Bahçeli tahriklere karşı dikkatli olunmasını istedi

Bahçeli tahriklere karşı dikkatli olunmasını istedi.14265
  • Giriş : 04.02.2008 / 12:24:00

Bahçeli, çareyi sokaklarda arayanlara karşı hassasiyet gösterilmesini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Partisinin il ve ilçe yöneticilerine genelge gönderene MHP lideri Bahçeli, “çareyi sokaklarda arayanlara karşı hassasiyet gösterilmesini ve tahriklere karşı dikkatli olunmasını istedi.

MHP Genel Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, il ve ilçe yöneticilerine genelge gönderdi.

Bahçeli genelgesinde, MHP'nin kronik çatışma odaklarının yarattığı gerilimi ortadan kaldırmak üzere “tam bir sorumlu muhalefet anlayışı ile siyasal hamleler yapmaya başladığını” belirtti.

MHP'siz siyaset ortamının rehavetiyle toplumsal çatışmadan ve kutuplaşmadan nemalanan siyaset aktörlerinin etkisinin ve nüfuzunun MHP'nin etkin muhalefetiyle azaldığı, bu mihrakların dayandığı siyasal fikirler ile toplumsal tabanın zayıfladığını belirten Bahçeli, “Önce oluşturdukları ve sonra kısır kavgalarla beslendikleri ortamın ortadan kakıyor olması, bu mihrakların eleştiri ve ithamlarının merkezine MHP'yi yerleştirmelerine neden olmaktadır” dedi.

Milliyetçi Hareketin mensupları üzerinde bugün de yeni bir oyun sahnelenmek istendiğini savunan Bahçeli, “partilerine ve milliyetçilere yönelik itham, eleştiri ve tahrik kampanyasının başlatıldığını” ileri sürdü.

Bahçeli, “Yaşanmaya başlanan gelişmeler, bu tahriklerin hız kazanarak küllenmeye yüz tutmuş tarihi husumetleri alevlendirebileceğini ortaya koymaktadır.

Maksatları, geçmişleri ve sabıkaları Türk milleti tarafından çok iyi bilinen mihraklar, sözde Cumhuriyetin bekçileri sıfatıyla Türk milletiyle hesaplaşmak üzere MHP karşısında son zamanlarda saflarını sıklaştırmışlardır” dedi.

“DİKKAT VE RİAYET...”

Bahçeli, genelgesinde, MHP'nin yöneticileri ve mensuplarından şu hususlara önemle dikkat ve riayet etmelerini istedi:

“Her kararımız siyasal tarihimizin, ilkelerimizin ve duruşumuzun kırılmayan çizgisine uygun olarak alınmaktadır. Meclis Grubumuzun kararları ve partimizin siyaset hamleleri milliyetçi bir bakışla anlamlandırılacak ve aziz milletimize mutlaka anlatılacaktır.

Vehmedilen kaygıları körükleyerek, demokrasi dışı odakları siyasete müdahaleye davet eden çağrılara dikkat edilecek, aziz milletimizin bu konuda bilgilenmesi sağlanacaktır.

Türkiye'deki her sorunun yegane çözüm yerinin TBMM olduğu gerçeğinden hareketle, çareyi sokaklarda arayanlara karşı hassasiyet gösterilecek, bu grupların tahrik ve davetlerine karşı uyanık olunacaktır.

Türkiye devlet veya millet arasında bir tercih ve ayrıma tahammülü olamayacak kadar hassas bir süreçten geçmektedir. Bu noktada her dava arkadaşım bu iki kutlu değeri müştereken savunacak, inançları ile kamu kuralları arasında asla taraf olmayacak ve çatışmayacaktır.

Her milliyetçinin gönlünde yer eden, Atatürk, İstiklal Savaşı ve Cumhuriyet gibi referanslarla istismar edilerek Türk milliyetçilerinin aklını çelebilecek sinsi ve maksatlı yönlendirme kampanyalarına ve bilgi kirliliğine karşı dikkat edilecek, parti mensuplarımız uyarılacaktır.

MHP'nin başka siyaset aktörlerine sözde 'omuz verdiği, alet olduğu veya koltuk değneği' olduğuna dair yapılan kara propagandaya fırsat verilmeyecek, dedikodu ve nifak ile partililerimizin mücadele heyecanını kırabilecek çabalara karşı duyarlı olunacaktır.

İç ve dış menfaat gruplarının milliyetçilik karşıtı karalama kampanyalarını etkisiz kılmak için milliyetçiliğimiz ve partimizin inanç hürriyetine riayeti, laikliğe bağlılığı, devlet ve millet sevgisi gibi temel görüşleri en yalın, samimi ve kucaklayıcı yönüyle milletimize anlatılacaktır.

Milliyetçilere yönelik olarak, soğuk savaş yıllarının sloganları ile yapılabilecek ithamlara karşı uyanık olunacak, kavga ve çatışma ortamları ile muhtemel kutuplaşma ve cepheleşmelerden mutlaka uzak durulacaktır.

Resmi ve idari görevleri esnasında aldıkları üst düzey kamu unvanları ile isim yapmış emekli zevatın yalnızca bu tesirden yararlanarak milliyetçiler üzerinde nüfuz tesis etmesine müsaade edilmeyecek ve dikkatli olunacaktır.

Tanıtım ve halkla ilişkiler faaliyetlerinde yararlanmak üzere Genel Merkez açıklamaları ve partimizin TBMM çalışmaları hassasiyetle takip ve analiz edilecek, politik ve ideolojik söylemlerin sınırı bu çerçevede çizilecektir.

Küçük bir heyecanın bile büyük sosyal sonuçlara yol açabileceği bu hassas ortamda her partili, sosyal huzuru ve siyasal yükselişimizi bozabilecek gelişmeleri takip ve kontrol edecek, değerlendirmeler müteselsilen Genel Merkez'e ulaştırılacaktır.”

Devlet Bahçeli, MHP'nin, “hiçbir dayatma, tuzak ve senaryoya kapılmadan, hiçbir mihrakın tesir ve telkinine aldırmadan yalnızca büyük Türk milletinin ve kutlu Cumhuriyetin yükselişi yolunda yürümeye kararlı” olduğunu ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious