Bahçeli: "Operasyonlar milletin yüreğine su serpti"

Bahçeli:
  • Giriş : 25.12.2007 / 13:30:00

AKP'nin bu konudaki suskunluğu karşısında tepki duyan milletimizin yüreğine su serpilmiştir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Partisinin TBMM grup toplantısında konuşan Bahçeli, "ağır gerginlik ve bunalımların yaşandığı bir kargaşa dönemi" olarak hatırlanacak 2007 yılının sonuna gelindiğini söyledi.

Rejim bunalımına dönüşmenin eşiğine gelinen siyasi krizlerin, her alanda kök salan cepheleşmelerin, giderek derinleşen ekonomik ve sosyal sorunların, tırmanan bölücü terör ve etnik tahriklerin, 2007 yılında yaşanan krizler sarmalının hasar bilançosunu oluşturduğunu dile getiren Bahçeli, son dönemdeki gelişmelere değindi.

Bahçeli, AK Parti'nin, özellikle seçim öncesi dönemde terörle mücadelede büyük bir acz ve zafiyet sergilediğini, ancak tırmanan terörün Türk toplumunda yarattığı haklı tepki ve öfke karşısında nihayet harekete geçmek zorunda kaldığını ifade ederek, teröristlere siyasi mütareke çağrıları ve siyasi af tartışmalarının, bizzat Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından gündeme taşındığını söyledi.

MHP'nin, bu çalkantılı dönemde bütün kademeleriyle ilkeli, seviyeli, dürüst ve sorumlu bir siyaset ve muhalefet anlayışı sergilediğini vurgulayan Bahçeli, "MHP, siyasi ve toplumsal bünyemizin, krizlere, kavga ve cephe siyasetine tahammülü olmadığının bilinci içinde, kısır çekişmelerin, zorlama buhranların ve gerginliklerin tarafı olmamış, demokratik meşruiyet ve siyasi sorumluluk anlayışının rehberliğinde temel sorunların aşılmasına yapıcı katkıda bulunma düşüncesiyle hareket etmiştir" dedi.

"AK Parti mağduru oynuyor"

Bahçeli, Türkiye'nin yeni siyasi belirsizlik ve krizlere sürüklenmemesi için sorumluluk çizgisinden ayrılmayan partisinin, AK Parti'nin, sürekli mağdur ve mazlum rolü oynayarak, bahane ve mazeret üretme kolaycılığının önüne geçtiğini ifade ederek, bunun sonucunda AK Parti'nin, Türkiye'nin gerçek sorunları ve iktidar sorumluluğuyla yüzleşmek durumunda kaldığını bildirdi.

Türkiye'nin böyle bir çıkmaza sürüklenmesinin önüne geçmede en büyük görev ve sorumluluğun, iktidardaki AK Parti'nin omuzlarında olduğunu belirten MHP Genel Başkanı Bahçeli, "Ancak 22 Temmuz seçimleri sonrası dönemde AKP'nin ortaya koyduğu siyası yaklaşım, bu konuda iyimser olmaya yer bırakmamaktadır. Son 5 ay içinde yaşanan gelişmeler, AKP'nin geçmişten ve hatalardan ders almadığını, Meclis'teki sayısal çoğunluğuna dayanarak her istediğini yapabileceği pervasızlığı içinde hareket ettiğini göstermiştir" dedi.

Bahçeli, AK Parti'nin, "milli iradeyi, çoğunluğun baskı ve tahakküm aracı olarak gördüğünü ileri sürerek, bu yaklaşımın sürmesinin, Türkiye'yi çok ciddi sorunlarla karşı karşıya bırakacağını savundu.

Türkiye'nin, kanlı terörle mücadele ve etnik bölücülük konularında çok nazik bir döneme girdiğini ifade eden Bahçeli, Kuzey Irak'tan kaynaklanan terör tehdidi karşısında hükümetin bugüne kadar izlediği yaklaşımın, birçok yönüyle endişe verici bir seyir izlediğini ileri sürdü.

"Tedbirler milletten gizlendi"

Bahçeli, TBMM'nin 17 Ekim 2007'de sınır ötesi operasyon yetkisi vermesini izleyen dönemde, AK Parti hükümetinin, terörle mücadele konusunda inandırıcı ve etkili bir caydırıcılık stratejisi ortaya koyamadığını savunarak, "Böyle bir strateji için gerekli olan ekonomik yaptırımlar hayata geçirilememiştir, terör örgütünün ekonomik ve ticari çıkar ve faaliyetlerini hedef alan bazı tedbirlerin uygulanmasına başlandığı açıklanmasına rağmen, bunların ne olduğu Türk milletinden gizlenmiştir" dedi.

Siyasi ve diplomatik alanda yürütülen faaliyetlerin somut olarak ne sağladığının da çok muğlak ve tartışmalı olduğunu belirten Bahçeli, "TSK'nın 16 ve 22 Aralık'ta Kuzey Irak'taki nokta hedeflerine yönelik hava harekatı, AKP'nin bu konudaki suskunluğu karşısında tepki duyan aziz milletimizin yüreğine su serpmiştir. Bu harekatı başarıyla gerçekleştiren kahraman Silahlı Kuvvetlerimizin komuta kademesine ve operasyona katılan tüm mensuplarına, bu vesileyle takdir ve şükran duygularımızı dile getirmek isterim" dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, konuşmasında Türkiye'nin sınır ötesi hava operasyonuna uluslararası toplumun gösterdiği tepkiye de değinerek, "Bu tepkiler kamuoyuna yansıtıldığı şekilde tecelli etmemiş, Türkiye'nin terörle meşru mücadelesi bile önyargılı ve m

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious