Bahçeli: 'Öcalan'ı niye asmadın?'

Bahçeli: 'Öcalan'ı niye asmadın?'.8850
  • Giriş : 01.07.2007 / 08:43:00
  • Güncelleme : 01.07.2007 / 08:54:26

Bahçeli, AK Parti iktidarının Öcalan'ı neden asmadığını sordu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

MHP lideri Devlet Bahçeli, 'milliyetçi' duyguların güçlü olduğu Erzurum'a ilmik atılmış iple geldi. İstasyon Meydanı'nda halka seslenen Bahçeli, hükümete; teröristbaşı Öcalan'ın neden asılmadığını sordu. "Yoksa asacak kadar ip mi bulamıyorsun? Al sana ip, as." diyen Bahçeli, elinde tuttuğu ilmik atılmış ipi kalabalığa fırlattı.

Başbakan Tayyip Erdoğan, son günlerde MHP'ye yükleniyor. İktidarlar oldukları dönemde teröristbaşı Öcalan'ı niçin asmadıklarını soruyor. Bu eleştiriler, Devlet Bahçeli'yi sertleştirdi. Dün Erzurum Mitingi'nde konuşan Bahçeli, MHP iktidarında Erdoğan'dan hesap soracaklarını söyledi. AK Parti iktidarının teröristbaşı Abdullah Öcalan'ı neden asmadığını sordu. MHP'nin 1999 sonrasında tek başına iktidar olmadığı için Öcalan'ı asamadığını savundu. Bahçeli, 'milliyetçi' duyguların güçlü olduğu bilinen Erzurum'a ilmik atılmış iple geldi. Erdoğan'a, "Tek başına iktidar olan sensin. Asılması için niye bir karar alamıyorsun? Başörtüsü namusumuz diyorsun, niye çözemiyorsun? Oğluna gemi alacak kadar paran var, asacak kadar ip mi bulamıyorsun? Al bu ipi; ben veriyorum, al as..." diye seslendi. Ardından elinde tuttuğu ipi, İstasyon Meydanı'nda kendisini dinlemek için gelenlere attı.
MHP'nin yüzde 10 ülke barajını geçip geçemeyeceğine ilişkin tartışmalar yapılırken, Erzurum, Yozgat, Kayseri, Sivas, Çorum, Kütahya, Elazığ, Tokat gibi illerdeki performansına bakmak gerekiyor. MHP lideri, dün bu illerden 'dadaşlar diyarı' Erzurum'daydı. Bahçeli, Kütahya, Yozgat ve Tokat'ta MHP'nin milliyetçilik anlayışını eleştiren Erdoğan'a sert bir üslupla yüklendi. Çiseleyen yağmur altında MHP liderini dinleyen Erzurumlunun aklında iki şey kaldı: "MHP iktidara geldiğinde Öcalan'ı asacak, Erdoğan'dan hesap soracak..." Bahçeli, konuşmasının neredeyse tümünü Erdoğan'a ayırdı. AK Parti için, 'ilkesiz ve korkak zihniyet', 'işbirlikçi iktidar' ifadelerini kullandı. Abdullah Öcalan'ın Kenya'da yakalandıktan hemen sonra İmralı adasına götürüldüğünü, bu tarihte kendilerinin iktidarda olmadıklarını anlatan Bahçeli, "Sayın Başbakan, Kütahya, Tokat, Yozgat'ta, milliyetçilerin harman olduğu yerde akılları karıştırarak, MHP'yi engellemeye çalışıyor." dedi. Bu sözler üzerine meydandan 'yuh' sesleri yükseldi. Bahçeli, şu karşılığı verdi: "Bunları yuhalamayın, bir dadaş tokadı atın da bir daha doğrulamasınlar... Allah'tan korkmaz adam, MHP'ye niye iftira ediyorsun?"

Bahçeli, Öcalan hakkındaki idam kararının neden infaz edilmediğini, 18 Nisan 1999 seçimlerinde TBMM'ye 129 milletvekili ile girmelerine bağladı. Bahçeli, "Meclis'te tek başına senin kadar iktidar olsaydık, o zaman görecektin, asılıp asılmadığını. Astırmadılar, ona engel oldular." dedi. İnfazın yapılmamasının gerekçesi olan protokolün altında Abdullah Gül ve Abdüllatif Şener'in imzasının olduğunu iddia etti.

Bahçeli, kendisinin Doğu ve Güneydoğu'ya gitmediği yönündeki söylemin de doğru olmadığını ileri sürdü. Yurtdışına yalnızca 4 kez gittiğini; bu ülkelerin Azerbaycan, Türkmenistan, Kazakistan, Uygur Türklerinin bulunduğu Çin olduğunu aktardı. Bu gezilerde 'harcırah' almadığını belirtirken, "Başbakan olmadan evvel ve sonra dünyayı aylak aylak dolaşan sen değil miydin? Şimdi gel, hangi ülkelere gittiğini, kaç kişiyle gittiğini anlat. O kadar ülke gezdin, çoluk çocuk hep beraber gezdin. Ne kadar aldın, açıkla. Trilyonları cebine indiriyorsun, MHP'ye iftira ediyorsun." diye konuştu. İktidara geldiklerinde Erdoğan'dan 'Bush'un yanına kaçsa bile hesap soracakları' iddiasında bulunan Bahçeli, şöyle devam etti: "Hesap verme korkusu, Başbakan'ın Meclis'te bölücüye randevu vermesine neden olmuştur, etnik siyaseti teşvik etmiştir. Bahçeli, Güneydoğu'yu bilmez diyorsun. Bilmediğimiz bir yer var; 'kardeşim, arkadaşım, muhatabım' dediğin Barzani'yi bilmeyiz. Terörist senin aklını karıştırmış, bölünmeye ikna etmiş görünüyor. Zırvalar bunun için..."

AK Parti, 3 Kasım 2002 seçimlerinde Erzurum'da 7-0 kazanmıştı. 22 Temmuz için tahminler yapılırken, birçok ilde olduğu gibi burada da bir önceki seçim sonuçları temel alınıyor. Erzurum'un her yerinde AK Parti rüzgarı hissediliyor. AK Partililer, "En az 6 milletvekili çıkarırız." diyor. Bu değerlendirme, MHP'nin yüzde 10 ülke barajını aştığı varsayımıyla yapılıyor. DTP kökenli bağımsız adaya şans tanıyanlara da rastlanıyor. AK Partililer ise, "Kürtlerin de oylarını alıyoruz." diyor. MHP'nin hedefi, 2 temsilcisini Ankara'ya göndermek. Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı seçilememesi, Erzurum'da beklenenin çok üzerinde bir etki bırakmış. Bunu, MHP içinde de kabul edenlere rastlanıyor. Kampanyada aktif olarak çalışan Atatürk Üniversitesi öğrencisi ülkücü bir genç, "Sayın Bahçeli'nin Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı adaylığına onay vermemesinden olumsuz etkileniyoruz. Özellikle kırsal kesimde, AKP'yi sahiplenmiş bir kitle var. Partimizin CHP ile koalisyon yapacağı söylentileri de bizi olumsuz etkiliyor." diyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious