Bahçeli Kayseri'ye neden gelmedi?

Bahçeli Kayseri'ye neden gelmedi?.8850
  • Giriş : 12.08.2007 / 21:20:00

MHP'nin Tekir'de gerçekleştirdiği kurultayda en merak edilen soru.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

MHP'nin Erciyes Dağı'nın Tekir Yaylası'nda geleneksel Erciyes Zafer Kurultayı, bu yıl ilk kez karsız ve genel başkansız yapıldı. Kurultay önceki yıllara göre sönük geçerken, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin bu yıl gelmemesine genel merkez çevreleri, Ankara'da Meclis ve Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili çalışmaları neden gösterdi. Ancak Bahçeli'nin, Kayseri'den MHP'nin bir milletvekili çıkarmasına tepki ve katılımın azlığı nedeniyle bu yıl Erciyes Zafer Kurultayı'na gelmediği ileri sürüldü.

Erciyes Dağı'na, Zafer Kurultayı için gelenler küresel ısınma nedeniyle 3916 metrelik zirvesindeki karları ve buzulları eriyen zirveyi hayretle izledi. MHP'nin merhum lideri Alparslan Türkeş'in 7 yıl, Devlet Bahçeli'nin de 10 yıl üst üste katıldığı Erciyes Zafer Kurultayı, bu yıl ilk kez genel başkansız yapıldı. Tekir Yaylası'nı dolduran MHP'liler ise ‘Kurultay öksüz kaldı’ dedi.

Cuma günü, Kayseri'deki camilerde Miraç Kandili ve şehitler için mevlit okutulmasıyla başlayan kurultayın son günü olan bugün, Tekir Yaylası'nda geleneksel genel başkan konuşması yapılmadı. Devlet Bahçeli’nin protokol tribünündeki koltuğuna Kayseri milletvekili Sebahattin Çakmakoğlu otururken, Otağ Çadırı’ndaki başköşe ise boş kaldı. Kurultayın son günü etkinliklerine MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır, Genel Sekreter Bülent Didinmez ve çok sayıda milletvekili katıldı.

Zafer Kurultayı’na da geçmiş yıllara oranla gurbetçilerin katılımının az olduğu dikkati çekti. Yaklaşık 60 bin kişinin katıldığı kurultayda, son gün etkinlikleri sırasında bir çok kişinin çadırlarından çıkmadığı gözlendi. Katılımın bu yıl az olmasının, kurultay tarihinin ileriye kaydırılması ve izinlerini önceden ayarlayan gurbetçilerin çalıştıkları ülkelere dönmelerinden kaynaklandığı belirtildi.

Kurultay alanını sabahın erken saatlerinden itibaren dolduran MHP'liler, Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin gelmeyeceğinin açıklanması ve geleneksel genel başkan konuşmasının yapılmaması nedeniyle üzüldü. Türkiye'nin her yanından gelen birçok partili, genel başkan konuşması yapılmayacağını öğrenince alandan erken ayrıldı. Ahmet Şafak ve Mustafa Yıldızdoğan'ın kurultay alanında konser verirken birçok partili ve ülkücünün çadırlarında oturmayı tercih ettiği gözlendi. Konseri izleyenler kurultay alanında sık sık ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez’ sloganı attı.

ÇAKMAKOĞLU KONUŞTU

Kurultayda, MHP'nin Kayseri'den çıkardığı tek milletvekili olan eski bakanlardan sabahattin Çakmakoğlu ve tertip komitesi başkanı olan MHP Kayseri İl Başkanı itesi başkanı Süleyman Korkmaz birer konuşma yaptı. Konuşmalar sırasında yine birçok katılımcı çadırlarında oturmayı tercih ederken alanda yaklaşık 15 bin kişi toplandı.

Sabahattin Çakmakoğlu konuşmasında Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin Ankara'da yogun siyasi çalışmalar nedeniyle kurultaya gelemediğini söyledi. Çakmakoğlu, “22 temmuz seçimleri MHP’ye muhafelet görevi vermiştir. O nedenle genel başkanımız gerek TBBM’deki çalışmalar gerek muhalefet görevi nedeniyle çalışmalar yapmak üzere başkentte kalmıştır'' dedi.

Kurultayın ‘Ben Türk milletindenim, Türküm’ diyenlerin olduğunu söyleyen Çakmakoğlu, milliyetçilerin ve ülkücülerin 22 Temmuz seçimleri öncesi heycanla çalıştıklarını, medyanın Türk milliyetçilerini görmezden gelip, seslerini duyurmadağını söyledi. Buna karşın Milliyetçi Hareket'e inananların yılmadığını kaydeden Çakmakoğlu, “Vatan bölünmez, şehitler ölmez diyenleri cezalandırmaya yönelenleri kınıyorum. Ne diyecektik yani? Vatan bölünür, şehit ölür mü diyecektik? Bunu söyleyenler, haindir ve namerttir. Yine söylüyoruz, burdan haykırıyoruz, vatan bölünmez, şehitler ölmez'' dedi.

MHP'nin dün söylediklerinin bugün de arkasında olduklarını kaydeden Sabahattin Çakmakoğlu “Kimse merak etmesin, esasımız değişmeyecektir. seçim sonuçlanına saygılıyız ama insanları ikna edeceğiz saflarımıza çekeceğiz. Bu konuda en büyük görev siz gençlere ve kadınlarımıza düşmektedir. Çok sayıda kişiyi saflarımızı kazandıracaksınız. Gelecek iktidar da bizim olacak'' diye konuştu.

MHP İl Başkanı Süleyman Korkmaz da konuşmasında Erciyes Zafer Kurultayı'nın, Türk milletinin her defasında hasretle kucaklaştığı, birlik ve bütünlük sergilenen, çoşkunun doyasıya yaşandığı bir buluşma haline geldiğini söyledi. Kurultayda ele alınan konuların va alınan kararların Türk dünyasının geleceğine ışık tuttuğunu söyleyen Korkmaz, “Biz inanıyoruz ki, bütün umutların başladığı yerde, Türk’ün kudreti başlar. Bu kurultayımız da birlik ve beraberliğimizi daha pekiştirmenin yanı sıra ekonomik ve siyasal olarak ABD ve AB’ye mahkum hale getirilen yüce milletimizi içine düşürüldüğü zilletten kurtarmamıza vesile olacaktır'' dedi.

BAHÇELİNİN KOLTUĞUNA OTURANLAR

Devlet Bahçeli, Erciyes Zafer Kurultayı’na gelmeyince protokol çadırındaki koltuğu, önce boş kaldı, sonra kurultayı izlemeye gelen kadınlar, Bahçeli ve üst düzey parti yöneticilerine ayrılan koltuklara oturdu. Bahçeli'nin koltuğuna oturan Meryem Şener, “Bu koltuk pek rahat değil'' diyerek kalktı.

Konuşmalar öncesi bu kez genel başkan koltuğuna Sabahattin Çakmakoğlu oturdu. Çakmakoğlu’nun yanındaki koltuğa da eşi Ayten Çakmakoğlu oturarak, kurultayı izledi. Bu arada, genel başkanların her yıl gelerek, dinlendikleri, Atütürk, Alparslan Türkeş ve Türk bayraklarıyla bezeli Otağ Çadırı’ndaki başköşe boş kaldı.

İBRAHİM ERKAL ÜLKÜCÜ GENÇLERI COŞTURDU

Kurultayda cumartesi akşamı İbrahim Erkal konser verdi. Gecenin ilerleyen saatlerinde sahneye çıkan İbrahim Erkal, duygusal ve hareketli parçalarıyla ülkücüleri coşturdu. Kurultaya daha önceki yıllarda gündüz bölümlerine katıldığını belirten sanatçı İbrahim Erkal, bu yıl gece bölümüne katıldığını ve katılımın yüksek olmasından dolayı çok mutlu olduğunu söyledi. Yaklaşık 1.5 saat sahnede kalan sanatçı, ülkücülere unutulmaz gece yaşattı.

SİMA VE SEMAH BİRLİKTE

Kurultayada, Ankara’dan gelen Folklor Müzik Gençlik Topluluğu Halk Oyunları ekibi katıldı. Ekip, Zeybek, Kafkas, Karadeniz yörelerinden halk oyunları sundu. Ekipte yer alan erkekler, sık sık ‘Bozkurt’ işareti yapıp, ülkücüleri coşturdu.

Aynı ekip ardından semah gösteri yaptı. Konya’dan gelen Çelebi Sema Grubu da sema gösteri yaptı. Ardından semah ve sema ekipleri aynı anda sahne de yer alıp yaklaşık 2 dakika süren gösteri yaptı. Ekiplerin birlikte yaptığı gösteri, uzun süre alkışlandı.
     
N O T L A R

Karsız ve genel başkansız ilk kurultay


MHP'nin 18'inci Enciyes Zafer Kurultayı ilk kez genel başkan olmadan yapıldı. Alparslan Türkeş, 7, Bahçeli de 10 kez kurultaylmara aralıksız katılmıştı.

* Erciyes Dağı'nın hem Kayseri hem de Develi girişlerinde önlem alan jandarma, silahları emanete aldı. Yaklaşık 170 tabanca ve tüfek sandıklara konularak kurultay sonrasında sahiplerine verildi. 300’e yakın sopa ve çakıya da el konuldu. Jandarma güvenlik önlemi için Malatya, Kırşehir, Nevşehir ve Yozgat’tan takviye aldı.

* Kurultay tarihinin kaydırılması nedeniyle bu yıl Tekir Yaylası'nda çadır kuran gurbetçi sayısında azalma gözlendi. Kurultayın her yıl olduğu gibi Ağustos ayının ilk haftasında yapılacağını planlayıp izinlerini ona göre ayarlayan gurbetçilerin çalıştıkları ülkelere döndükleri belirtildi.

* Erciyes'in Tekir Yaylası'nda dün gece geç saatlere kadar hava fişek gösterileri yapıldı. Dağın dört bir yanından saat 01.30’a kadar havai fişekler atıldı.

* Erciyes Dağı'nda gece hava sıcaklığı 5 dereceye kadar düşünce konuklar ateş yakarak ısındı.

* Kurultay alanına giden yolun iki yanında oluşturulan çarşıda yurdun dört bir yanından getirilen yiyecek ve içecekler satıldı. Bu arada bazı büfe ve tezgahlara ABD, Fransa ve İsrail’e ait malları PKK’ya destek verdikleri için satılmadığı belirtilen pankartlar asıldı.

* Alınan tüm önlemlere karsın kurultay alanında yine sabah tuvalet ve banyo kuyrukları oluştu. Seyyar ve sabit tuvalet ve duş yerlerinin kapısında kuyruklar uzun süre devam etti.

* Kurultay alanında açılan, deve fotoğrafının bulunduğu ‘Pazarlıkçı Baykal. Yine yaptın pazarlığını. Sen develerini güt. Koltuk senin neyine’ ve ‘22 Temmuz’da Ankara’ya dolu yağdı, onun için susuz kaldı’, ‘70 kişi, Ankaraya yeteriz’, ‘Babuğ’un Anadolusu nerede’ pankartlar dikkati çekti.

Haber: Oktay ENSARİ- Demet ÖZTÜRK- Recep İSTEK- Ahmet BOLAT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious