Bahçeli, darbe tartışmalarını değerlendirdi

  • Giriş : 30.11.2006 / 00:00:00

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Hiç kimse seçim sandığında tecelli edecek milli irade dışında çözüm reçeteleri aramamalı, bunlara bel bağlama gafletine düşmemelidir" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bahçeli, yeni seçilen Merkez Yürütme Kurulu'nun (MYK) toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, son dönemde gündemde olan darbe tartışmalarını değerlendirdi. Bahçeli, son olarak ülke gündeminde askeri darbe ihtimali tartışmalarının sokulduğuna işaret ederek, bu konudaki seneryoların alenen tartışıldığı ve darbe ihtimali yüzdelerine ilişkin tahminlerin alenen seslendirildiğini belirtti. "Demokratik parlamenter rejime dışardan müdahale tartışmalarının demokrasinin ruhuna ve özüne aykırı çağdışı ve kınanması gereken arayışlar olarak" niteleyen Bahçeli, "Türk milleti, bu iktidarı sandık başında tasfiye edecek bilinç ve olgunluğa sahiptir. Hiç kimse seçim sandığında tecelli edecek milli irade dışında çözüm reçeteleri aramamalı, bunlara bel bağlama gafletine düşmemelidir. Milliyetçi hareketin önümüzdeki tek hedefi Türkiye'yi demokrasi içinde AKP zihniyetinden kurtarmak ve MHP'yi tek başına iktidar hedefine kazasız belaşız ulaştırmaktır" dedi.

ANAYASAYI DEĞİŞTİRECEK ÇOĞUNLUKTA İKTİDAR HEDEFLİYORUZ

Türk siyasi hayatının son dönemde hareketlendiğine işaret eden Bahçeli, suni ittifak arayışları, siyasi yön belirleme çabalarının hız kazandığını, bazı siyasi partilerin yeni misyon yüklenme projeleri geliştirme gayreti içine girdiklerine işaret etti. Bahçeli, bu dalgalı ve değişken siyasi ortamda MHP'nin yeri, yönü, refaransı ve misyonunun belli olduğuna işaret ederek, "Son dönemde AKP ile çıkar birliği yapan bazı köşe yazarları hayali senaryo ve yakıştırmalarla MHP ile ilgili olarak anlamsız bir kampanya başlatmıştır. Bu çerçevede bazı yayın organlarında MHP-CHP koalisyon senaryoları etrafından mesnetsiz ve maksatlı yorumlar yapılmıştır. Bu durum karşısında MHP'nin siyasi çizgisi hakkındaki şu hususların bir kere daha kamuoyuna duyurulmasını yararlı olacağını düşünüyorum. Milliyetçi haraketin yegane hedefi, Anayasayı değiştirecek çoğunlukta tek başına iktidara gelmektir. MHP-CHP koalisyon yakıştırmaları yapanların amacı, AKP'yi olduğundan fazla güçlü göstermek ve ancak diğer partilerin koalisyonuyla yıkabileceği izlenimi oluşturmaktır." diye konuştu.

"Milliyetçi hareket suni ittifak arayışmarı veya koalisyon hesapları içinde değildir." diyen Bahçeli, MHP'nin bugünkü parlamento aritmetiğini değiştirme gibi bir yöneliminin de bulunmadığını vurguladı. Bahçeli, bu tür arayışların kendileri dışında ve kendilerine tamamen yabancı olduğuna dikkat çekti.

AK PARTİ'YE ÖCALAN ELEŞTİRİSİ

Bahçeli, AKP yöneticilerinin "milliyetçi hareketin" ortaya koyduğu ilkeli ve kararlı tutum karşısında endişe ve telaşa düştüklerini söyledi. Dört yıllık AKP iktidar döneminin tahribatlarının ortaya çıkarıldığını ifade eden Bahçeli, AKP yöneticilerinin MHP hakkındaki yalan, iftira ve inkar politikalarının sonuçlarını değiştirmeyeceğini iddia etti. AK Parti'nin seviyesiz ve ilkesiz siyaset anlayışını teşhir etmek gerektiğini söyleyen Bahçeli, "Nafile çırpınışlar içinde tükenen AKP'nin sarıldığı son yalan, İmralı canisinin infaz süreciyle ilgili iftira ve hezeyanlar olmuştur. Can derdine düşen AKP sözcülerinin bu konuda dile getirdikleri hezeyanların tümünün gerçek dışı olduğu somut belgelerle sabittir. İmralı canisinin idam edilmeyeceği konusunda altında MHP'nin imzası olan hiç bir karar bulunmamaktadır. Bu konuda hiç kimseye teminat verilmemiştir. Bu iddiayı ortaya atan AKP'nin manevi fedailerinin yapması gereken, şimdi bu iddialarını ispat etmeleridir" dedi.

Bahçeli, İmralı mahkemesinin terörisbaşının infaz sürecini Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin sonucunu beklemek zarureti nedeniyle bir süre beklenildiğini kaydetti. Teröristbaşının idamının beklenmesinin teknik bir mesele olduğunu ifade eden Bahçeli, MHP'nin ısrarları sonucunda infaz dosyasının TBMM'ye gönderilmesine karar verildiğini anlattı. Bahçeli, koalisyon ortakları ve AK Parti'nin terörist başını kurtarma seferberliğine girdiğini ve 7 Haziran 2002 tarihindeki Çankaya Köşkü'ndeki liderler toplantısının ses kayıtlarında bunun olduğunu söyledi. Bahçeli, 2 Ağustos 2002 tarihindeki Meclis Genel Kurulu'nda oylamaya MHP dışındaki bütün partilerin katıldığını belirterek, "O dönem teröristbaşının ipten kurtarılması günahına ortak olan Başbakan Erdoğan ve AKP'nin şimdi gerçekleri saptırarak MHP'ye dil uzatmaya yeltenmesi, en hafif tabiriyle, tam bir yüzsüzlük ve siyasi riya örneğidir" şeklinde konuştu.

Bahçeli, teröristbaşının F tipi cezaevine nakliyle ilgili sözlerine açıklık getirdi. Öcalan'ın İmralı misafirliğine son verilmesini ilk kez MHP'nin gündeme getirdiğini hatırlatan Bahçeli, terör örgütünü avukatları aracılığıyla yönetmesine son verilmesini istediğini söyledi. Bahçeli, F tipi cezaevinin teröristbaşının özlem ve arzusu değil, tam tersine kabusu olduğunu söyledi.

BAŞBAKAN, HAYALİ AB BORSASINDA PAPA'YI DEVREYE SOKMUŞTUR

Bahçeli, Başbakan Erdoğan ve AKP hükümetinin, Papa'nın Türkiye ziyareti sürecinde başından sonuna kadar ne yaptığını bilmeyen bir şaşkınlık, tutarsızlık ve becerisizlik sergilendiğini öne sürdü. Papa'nın İslam dinine karşı, din ve devlet adamlarından beklenmeyecek şekilde incitici ve hakeratamiz bayanlarda bulunmasının İslam aleminde ve Türkiye'de haklı tepki ve infiale yol açtığını belirten Bahçeli, sözlerine söyle devam etti: "Bu tepkiler karşısında telaşa düşen Başbakan Erdoğan, Papa ile karşılaşmamak için neredeyse köşe kapmaca oynamış, ancak sonunda kendisini Esenboğa Havalimanında Papa'nın uçağının merdiveni önünde bulmuştur. Papa'nın Türkiye'nin AB üyeliğini desteklediğini kendisine söylediğini açıklayan Başbakan, hayali AB borsasında Papa'yı devreye sokmuştur."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious