Bahçeli, giderek sertleşiyor

Bahçeli, giderek sertleşiyor.9234
  • Giriş : 12.07.2007 / 10:36:00

Bahçeli'nin hedefinde Başbakan Tayyip Erdoğan var. MHP liderinin, Başbakan için kullandığı ifadeler 'sert' sıfatı ile ifade edilemeyecek kadar ağır:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sıcak hava, 22 Temmuz seçimleri için yürütülen seçim çalışmalarını etkileyen önemli faktörlerden biri. Kırşehir de çok sıcak. Neyse ki, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ilan edilen saatte kürsüye çıkıyor ve kısa konuşuyor.

Bahçeli'nin hedefinde Başbakan Tayyip Erdoğan var. MHP liderinin, Başbakan için kullandığı ifadeler 'sert' sıfatı ile ifade edilemeyecek kadar ağır: "Ne satacaksanız yalnızca 11 gününüz kaldı, ne çalacaksanız yalnızca 11 gününüz kaldı. Hesap sormazsam namerdim... Dengesini kaybetmiş, hezeyandan hezeyana koşuyor." MHP lideri, Erdoğan'ı 'siyasi terör uygulamak'la da suçladı ve "Başbakan bize siyasi terör suçlamasında bulunuyor. En büyük siyasi terörist ve kundakçı bizatihi kendisidir." ifadelerini kullandı. Bahçeli, akşam saatlerinde geldiği Nevşehir'de suçlamalarına yenilerini ekledi. Erdoğan için "Bir desteğin İmralı'da, bir desteğin Kuzey Irak'ta. Teröristbaşı, Barzani seni istiyor." suçlamalarında bulundu.

MHP lideri Bahçeli, Nevşehir'de daha çok cumhurbaşkanlığı seçimi üzerinde durdu. Faturayı yine Erdoğan'a kesti: "Başbakan beceremedi, Abdullah Bey'in üzerine yüklüyor. Gül'ü altında bıraktı. Yol arkadaşını gizli emellerine kurban etti. Sinsi ve kurnazca oyunla arkadaşını dışlamak istiyor." Gül için 'gerçek mağdur' benzetmesini yaptı. Gül, geçen hafta Kırşehir ve Nevşehir gibi illerde etkili mitingler yapmıştı. Gül'ün konuşmaları, milliyetçi-muhafazakâr seçmeni etkilemiş olmalı ki, Bahçeli bu illerde onun için dikkatli bir dil kullandı.

MHP lideri, 22 Temmuz öncesinde AK Parti'nin cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde yaşanan olumsuzluklar nedeniyle oyunu artırmasını engellemeye çalışıyor. Dünkü konuşmada bu açıkça hissediliyordu. Erdoğan'ın, 11. cumhurbaşkanının seçimi için 'uzlaşma' önerisini 'doğruyu buldu' diye yorumladı. Bunun demokrasi için sevindirici olduğunu dile getirirken, "Kriz tellallığı yapan Başbakan olumlu değişim içinde." diye konuştu. Bahçeli, yeni cumhurbaşkanlığı seçiminin 'cepheleşmeye, kamplaşmaya neden olmaması' uyarısında bulundu. 22 Temmuz sonrasında, Meclis'te AK Parti dışında milletin iradesini temsil edecek milletvekili ve partilerin olacağını söyledi. MHP lideri, 'benden olsun' ısrarında değil: "Cumhurbaşkanlığı seçimini cepheleşmeye, krize sürüklemek doğru bir anlayış değil."

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious