Bahçeli: "TSK güvenlik bölgesi oluşturmalı"

Bahçeli:
  • Giriş : 22.02.2008 / 15:54:00

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'a dün akşam başlattığı kara harekâtının Türk milleti için büyük bir gurur ve sevinç kaynağı olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada, "Askeri harekâta katılan silahlı kuvvetler mensuplarımıza Yüce Allah'ın yardımcı olmasını ve harekâtın en kısa sürede başarıyla tamamlanmasını niyaz ediyoruz" dedi.

Bahçeli, Kuzey Irak'ta yuvalanan kanlı terör örgütünün son beş yıl boyunca Barzani ve peşmergelerin açık ve örtülü himayesinde bu bölgeyi Türkiye'ye karşı harekât ve lojistik üs olarak kullandığını belirtti. Bahçeli, bu süre içinde Kuzey Irak'a kara unsuru içeren harekâtın siyasi gündemde sürekli tartışıldığını, ancak son birkaç ay içindeki sınırlı hava harekâtları dışında bu yönde bir adım atılmadığını ifade etti. Bahçeli, "Bu bakımdan AKP iktidarı dönemindeki bu ilk kara harekâtı, gecikmiş de olsa önemli bir adım teşkil etmektedir. Bu konuda yapılan açıklamalardan harekâtın kapsamı, hedefleri ve süresi bakımından sınırlı olacağı anlaşılmaktadır" dedi.

Bahçeli, PKK terör örgütünün Kuzey Irak'tan gerçek anlamıyla tasfiye edilebilmesinin, sözde yönetici kadrosu başta olmak üzere militan kadrolarının teslim olmalarının sağlanmasına ya da etkisiz hale getirilmesine; terör eylemlerini sürdürme imkân, kabiliyet ve iradelerinin yok edilmesine ve lojistik altyapı imkânlarının çökertilmesine bağlı olduğunu vurguladı.

Bahçeli, Kuzey Irak'taki Bölgesel Yönetimin terör örgütüne sağladığı himaye ve desteğin de son bulmasının bu konuda büyük önem taşıdığına işaret etti. Bahçeli, "PKK'nın bu bölgeden geriye dönüşü olmayacak şekilde sökülüp atılması için geniş çaplı bir askeri harekâta, Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının Kuzey Irak'ta geçici bir süre için konuşlandırılmasına ve güvenlik bölgesi oluşturulmasına gerek olduğu ortadadır" dedi.

Bahçeli, TBMM'nin 17 Ekim tarihinde esasen bu amaçla hükümete gerekli yetki ve izni verdiğini vurguladı. Bahçeli, "Bu gerçekler karşısında AKP hükümetinin PKK'yı tasfiye etme nihai hedefinin gereklerini bütün unsurları ve icaplarıyla yerine getirmesi ve harekatın askeri ve siyasi amaçlarının buna uygun olarak belirlenmesi Türk milletinin ortak beklentisidir. Milliyetçi Harekat Partisi bu yönde atılacak adımları bütünüyle destekleyecektir" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious