Bahçeli bu kez tokalaşmadı!

Bahçeli bu kez tokalaşmadı! .9715
  • Giriş : 29.10.2007 / 11:34:00

Cumhurbaşkanı Gül'ün 29 Ekim dolayısıyla TBMM kabulünde ilginç bir olay yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

 DTP'liler ve Ufuk Uras, MHP lideri Bahçeli ile tokalaşmak için hamle yaptı ancak...

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin TBMM'nin açılış günü Meclis Genel Kurulu'nda Demokratik Toplum Partisi (DTP) Genel Başkanı Ahmet Türk ve arkadaşları ile tokalaşması uzun süre bir kesim tarafından acımasızca eleştiri konusu olmuştu..

Ancak Devlet Bahçeli bu kez hazırlıklı ve dikkatliydi...

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla TBMM kabulünde çok ilginç bir sahne yaşandı.

Protokol sırasında, MHP lideri Devlet Bahçeli, DTP'liler ile Ufuk Uras birbirlerine yakın pozisyon aldı.

ÖDP Genel Başkanı ve İstanbul miletvekili Ufuk Uras, sırada beklerken DSP lideri Zeki Sezer'le tokalaştı.

Uras, Zeki Sezer'e yakın duran MHP lideri Devlet Bahçeli ile de tokalaşmak istedi..

Bu arada DTP milletvekili Sırrı Sakık'ta, MHP lideri Devlet Bahçeli'ye doğru hafif tebessüm ederek başını uzattı, tokalaşmak istediğini zımnen anlattı..

Ama her iki çaba da sonuçsuz kaldı..

Devlet Bahçeli, Meclis'in açılışında olduğu kadar müsamahakar değildi, bu kez..

İKİSİNE DE SIRTINI DÖNDÜ

MHP lideri Devlet Bahçeli her iki isme de sırtını dönerek dolaylı bir 'cevap' verdi...

Bahçeli, ne Ufuk Uras'la, ne de Sırrı Sakık'la tokalaşmadı...

Bahçeli'nin bu tutumunda, PKK terör örgütünün askerlerimize saldırarak şehit etmesi ve DTP'li vekillerin bu saldırıları kınamaması büyük ölçüde etkili oldu...

BAHÇELİ'NİN O TAVRI NASIL KARŞILANMIŞTI?

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin, Meclis'teki yemin töreninde DTP'li milletvekilleriyle tokalaşması MHP tabanında 'normal' karşılanırken, muhaliflerden "Ben olsam tokalaşmazdım" diyenler de çıkmıştı.
MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı, Bahçeli'nin DTP'li vekillerle tokalaşmasının son derece doğal ve insani bir durum olduğunu belirterek "Adamlar gelmiş, ret mi etseydik?" dedi. DTP'lilerin kendileriyle aynı yemini ettiklerini hatırlatan Paçacı şunları söyledi: "Medeni bir tavır. Meclis'te yanınıza gelmiş tokalaşmak isteyen bir kişinin elini sıkmamak gayri medeni bir davranış olurdu.

"VATANDAŞ SEÇMİŞ, NE OLACAK?"

MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Vural da Bahçeli'nin gerekeni yaptığını vurgulayarak, DTP'lilerle tokalaşmanın parti içinde sıkıntı yaratmadığnı söyledi: "Meclis çatısı altında insanların bir karşılaşma anında yaptıkları medeni bir davranış. Gereken yapıldı."

Ülkü Ocakları da tokalaşmanın olumsuz karşılanmadığını söylerken, MHP'li Özgür Çakmak "Genel Başkan doğru yapmış olabilir. Genel Başkan kişilikli, dik duran birisi, herhalde bir bildiği var" yorumunu yaptı. Yönetim muhalifi eski milletvekili İsmail Köse, Bahçeli'ye destek verdi, ancak "Ben olsam sıkmazdım" dedi.

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin Meclis yemin töreninde DTP'li vekillerle tokalaşması sert tepkilere sebep olmuş, parti yönetimi ve Ülkü Ocakları ise Bahçeli'den yana tavır almıştı...Ancak Devlet Bahçeli bugün aynı görüntüye izin vermedi...

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious