik ve Kütahya karo parçaları, Osmanlı ve Bizans sırlı seramik parçaları, mutfak seramiği, çatı kiremit parçaları ile pişmiş toprak döşeme parçaları karışık olarak bulundu. İkinci kazıda da, üzerlerinde yanık izleri bulunan kumaş tomarları, aralarında Kâbe-i Şerif'in iç örtüsü, Ravza-i Mutahhara'ya ait örtü parçaları, kapı perdesinden parçaların yer aldığı türbelerin kutsal eşyaları bulundu.

MÜDÜR DEĞİŞTİ, ÇALIŞMA DURDU

Toprak altından özenle çıkarılan kumaşlar, Türbeler Müzesi Müdürü Erman Güven tarafından, üzerlerindeki yazılar okunarak tasnif edildi. Bu arada, Ayasofya Müzesi eski Müdürü Mustafa Akkaya'nın mahkeme kararı ile görevine dönmesinin ardından kazı çalışmaları durduruldu. Çalışmalara başkanlık yapan eski Müdür Jale Dedeoğlu, kurtarma kazılarının mutlaka sürdürülmesi gerektiğini vurguladı. Ancak kazı başkanının, kazı yapılan müzenin müdürü olması gerekiyor. Ayasofya Müzesi Müdürü Mustafa Akkaya'nın, çalışmaları yeniden başlatıp başlatmayacağı merakla bekleniyor.

Eserler titizlikle temizleniyor

Toprak altından özenle çıkarılan kumaşlar, Ayasofya Müzesi eski Müdürü Jale Dedeoğlu başkanlığındaki uzmanlar tarafından, tabaka tabaka ayrılarak, asitsiz kağıt üzerine yayılıp tasnifi yapılıyor. Kazıda, Osmanlı ve Bizans sırlı seramik parçaları, mutfak seramiği, çatı kiremit parçaları ile pişmiş toprak döşeme parçaları karışık olarak bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious