Bahçeli: Kerkük'ün statüsü Irak'ta istikrarın anahtarı

Bahçeli: Kerkük'ün statüsü Irak'ta istikrarın anahtarı.9176
  • Giriş : 06.08.2008 / 06:27:00
  • Güncelleme : 05.08.2008 / 23:00:45

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ''Kerkük'ün statüsünün, Irak'ta iç barış, güvenlik ve istikrarın anahtarı olduğunu'' belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bahçeli, yaptığı yaptığı yazılı açıklamada, Irak'ın kurucu asli unsurlarından olan Türkmen toplumunun bugün bir ''beka'' sorunuyla karşı karşıya olduğunu ifade ederek, ''Kürt grupların Kerkük'ü zorla ele geçirmek ve Kürt bölgesel yönetimine bağlamak için son beş yıldır uyguladığı sistemli çabalar çok ileri bir noktaya gelmiştir'' dedi.

Kerkük'ün zorla ele geçirilmesinin, bölge ülkelerini de içine alacak ve uluslararası barış ve güvenliği tehdit edecek bir krizi tetikleme riskini taşıdığını söyleyen Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Kürt grupların yayın organlarının Kerkük'ün Kürt bölgesine bağlanması için başlatılan girişimlere Türk hükümetinin destek verdiği yolunda yayın yapmaları çok düşündürücü ve ibret verici olmuştur.

Türkiye'nin Kerkük ve Türkmenler konusundaki hassasiyeti ve kararlılığı hakkında Kürt grupların çok açık biçimde uyarılmaları ve Türk hükümetinin emrivaki heveslerine karşı etkili bir caydırıcılık için gerekli tedbirleri alması hayati önem taşımaktadır.

ABD'nin baskısıyla Kürt grupları siyasi muhatap olarak alma yolunda adımlar atan AKP hükümetinin Türkmenlerin verdiği yaşam mücadelesi ve Kerkük konusunda etkili ve ciddi bir tepki göstermemesi, Barzani ve Talabani gruplarını bu yolda cesaretlendirmektedir.

Başbakan Erdoğan ve hükümeti bu gerçekleri görmeli ve Türkiye'nin milli çıkarlarının çiğnenmesine seyirci kalmanın Türk milletinin ve tarihin affetmeyeceği bir gaflet olacağını artık anlamalıdır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*