Bahçeli Ortadoğu krizini değerlendirdi

  • Giriş : 16.07.2006 / 00:00:00

MHP lideri Bahçeli, İsrail'in vahşi hareketlerinin Ortadoğu'yu kan gölüne sürüklediğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İsrail'in 'vahşi' hareketleri nedeniyle Ortadoğu'nun kan gölüne sürüklenmekte olduğunu belirterek, Birleşmiş Milletler (BM)'nin barış ve güvenlik niteliklerini kaybettiğini dile getirdi.
Bahçeli, Selim Sırrı Tarcan Spor Salonu'nda düzenlenen MHP Ankara İl Kongresi'nde bir konuşma yaptı. İktidardaki AK Parti hükümeti 59. Hükümet olarak görevini sürdürürken, Bahçeli'nin kongre salonuna gelişinde '60. Hükümet'in Başbakanı' olarak takdim edilmesi dikkat çekti. Kongre salonunu tamamen dolduran partililer ve yaklaşık 500 delegeye hitap eden Bahçeli, AK Parti, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ortadoğu'daki gelişmeler ve BM'yi hedef alan bir konuşma gerçekleştirdi.

TERÖRİST SOYGUNCUYA KEFALET VERİYOR

Türkiye'nin, Cumhuriyet tarihinin en kritik günlerini yaşadığını dile getiren Bahçeli, AK Parti'ye yönelik sert eleştirilerde bulundu.

AK Parti hükümetinin 'Türkiye'yi kuşatma altına almak isteyenlere taşeronluk yaptığını' savunan Bahçeli, ''Bugünki siyasi iktidar, zihniyet olarak Milli Görüş gömleğini çıkarıp, önünde AB arkasında ABD yazılı tişörtü giymiştir. Bu tişörte uygun olarak, dış politikada teslimiyetçi, ekonomimizde ver-kurtulcu, milli davada sat-kurtulcu, vaadini yerine getiremeyince kaç-kurtulcudur. Dün kimseye kefil olmam diyen, terörist soyguncuya kefalet vermektedir'' diye konuştu.

BM Güvenlik Konseyi'nin terör örgütü El-Kaide'ye destek verenler listesinde yer aldığı belirtilen Yasin El-Kadı'nın Erdoğan ve danışmanı Cüneyd Zapsu ile bağlantılı olduğu haberleri üzerine Erdoğan, ''Ben Yasin beyi tanıyorum ve kendime inandığım gibi inanıyorum. Yasin beyin bir terör örgütüyle münasebet kurması, ona destek vermesi mümkün değildir'' açıklamasında bulunmuştu. Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine kendisinden sonra geçen Ali Müfit Gürtuna için "Kefil olur musunuz?' sorusuna ise 'Ben kimseye kefil olmam' yanıtını vermişti.

"ORTADOĞU KAN GÖLÜNE DÖNÜŞÜYOR"

Konuşmasında, bir askerinin kaçırılmasının ardından İsrail'in Filistin ve Lübnan'a düzenlediği saldırılara da değinen Bahçeli, "İsrail ve Filistin arasındaki 40 yıllık gerginlik yeniden hortlatıldı. Ortadoğu yeni bir sıcak savaşa sürüklenmektedir'' diye konuştu. Sıcak savaşlar sonrası Ortadoğu haritasında değişiklikler yapıldığını hatırlatan Bahçeli, "Ortadoğu böyle yeni bir tehlike ile karşı karşıya" dedi.

İsrail'in yanı sıra Arap Birliği örgütü ve İslam Konferansı Örgütü'nü de (İKÖ) eleştiren Bahçeli, "İsrail'in sürdürdüğü vahşi hareketlerle Lübnan ve Suriye karıştırılarak, Ortadoğu bir kan gölüne sürüklenmektedir. Arap Birliği'nden ses çıkmıyor, İKÖ'den ses çıkmıyor. Herkes yönünü çevirmiş Washington'a bakıyor; orası bir şey der de, burası düzelir mi beklentisi içinde'' dedi. BM'nin küresel örgüt kimliğini kaybettiğini, barış ve güvenlik konusunda yetersiz kaldığını dile getiren Bahçeli, "ABD'nin güdümünde bir güvenlik konseyi ile sözde dünyaya barış kararları çıkarmaktadır. BM, ya özelliklerine sahip olmalıdır. Yoksa, yerini konumunu silip, 21. yüzyıl gerçekleri doğrultusunda dünya milletleri yeni bir kurum liderliğini oluşturmalıdır'' dedi.

Bahçeli, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'a da seslenerek, "Kofi Annan, Kıbrıs'ta hile yapacağına, gel Ortadoğu'da barışı sağla'' diye konuştu.

Demokrasi dışı arayışları doğru bulmadığını dile getiren Bahçeli, "Bu ülkenin kurtuluşu demokrasi içinde olmalı'' dedi. Türkiye'nin kurtuluşunun AK Parti'yi seçimde boğmak olduğunu dile getiren Bahçeli, "seçim dışı arayışların peşinde olmamak gerekir. Millet iradesi bize en sağlıklı yolu verir. AK Parti'nin alternatifi tektir, o da MHP'dir'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious