Bahçeli: "Anayasa Değişikliği Çalışma Grubu oluşturulmalı"

Bahçeli:
  • Giriş : 13.12.2007 / 16:24:00

TBMM'de temsil edilen tüm siyasi partilerin katılımıyla bir Anayasa Değişikliği Çalışma Grubu oluşturulması gerek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gazetecilerle düzenlediği sohbet toplantısında soruları yanıtlayan Bahçeli, Yeni YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ın "üniversiteden yasakların kaldırmasıyla ilgili" sözlerinin anımsatılıp, görüşünün sorulması üzerine şunları kaydetti:

"Daha ayağı YÖK binasına değmeden demeç vermek doğru olmamıştır. O bakımdan Türkiye'de her konu, her atama bir siyasal çatışmanın ürünü olarak da görülmemelidir. YÖK Başkanı'nın biraz daha dikkatli hareket etmesinde yarar vardır. Antitez gibi bir anlayışla geldiğini vurgulayacak yaklaşımlardan uzak durmalıdır. Ama bize göre 25-27 yılı tamamlamış olan YÖK gözden geçirilmelidir."

Türbanın serbest bırakılması konusunda MHP'nin tavrının sorulması üzerine Bahçeli, konuya "toplumun kolektif ihtiyaçlarının karşılanmasının devletin asli görevi" olduğu gerçeği çerçevesinde baktıklarını söyledi. Bahçeli, şunları söyledi:

"Eğer türban veya tesettür, başörtü, bir siyasi simge olarak veya genel anlamda irticai unsurun tehdit algılaması olarak ifade ediliyorsa devletin her biriminde bu manada 40 yıldan bu yana tecrübe kazanmış görevlileri vardır. Bunların içerisinde kim inanarak takıyor, kim irticai faaliyet simgesi olarak kullanıyor bunu ayırt etmeye mezun olmak lazım. Şimdi bunların hepsini yapmayarak Türkiye'de türbanlı-türbansız veya laik-antilaik, dindar-dinsiz gibi çatışmalarla Türkiyemizin boğulmasına, bu manada baskı altına alınmasına fırsat vermeyecek davranışları ortaya koymak lazım."

Bahçeli, Anayasa'nın 10. maddesine bir yorum getirilerek, birtakım kamu hizmetlerinden yararlanmada engel teşkil etmeyecek ifadenin konulmasıyla konunun çözümlenebileceğini kaydetti.

Bahçeli, yeni anayasa hazırlıkları konusunda düşüncelerinin sorulması üzerine, 8 bilim adamının yapmış olduğu çalışmanın mahiyeti hakkında doğrudan bir bilgiye sahip olmadıklarını, Başbakan Erdoğan'ın da topluma henüz anayasa taslağını sunmadığını belirtti.

"Her 2 kişiden birisi bize oy veriyor, gerisini kaldır at mantığıyla Türkiye'yi yönetme anlaşıyışından da vazgeçilmesi" gerektiğini belirten Bahçeli, "Bu çirkin sözden artık kurtulmak lazım. Yoksa bir gün bu 2 kişiden biri bir partinin önüne toplanır ya seçim ister ya verdiğimiz oyların iptalini istiyoruz diye bağırmaya başlar" diye konuştu.

Bahçeli, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 3 aylık performansını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, "3 aylık icraatı nedir? Devlet başkanı, kral olan Abdullahlarla görüşüyor, birikmiş atamaları inadına yapmaya çalışıyor, vakit buldukça da Sayın Başbakan gibi Türkiye dışına çıkmayı tercih ediyor. Başka bir şey var mı?" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious