Bahçeli: "Diyarbakır'daki saldırı halka yönelik bir saldırıdır"

Bahçeli:
  • Giriş : 08.01.2008 / 13:22:00

Bahçeli: "Diyarbakır'daki saldırı yalnızca TSK'ya değil, halka yönelik hunhar bir saldırıdır!"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Partisinin TBMM grup toplantısında konuşan Bahçeli, 22 Temmuz seçimine kadar gerilimle geçen bir yılın geride bırakıldığını, bu nedenle 2008 yılının Türk milletine huzur, mutluluk ve esenlik getirmesi temennisinde bulundu.

Diyarbakır'da meydana gelen bombalı terör eyleminde hayatlarını kaybeden 5 vatandaşa Allah'tan rahmet, 68 yaralıya ise acil şifa dileyen Bahçeli, ''Olayı, bu kanlı eylemleri yapanları terörist olarak adlandırmayan işbirlikçilerinin maskesini düşüren bir elim hadise olarak görüyorum. Bu eylemi, yalnızca Silahlı Kuvvetler mensuplarına değil, aziz Diyarbakır halkına yönelik hunhar bir saldırı olarak değerlendiriyorum. Bu eylemler ile terör örgütünün ve bölücü mihrakların bir taktik değişim içine girmiş oldukları da belirgin bir hale gelmeye başlamıştır. Gelişmeler, teröristlerin kentlerde özellikle sabotaj ve kundaklama eylemlerine yönelmeye başladığım göstermektedir'' diye konuştu.

Bahçeli, geçmiş dönemlerde, bölücü terör örgütünün sıkıştığında hedef genişletmek ve taraftar kaybetmemek için Karadeniz ve Akdeniz bölgelerine yaptığı açılımların hüsranla sonuçlandığını, bu yeni eylemlerin de güvenlik güçlerinin yoğun ve etkili çalışmaları ile son bulacağını vurguladı.

''Hükümeti, araç ve ev kundaklama ile bombalı eylemlerden zarar gören vatandaşlarımızın kayıplarını bir an önce karşılamaya ve bu konuda gereken tedbirleri almaya çağırıyorum. Aksi halde öfkeden doğacak bireysel hak arama çabaları telafisi mümkün olmayan gelişmeleri de beraberinde getirecektir'' diyen Bahçeli, 2008 yılına ilişkin siyasal, sosyal ve ekonomik konulardaki öngörülerini de anlattı.

TÜRKİYE VE DÜNYADAKİ GELİŞMELER

Geçen yılın, Türk ve İslam alemi başta olmak üzere insanlık için huzur, barış ve esenlik içinde geçmediğini vurgulayan Bahçeli, 2008 yılının da bu açıdan ümit verici görünmediğini savundu.

Türkiye'nin yakın çevresinde yaşanan toplumsal çatışmaların, suikastların, sabotajların, Irak'taki insanlık dramının, yalnızca bu bölgeyi değil bütün dünyayı dalga dalga etkileyecek bir aşamaya ulaştığını belirten Bahçeli, ''Üzülerek belirtmeliyim ki gelişme yolunda alınan mesafeye rağmen Türk dünyası ve Müslüman toplumlar, ellerindeki büyük kaynakların ve sahip oldukları beşeri potansiyelin çok altında bir etki ile dağınık, uyumsuz ve içe kapanık bir görüntü sergilemektedir'' dedi.

Türkiye'nin, başta milli ekonomisi olmak üzere, vazgeçilmez milli menfaatleri, gelecek projeleri ve hatta milli varlığının, yabancı güçlerin kurguladığı senaryoların bir parçası haline geldiğini savunan Bahçeli, yönetici elitlerin, batı dünyasının ve özellikle okyanus ötesinin yörüngesine tutunduğunu, böylece tüm sorunlara dış merkezli bir bakış tarzı hakim olmaya başladığını söyledi.

''TÜRKİYE SIRADAN ÜLKE HALİNE GELDİ''

''Bugün ulaştığımız seviyede Türkiye'miz ne üzücüdür ki sıradan bir bölge devleti haline gelmiştir'' diyen Bahçeli, mali yapıda kapının, uluslararası tefecilere küreselleşme adına sonuna kadar açıldığını, iktisadi yapının da denetim altında tutulduğunu ileri sürdü.

Bahçeli, milli kaynakların, ''serbest rekabet'' adı ile yabancıların veya yerli acentelerinin kontrolüne geçmeye başladığını anlatarak, ''Milli sanayi birer birer elden çıkmakta, yerli firmalar kontrolsüz olarak ülkemize dolan yabancı malların montaj merkezi haline gelmektedir'' diye konuştu.

Küresel sömürünün önündeki en önemli engelin milli devlet yapısı ve bu yapının temel taşı olan milliyetçilik olduğunu vurgulayan Bahçeli, ''Küresel gelişmelerin bir figüranı değil baş aktörü olmayı hedefleyen milliyetçi projeler, yalnızca Türkiye'yi değil, soydaşlarımızı ve müşterek kültür dairesinde yaşayan mazlum milletleri de kurtaracak yeni bir anlayışı temsil edecektir'' dedi.

''İlhamını ve sevgisini büyük Türk milletinden alan milliyetçi hareket, devlet ve milletimizin bekası için dünden daha önemli ve kutsal bir görevle karşı karşıyadır'' diyen Bahçeli, ''Allah'ın izniyle bu görevi başarıyla yerine getireceklerini'' söyledi.

''2007 KAYIP YIL''

Küresel ekonomideki son gelişmelere bakıldığında, 2008 yılında yeni sorun ve sıkıntılar yaşanacağını ortaya koyduğunu vurgulayan Bahçeli, şöyle devam etti:

''Yükselen petrol ve ham madde fiyatlarıyla birlikte azalan likidite, dünyanın yeni bir açmazın içine sürüklendiğinin en bariz işaretidir. Bu zamana kadar; risk alma iştahında ve küresel likiditedeki artışın yanı sıra, ABD'nin bir trilyon dolara yaklaşan cari açığı, küresel ekonomik sistemin geçici bir bahar havası yaşamasına neden olmuştur. Bu durum geçtiğimiz yıllar içinde de Türkiye ekonomisine olumlu bir şekilde yansımıştır. Ancak, küresel ekonomik konjonktürün aşağıya doğru bükülmeye başladığı nokta olan ABD'deki konut sektöründe ortaya çıkan krizin, özellikle gelişmekte olan ekonomileri yeni bir bunalımla karşı karşıya bırakacağı anlaşılmaktadır. Bu çerçevede 2008 yılında küresel bağlamda yaşanacak ciddi bir kriz dalgasının Türkiye'ye yansıması da sözde istikrar havarilerinin iddia ettiği gibi hafif olmayacaktır. Türkiye ekonomisinde geçtiğimiz yılın program hedeflerinin birçoğuna ulaşılamamıştır. Bu anlamda geride bıraktığımız yıl ekonomide başarısız bir dönem olarak hatırlanacaktır.''

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, geçen yıl hükümetin enflasyonda başarısız olduğunu, bu yıl öngördüğü yüzde 4'lük hedefin de yılın hemen başında yapılan zamlar nedeniyle aşılacağı belirterek, ''(Asgari ücretliye yılın ilk altı ayı için yüzde 4, ikinci altı ayı için yüzde 5 oranında zam yapılmasının, hedeflenen enflasyonun üzerinde) diyerek kendi hanesine siyasi kazanç sağlamaya çalışan AKP iktidarı; elektriğe, doğalgaza, petrole yaptığı zamları unutmuş görünmektedir. Bu bağlamda içinde bulunduğumuz yıl da çalışanlar için ümit var değildir'' diye konuştu.

''RAKAMLARIN ÜSTÜ ÖRTÜLÜYOR''

AK Parti iktidarında, ''milletin alıştırılmış yoksulluğa, öğretilmiş çaresizliğe, kabullendirilmiş dışlanmışlığa maruz kaldığını'' savunan Bahçeli, iktidarın rakamlarla oynayarak gerçeklerin üstünü örtme aymazlığına kendini kaptırdığını öne sürdü.

''İktidarın ihmali ve hatta hoşgörüsü ile giderek büyüyen ve cüret bulan PKK terör örgütüne yönelik'' ciddi ve etkili girişimlere ve Irak'ta yuvalanan terör unsurlarına karşı beklenen müdahalenin başladığını dile getiren Bahçeli, ''Bu kapsamda, TSK, başta Kandil dağı olmak üzere Irak'ın kuzeyinde yıllardır himaye gören PKK çetelerine yönelik başarılı harekatlar icra etmişlerdir. On binlerce vatan evladını, zor kış şartları altında eksi 20 derecede, içte ve dışta gösterdikleri fedakarlık ve kahramanlıklarından dolayı bir kez daha kutluyorum. İnanıyorum ki ordumuz terör ve bölücülükle mücadelenin kendisine düşen boyutuyla sonuç alacak ve terör örgütüne son verecektir. Beklentimiz budur. Bu konuda aziz milletimiz gibi biz de Mehmetçiğin imkan, kabiliyet ve tecrübesine güveniyor ve destekliyoruz'' diye konuştu.

SINIR ÖTESİ OPERASYON VE MHP

Türk milletinin, bu coğrafyada güçlü bir biçimde var olabilmesinin, kendini savunacak kuvvet ve iradeye sahip olmasıyla mümkün olacağını vurgulayan Bahçeli, bu ve benzer operasyonların, Türkiye'nin vatanına ve varlığına sahip çıkma uğruna, her türlü fedakarlık ve mukabele kararlılığının vurgulaması açısından da ayrıca önemsediğini bildirdi.

MHP'nin 70 milletvekili ile sınır ötesi operasyon ve bölücülükle mücadele için Türkiye'yi ve küresel aktörleri harekete geçirdiğini dile getiren Bahçeli, ''Gelinen bu aşamanın, aziz şehitlerine sahip çıkarak iktidarı, bu harekata mecbur eden millet iradesinin ve Mecliste görev almanın sorumluluğunu yerine getiren milliyetçi hareketin eseri olduğunu buradan belirtmek istiyor ve bu sonuçla iftihar ediyorum. Bu harekatın bundan öncekilerde olduğu gibi geçici sonuçlar doğurmaması, aksine tam ve kesin bir sonuç alınıncaya kadar, kesintisiz bir şekilde belirlenen stratejiye uygun olarak neticelendirilmesi milletimizin hükümetten beklentisidir'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious