Bahçeli site tutkusu şehir merkezlerinde kiraları düşürdü

  • Giriş : 01.07.2007 / 19:27:00

Çocuklarının bahçeli, havuzlu, sosyal donatılı sitelerde büyümesini isteyen aileler, şehir dışına yerleşmeye başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Şehir merkezlerinde boşalan daireler ise kiracı bulmakta zorlanıyor.

Gayrimenkul sektöründeki gelişmeler, şehir merkezine uzak sosyal donatılı inşa edilen konutlar, bahçeleri yüzme havuzları ile konfor sunan yeni yapılan evler, şehir merkezlerinin boşalmasına neden oluyor. Artık sitelerde oturmak isteyen, çocuklarının sokak aralarında oyun oynamasını istemeyen insanlar, şehir merkezlerinden uzaklaşıyor. Boşalan daireler ise kiracı bulmakta zorlanıyor.

EV KİRALAMANIN TAM ZAMANI

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Sabri Ateş, artık insanların işlerine 1-2 saatte gitmeyi göze alarak, şehrin dışına doğru konumlanan, sosyal imkânlar sağlayan bahçeli evlerde oturmayı tercih ettiğini söyledi. Bu ayların taşınma ayları olduğunu vurgulayan Ateş, şehir merkezlerinde kiralık ve satılık ilanlarının çoğaldığ ını , bir çok emlakçının da bu bölgelerde satış yapamadığını kaydetti. Özellikle eski yerleşim bölgelerinde, Beşiktaş, Fatih, Aksaray, Mecidiyeköy gibi semtlerde dairelerin boş kaldığını kaydeden Ateş şöyle devam etti: “Bu merkezlerde çok sayıda kiralık ve satılık daire var. Evlerini emlakçılar aracılığıyla kiraya veremeyen ev sahipleri, sahibinden ilanları vermeye başladılar. Şehir dışına talep arttığı için bu evlerin fiyatları ve kiraları da düşüyor. Bu dönem şehirmerkezine taşınmak ya da ev almak isteyenler için iyi bir fırsat. Çünkü seçimden sonra piyasalarda bir canlanma olacaktır.”

KAÇIŞ BAŞLADI

Emlak piyasası araştırmacısı Av. Hakan Semizoğlu da, özellikle çocuklu ailelerin şehir merkezi yerine şehir dışındaki bahçeli ve havuz siteleri tercih ettiğini söyledi. Eskiden şehir merkezlerinin yoğun talep gör düğünü şimdi ise tam tersi bir kaçış dönemi başladığını vurgulayan Semizoğlu, “Bu durum sürekli artış halinde olan şehir merkezlerindeki kiraların, normal seviyesinde kalmasına etken oluyor” dedi.

EMLAKÇIYA KAPORA VERMEYİN

Ev kiralarken dikkat edilmesi gereken hususları sıralayan Sabri Ateş şunları söyledi: Evi tuttuğunuz emlakçının yasal emlakçı olup olmadığına dikkat edin. Emlakçıya kesinlikle kapora vermeyin. Kanunda böyle bir zorunluluk yok. Emlakçı ancak, elinde ev sahibinden noterden tastikli vekaleti varsa kapora isteyebilir. Mutlaka mal sahibi ile görüşmeli ve pazarlık yapılmalı. Kira kontratı çok iyi okunmalı. Kontratta, evin demirbaş listesi, boyalıysa boyalı, boyasızsa boyasız olduğu, mutfak dolaplarının yeni ya da eski olması, evin tadilata ihtiyacı olup olmadığı mutlaka yazmalı. Kontratta ev kirasının enflasyon oranında artacağına dair madde olmalıdır. Emlakçıya bir senelik kira tutarının yüzde 12’sinden fazla para ödenmemeli. Yasal prosedür bunu gerektirir. Ancak, kiracılar emlakçıyla pazarlık yapmalılar. Ev sahibine verilecek depozitonun ise yasal bir prosedürü yoktur. Mal sahibi istediği rakamı isteyebilir yine pazarlık yapılabilir. Kiracılar, kiralayacakları evin, depreme dayanıklı olup olmadığını mutlaka araştırmalılar. Özellikle eski yerleşim bölgelerindeki evler depreme dayanıklı değil.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious