Bahçeli: "Tahriklere karşı sağduyulu olunmalı"

Bahçeli:
  • Giriş : 19.02.2008 / 11:54:00
  • Güncelleme : 19.02.2008 / 12:12:03

MHP lideri Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

 MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, son günlerde artan ayrışma ve kutuplaşmaya tuzağına düşmemeleri konusunda vatandaşları uyardı.

Bahçeli, "MHP olarak, aziz milletimize artan gerilimler karşısında itidal tavsiye ediyor, tahriklere ve tuzaklara karşı çok dikkatli olmalarını öneriyoruz" diye konuştu.

MHP Grup toplantısında konuşan Devlet Bahçeli, son zamanlarda toplumsal kutuplaşma ve ayrıştırma senaryolarının sahnelenmeye çalışıldığı tehlikeli bir gerilim sürecine girildiğini ifade etti. Millet olarak müşterek değerler etrafından birlik ve beraberlik içinde olunması gereken bir dönemde AK Parti ve CHP'nin cepheleşme siyasetinin hassas bir dengede duran huzur ortamını sıkıntılı bir istikamete yönlendirdiğini savunan Bahçeli, "Bugün geldiğimiz aşamada ise sonu olmayan tartışmalar yalnızca söylem boyutunda kalmamış, siyasetçiler üslup değiştirerek siyaset kurumu ile devlet kurumları arasında bir siyasi düello ortamı yaratma gayretlerine girilmiştir. İdam sehpalarının hatırlatıldığı, kefenlerin çağrıştırıldığı, beyaz çarşafla yola çıkma edebiyatı ile demokrasi dışı yöntemlerin ima edildiği bu ortamda, aziz milletimiz adeta cepheleşmeye çağrılmakta ve taraflar arasında saf tutmaya davet edilmektedir" diye konuştu.

Türkiye'nin geçmişinin, siyaset kurumunu başını çektiği kutuplaşmaların ülkeyi nasıl bir darboğaza sürüklediğinin örnekleriyle dolu olduğunu dile getiren Bahçeli, milletin kendisine verdiği iktidar gücünü müebbet bir kudret sananların demokrasi dışı müdahalelere nasıl çanak tuttuğunun iyi bilinmesi gerektiğini kaydetti. Bahçeli, "Önümüzdeki yeni dönemde de uzlaşmaya ve anlaşmaya, sağduyulu ve soğukkanlı davranmaya ihtiyaç duyulacağı bir gerçektir. Bu kapsamda MHP olarak, aziz milletimize artan gerilimler karşısında itidal tavsiye ediyor, tahriklere ve tuzaklara karşı çok dikkatli olmalarını öneriyoruz" şeklinde konuştu.

MHP'NİN SORUMLU MUHALEFET ANLAYIŞI

MHP'nin bu sorumlu muhalefet anlayışının, siyasette, üniversitelerde ve medyada yer tutmuş MHP hasımları tarafından anlaşılamadığını vurgulayan Devlet Bahçeli, kendi muhalefet anlayışlarını anlatarak üstü örtülü CHP'nin muhalefet anlayışını eleştirdi.

MHP'yi Türk milleti için doğru ve yararlı olacağına inandığı konuları açık ve yüksek sesle söylemekten hiçbir gücün alıkoyamayacağını dile getiren Bahçeli, "Bundan sonra da, Türk milliyetçileri olarak inandıklarımızı haykırmaktan kaçınmayacağımızı, düşündüklerimizi sonuna kadar söyleyeceğimizi ve söylediklerimizin de arkasında mutlaka ve mutlaka durmaya devam edeceğimizi buradan bir kez daha açıklıyorum" diye konuştu.

22 Temmuz seçimlerinde seçmenin MHP'ye muhalefet görevini verdiğini hatırlatan Bahçeli, şöyle konuştu: "Bu görev, en az iktidar olmak kadar saygın ve şerefli bir millet hizmeti ve demokrasi vazifesidir. Türk siyasetinde kronik hale gelmiş muhalefet anlayışının aksine bizim yaklaşımımız, yalnızca Türkiye'miz ve Türk milleti için doğru olduğuna inandığımız konularda olmak üzere; Türk milliyetçiliğinin sesi olarak görüşümüzü açıklamak, Tıkanan meselelerde somut çözüm yolları göstermek, Yaklaşan tüm tehlikelere karşı uyarmak ve uyandırmak, Meseleler üzerine yüce Meclisin ve toplumun dikkatini çekmek, Yapılan yanlışların karşısında olmak ve kamuoyu oluşturmak, Meclis aritmetiğinin elverdiği ölçüde yasama sürecine müdahale veya katkıda bulunmaktır.

Bu muhalefet anlayışımıza karşı, geleneksel çatışma anlayışını aşamamış mihraklarca ağır bir karalama kampanyası başlatıldığı, yaptığımız her hamlenin etkisizleştirilmeye çalışıldığı, girişimlerimizin yapay tartışmalarla sulandırılmak istendiği görülmektedir. Bu durumu, partimize yönelik olarak aşılamamış önyargıların yanı sıra geleneksel kirli muhalefet alışkanlıklarından kurtulamamış zihniyetlerin siyasal miyopluğun de bir sonucu olarak görmek gerekmektedir.

Bizim anlayışımıza göre ülke yönetiminde ve kararlarında en az iktidar kadar önemli ve sorumlu olan muhalefetin anlamı her şeye karşı çıkmak, her türlü öneriyi gözü kapalı reddetmek, ağır politik demagojilerle cevap vermek ve meydan okumak değildir.

Ülkemizin ciddi sorunlarla yüz yüze olduğu bu dönemde; Milliyetçi Hareket olarak; iktidarı uyaracak, eleştirecek, yol gösterecek ve bu gücü milli menfaatler için harekete geçirecek etkin ve kararlı bir muhalefet anlayışını benimsediğimizi ifade etmek istiyorum. Bu aşamada herkesin şahit olduğu gibi; muhalefet tarzımız iktidar partisinin siyasal gücünü zorbaca ve başına buyruk kullanmasına bir engel teşkil etmektedir. Öte yandan, bu yaklaşımımız çatışmaya müsait ana muhalefetin de keskinliğini toplum yararına dizginlemeye yöneliktir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious