Bahçeli, AB sözcülerini eleştirdi

Bahçeli, AB sözcülerini eleştirdi.8984
  • Giriş : 13.05.2008 / 12:38:00

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiye'deki laiklik uygulamasını eleştiren Avrupa Birliği (AB) sözcülerine sert tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

MHP Grup toplantısında konuşan Devlet Bahçeli, geçtiğimiz hafta içinde terör örgütünün döşediği mayınların patlaması sonucu 4 vatandaşın hayatını kaybettiğini, son olanak Aktütün karakoluna yapılan baskında ise 6 askerin şehit olduğunu hatırlattı. Şehitlere Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileğinde bulunan Devlet Bahçeli, "Bahar dönemine girilmesiyle birlikte alçak eylemleri için Irak'ın kuzeyinden Türkiye'ye sızma girişimlerine hız veren teröristlere, Irak topraklarında ve ülke içinde güvenlik güçlerimizce ağır zayiat verilmesi Türk milletinin yüreğini ferahlatmıştır. Bu etkili ve başarılı askeri harekâtlar nedeniyle güvenlik güçlerimizi kalpten kutluyor ve takdir duygularımızı iletiyorum" şeklinde konuştu.

"BRÜKSEL MÜFETTİŞLERİ KÜSTAHLAŞIYOR"

"Türkiye'nin milli ve manevi değerleri etrafında süregelen tartışma ve polemiklere Avrupa Birliği'nin de fiilen müdahil olması ve 'Brüksel müfettişlerinin' Türkiye Cumhuriyeti'nin temelleri hakkında uluorta küstahça beyanlarda bulunmaları, gerilim yüklü ortamı daha da ağırlaştırmıştır" diyen Devlet Bahçeli, Türkiye'nin milli kimliğinin kapsayıcı olmadığını, milli devlet niteliğini ve üniter siyasi yapısını çağın gerçeklerine uygun olmadığını söyleyen AB'nin, AKP'nin kapatılması sürecine müdahale kapsamında Cumhuriyetin değerlerini ve Türk demokrasisini tartışmaya açtığını ifade etti. Devlet Bahçeli, şöyle konuştu:

"Türk toplumunu 'liberal demokratik güçler', 'Müslüman demokratlar', 'aşırı laikler' ve 'otoriter milliyetçiler' gibi karşıt gruplara bölen AB'nin sözde karşılaştırmalı siyaset bilimcileri; Türkiye'de yaşanan krizleri bunlar arasındaki güç çatışmasına dayandırmakta; Bu duruma gelinmesinin en büyük sorumlusu olan AKP'yi hala demokrasinin tek teminatı olarak gösterebilmekte; bu garabeti de Türkiye'ye, Venedik kriterleri, çağdaş demokrasi standartları, Avrupa hoşgörü vizyonu gibi süslü ambalajlarla pazarlamaya çalışmaktadır.

"AKP'YE KOLTUK DEĞNEĞİ OLUYORLAR, SİYASİ PARATONERLİK YAPIYORLAR"

Kapatma davasını, Müslüman bir ülkede demokrasi ve laikliğin yürüyüp yürümeyeceğinin bir göstergesi haline getirerek adalet mekanizmasına baskı yapmayı amaçlayan Avrupa Birliği, bu amaçla laiklik ilkesine de el atmıştır. Avrupa Birliği yetkilileri, son olarak, laiklik ilkesinin anlamından tanımına, korunmasından uygulanmasına kadar uzanan her alanda uzman bilirkişi edasıyla beyanat vermeye başlamıştır.

Türkiye'de laikliğin zorla dayatıldığını söyleyen Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı, kapatma davasını nüfusun çoğunluğu Müslüman bir ülkede gerçek demokrasinin bulunup bulunmayacağının ölçüsü olacağını söyleyerek AKP'ye koltuk değneği olmaya çalışmıştır."

Türkiye'deki temel sorunun, Türk milletinin bu ortak değerlerinin siyasi istismar vasıtası ve iç siyaset malzemesi yapılması olduğunu, Brüksel müfettişlerinin bu gerçeklere kulaklarını tıkadığını ifade eden Bahçeli, "Avrupa Birliği'nin bu süreçte bütün çabası, her dayatmasını karşılamaya amade Adalet ve Kalkınma Partisine siyasi paratonerlik yapmak olmuştur. Avrupa Birliği yetkililerinin geçtiğimiz hafta içinde devletin temel ilkelerini, Türk demokrasisini, yargı kurumlarını ve Türkiye'nin siyasi ve sosyal yapısını hedef alan beyanları, Brüksel'in AKP'nin kapatma davasına müdahil olarak fiilen katıldığını göstermiştir" diye konuştu.

"AB TÜRKİYE'YE AT GÖZLÜĞÜYLE BAKIYOR"

Devlet Bahçeli, 62 yıllık çok partili dönemde hiçbir partinin, haksızlığa uğradığı düşüncesiyle dış güçlerden medet ummadığını belirterek, "Siyasi partiler ve siyasetçiler, dış baskı ve müdahalelerden medet ummamış, ülkesinin onurunu ve milletinin haysiyetini böyle bir terazinin bir kefesine koymayı aklından bile geçirmemiştir. Türkiye böylesine yüz kızartıcı bir durumu, AKP'nin kapatma davası vesilesiyle ilk defa yaşamak talihsizliğine düşmüştür" dedi.

İktidar partisinin Türkiye'nin itibarının ayaklar altına alınması pahasına Avrupa Birliği'ne sığınmasının Türk milletini derinden üzdüğünü ve rencide ettiğini savunan Bahçeli, "Türkiye'ye iflah olmaz önyargıların penceresinden at gözlüğüyle bakan Avrupa Birliği; Türkiye'yi, kendilerine mutlak anlamda biat eden AKP'den ibaret zannetmek ve yabancı fonlardan beslenerek sahte Aydın hüviyetiyle sözde demokrasi havariliği yapan bir avuç lobinin Türk milletinin hissiyatını temsil ettiğini varsaymak gibi bir yanılgıya düşmemelidir" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious