Bahçeli seçimlere başka havada hazırlanıyor

Bahçeli seçimlere başka havada hazırlanıyor.12020
  • Giriş : 03.03.2009 / 13:21:00

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), 29 Mart yerel seçimlerine diğer partilerden farklı bir havada hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), 29 Mart yerel seçimlerine diğer partilerden farklı bir havada hazırlanıyor. Partinin 40. yılını kutlayan bozkurtlar, bu heyecanı yerel seçimlere taşımak istiyor. 1969'da kurulan MHP, bugüne kadar tek başına iktidara gelemedi. Hem genel hem yerel seçimlerde en fazla oyu Devlet Bahçeli'nin liderliğinde girdiği 1999 seçiminde (yüzde 17) aldı. DSP ve ANAP ile yaptığı koalisyon, bozkurtlar için hüsranla sonuçlandı. 2002 seçiminde ortakları ile birlikte baraj altında kaldı. 2004 yerel seçiminde ise yüzde 10 oyla 246 belediye kazandı. Bunların çoğu ilçe ve belde belediyeleriydi.

Ulusalcı söylemin yükseldiği, terör hadiseleriyle birlikte şehit cenazelerinin arttığı, 367 krizi, 27 Nisan e-muhtırası gibi netameli süreçlerin ardından yapılan 2007 seçimi, MHP'yi 70 milletvekili ile tekrar siyaset arenasına taşıdı. Bahçeli-Erdoğan ilişkisi zaman zaman gerilmesine rağmen MHP cumhurbaşkanlığı, anayasa değişikliği, tezkere ve başörtüsü meselesinde kritik roller üstlendi. Bahçeli, bazı konularda 'milliyetçi demokrasi' vurgusuyla özgürlüklerin alanını genişletmek ve meşru siyasi aktörlerin toplumsal mutabakatını sağlamak amacıyla şaşırtıcı adımlar atsa da muhalefette CHP ile aynı çizgiyi takip etti. Yani 'pozitif muhalefet' taktiği uzun sürmedi. Nitekim Anayasa Değişikliği kapsamında tartışılan Türk milleti tarifi (Anayasa'nın 66. maddesi), anadilde eğitim (42. madde), düşünce özgürlüğü (TCK 301. maddeye kesinlikle karşı), vakıflar kanunu, siyasi partilerin kapatılması, TRT 6 gibi önemli konularda gösterdiği tavırla kırmızı çizgilerini korudu. Yine AB ve ABD ile ilişkiler, Kürt meselesi, Kuzey Irak ve Kerkük'le ilgili parti politikalarında hiçbir değişiklik olmadı. Peki, 40 yıllık bir tarihe sahip bu siyasi hareket, 29 Mart seçimlerinde bir sürpriz yapabilir mi?

Aslında Bahçeli'nin bugüne kadar AB, Kürt meselesi, ekonomi, yeni anayasa gibi konularda hiçbir açılım yapmaması, böyle bir sürpriz ihtimalini de zayıflatıyor. AK Parti'ye toplumsal desteğin devam ettiği düşünüldüğünde MHP'nin yerel seçimlerde büyük bir başarı yakalaması güç gözüküyor. Fakat 29 Mart'ın, partinin 40. kuruluş yıldönümüne denk gelmesi, hem parti yönetimini hem de teşkilatı heyecanlandırmış durumda. Hatta teşkilatta neredeyse efsane hâline gelen bir teori konuşuluyor. Bu efsane, MHP'nin kuruluş tarihinden (9 Şubat 1969) yola çıkarak ilginç bir iktidar hesabı yapan Bahçeli'ye ait: “Takvim yazıyorsunuz. 09.02.2009... 9'un yanındaki sıfır, solda sıfır, sildiniz, kaldı mı 9. 2'nin yanında var bir sıfır, onu da sildiniz kaldı mı 2. Toplayın ne yapar? 11. 2009'un içindeki iki sıfırı da sildiniz, ne kaldı? 29. 11 ile 29'u toplayın, 40 yapar. MHP iktidar olur. Bunlar tesadüf müdür, gönül gözüyle okumak mıdır bunu da aziz milletimiz takdir edecektir.”

Bahçeli'nin gönül gözüyle yaptığı bu ince hesap tutar mı, bilinmez. Ancak Başbakan Tayyip Erdoğan bugüne kadar yaklaşık 20 ilde miting yaparken Bahçeli seçim meydanına yeni indi. Miting serisine Mersin'den başlayarak partisinin 40. yılı dolayısıyla 40 ili ziyaret etmeyi planlıyor. MHP lideri, bu hafta Çorum, Çankırı, Yozgat, Kırıkkale Afyonkarahisar, Uşak, Sakarya, Kocaeli, Manisa ve İzmir'e gidecek. Diyarbakır, Van, Hakkâri, Bitlis, Siirt, Bingöl gibi birçok Doğu ve Güneydoğu kentine ise gitmeyi düşünmüyor.

ÖNCELİKLİ HEDEF BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİ

Bahçeli'nin miting programına bakılırsa daha çok oy alabileceği batı ve İç Anadolu'daki illere önem verdiği görülüyor. Zaten, 2004 yerel seçimlerinde bu bölgelerde etkili olmuştu. Parti yönetimi çıtayı bu kez yüksek tutuyor. Öncelikli hedef büyükşehir belediyelerini kazanmak. Zaten bu kapsamda adaylarda ülkücü olma şartı aranmadı. Hatta Adana'da AK Parti'den aday gösterilmeyince istifa eden Aytaç Durak transfer edildi. Parti yönetimi, AK Parti ve CHP'nin kıyasıya yarışacağı Ankara, İzmir ve İstanbul'da sürprize hazırlanıyor. Ankara'da Melih Gökçek-Murat Karayalçın, İstanbul'da Kadir Topbaş-Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir'de ise Taha Aksoy-Aziz Kocaoğlu çekişmesinden MHP'li adaylar Mansur Yavaş, Ahmet Turgut ve Müsavat Dervişoğlu'nun sıyrılacağına inanıyor. Adana, Mersin gibi büyükşehirler ile İç Anadolu'da Osmaniye ve Kırıkkale gibi şehirlerde, Ege ve Akdeniz bölgelerinde MHP sürpriz yapabilir. Türkiye genelinde 2007 seçimlerinde olduğu gibi yine üçüncü sırayı alabilir.

Bahçeli'ye göre milliyetçilik gereği alınması gereken önemli belediyeler var: “Birincisi Ahlat, ikincisi Malazgirt, üçüncüsü Konya, dördüncüsü Bursa, beşincisi Edirne, altıncısı İstanbul'dur. Cumhuriyet dönemindeki çizgi Samsun, Amasya, Sivas, Erzurum ve Ankara'dır.” Aslında bu söylemlere bakıldığında MHP'nin sadece kendi tabanını heyecanlandıracak bir stratejiyi uyguladığı görülüyor. Yani kemikleşmiş tabanına (yüzde 8) güvenerek hareket ediyor. Milliyetçi ve ülkücü kesim üzerinden siyaset yapıyor. Bahçeli, Meclis'e girdiğinden beri AK Parti-CHP arasında yaşanan kutuplaşmayı yeterince fırsata çeviremedi. Bu kutuplaşmada 'demokratik bir çizgi' ile öne çıkamadı. Siyaset bilimci Birol Akgün'e göre MHP'nin başarısı AK Parti'ye bağlı. Ancak bugün toplumda bir AK Parti rüzgârı esiyor. Hatta lider olarak Erdoğan faktörü çok daha önem arz ediyor. Çünkü birçok seçmen AK Parti'ye değil Erdoğan'a oy verecek. Yani Erdoğan'ın oyu AK Parti'nin oyundan daha fazla. Oysa Bahçeli, MHP'ye ekstra oy getirecek bir lider imajına sahip değil. Yani MHP'de lider kimliği değil parti kimliği önde. Zaten Bahçeli'nin halkla temasında da zafiyeti var.

MHP lideri Bahçeli'nin daha önce gündeme getirdiği, Anadolu il ve ilçelerinde AK Parti'ye belediye kaptırmamayı öngören 'Büyük Çatı' formülüne merkez sağın küçülen partileri yeşil ışık yakmadı. Hatta parti yönetimi, bazı bölgelerde DP ve ANAP tabanının oylarını almak için bu iki partinin sevilen isimlerine de aday listelerinde yer verdi. Ancak formül diğer partiler tarafından olumlu karşılanmadı ve başlamadan çöktü.

Büyük Çatı formülü ile hayal kırıklığı yaşayan MHP'yi zora sokacak bir diğer unsur Doğu ve Güneydoğu seçmeni. 2004'teki seçiminde o bölgelerde çok az belediye kazanabildi. En önemlileri Muş'un Bulanık ilçesine bağlı Yoncalı ve Şanlıurfa merkeze bağlı Uğurlu beldeleri. Ayrıca Erzurum, Kahramanmaraş, Malatya ve Elazığ'dan bazı ilçe ve beldeleri de saymak mümkün. Ancak genel tabloya bakıldığında DP ve Anavatan gibi Doğu ve Güneydoğu'da MHP âdeta hiç temsil edilmiyor. Bütün partiler bölgeye yönelik çeşitli açılımlar yaparken MHP'den şimdiye kadar herhangi bir açılım gelmedi. Bölgenin birçok yerinde belediye kazanamama ihtimaline rağmen parti her seçim bölgesinde aday çıkardı. Ancak bölge genelinde sadece Erzurum, Kars, Malatya, Elazığ ve Kahramanmaraş'ın bazı ilçe ve beldelerini kazanabilir. Nitekim, seçim meydanına çıkan Bahçeli bu bölgede miting değil toplantı ve ziyaret yapmayı tercih etti.

ALEVİ ADAYLAR SÜRPRİZ YAPABİLİR Mİ?

Doğu ve Güneydoğu'dan umudunu kesen Bahçeli, Alevi seçmenden destek bekliyor. 22 Temmuz seçiminde (2007) Alevilerden oldukça yüksek oy alan MHP, yerel seçim öncesi yaptığı Alevi açılımı ile bu kesimden aldığı oy oranını yükseltmeyi hedefliyor. Bu kapsamda Alevi adayları seçmen karşısına çıkarma kararı alan parti yönetimi, İstanbul Beşiktaş'ta iş kadını Cennet Teker Süzer'i aday gösterdi. Cennet Hanım'ın ailesi 'dededen CHP'li'. 22 Temmuz seçiminde MHP'den milletvekili adayı olan Süzer için MHP İstanbul İl Başkanı İhsan Barutçu, “Kendisi hanımefendiliği, kişiliği ve ailesinin kabul görmüşlüğüyle tanınıyor. Bizim için bayan profili önemli.” diyor. MHP, bir başka sosyal demokrat kale Şişli'de de bir kadın adayla, Çavuşoğlu Koleji'nin sahibi Gülgün Çavuşoğlu ile yarışacak.

MHP'nin yerel seçim hazırlıklarına ve Bahçeli'nin söylemlerine bakıldığında parti yönetimi iddialı bir strateji yerine kendi tabanını heyecanlandıracak bir yöntemi yeterli görüyor. Bahçeli, bu hafta partinin tarihini anlatan '40. yıl marşı' eşliğinde meydanlara indi. 29 Mart'a kadar AK Parti'ye 'yolsuzluk' iddiaları ile yüklenecek. Bakalım, Bahçeli'nin 09.02.2009 rakamlarını toplayarak ortaya koyduğu ince hesabı tutacak mı? Bu basit toplama işleminin sağlamasını 30 Mart'ta millet yapacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*