Bahçeli: Ülkemiz çok vakit kaybetti

Bahçeli: Ülkemiz çok vakit kaybetti.8984
  • Giriş : 29.08.2008 / 18:11:00

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ''Ülkemiz karanlık senaryolar, komplo teorileri, ekonomik sıkıntılar, mahkeme tartışmaları ve istismarlarla çok vakit kaybetmiştir'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bahçeli, partisinin Kayseri'de yaptırılan il binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, partilerine olan katılımlarla birlikte daha da güçleneceklerini belirtti.

22 Temmuz seçimlerinden sonra 70 milletvekili ile ülkenin temel sorunlarını ve çözüm yollarını Hükümetin önüne koymaya gayret ettiklerini ifade eden Bahçeli, önceki gün kamuoyuna sundukları 9 önerinin çerçevesinin de 22 Temmuzdan sonra partilerinin savunduğu kırılmaz çizgilerinin bir devamı oyduğunu belirtti.

22 Temmuz seçimlerinden sonra Türkiye'nin beklediği huzur, refah ve kalkınmaya bir türlü kavuşamadığını vurgulayan Bahçeli, şöyle konuştu:

''Ülkemiz, karanlık senaryolar, komplo teorileri, ekonomik sıkıntılar, mahkeme tartışmaları ve istismarlarla çok vakit kaybetmiştir. Biriken sorunlarla beraber Türkiye'nin gündemi ağırlaşmıştır. Eğer siyaset kurumu, bundan sonra da uzlaşmayı tercih etmezse yeni ve ağır bir bunalımla karşılaşmamız kaçınılmazdır. Elbette bundan zarar görecek olan, aziz millet, varlığı, devlet kudreti ve demokratik rejimin işleyişi olacaktır. Gelişmeler, toplumu sükunete çağırmaları gereken siyaset aktörlerinin cepheleştirme ve kutuplaştırma inatlarının sürdüğünü göstermektedir. Bunların yanı sıra kanlı terörden beslenen etnik bölücülük pusuda beklemektedir. Ekonomik göstergeler alarm vermektedir. Bunlar yetmiyormuş gibi küresel gerginlikler de giderek artmaktadır. Bu vahim gelişmeleri göz ardı ederek günlerini kısır çekişmelerle geçiren kayıp yılların aktörlerini artık yakından tanıyorsunuz. İşte, MHP bu alacakaranlık tablonun içinden bir çözüm çıkarmaya çalışmakta ve etkili muhalefet yapmaya gayret göstermektedir.''

-KUCAKLAŞMA SİYASETİ-

Partilerinin Türkiye'nin acil çözüm bekleyen temel meselelerine 70 vekili ile müdahale etme çabasında olduğunu bildiren Bahçeli, öncelikle gerilimlerin başlangıcı olan Cumhurbaşkanı seçiminde tıkanmaya izin vermediklerini, daha sonra başörtüsü konusunun çözümünde tamamen iyi niyetli girişimlerde bulunarak ilkeli tutumlarını gösterdiklerini anlattı.

Kucaklaşma siyaseti izlediklerini, bölücü terör örgütünün neden olduğu şahadetlere son vermek üzere TBMM'yi sınır ötesi tezkere kararı almaya davet ettiklerini belirten Bahçeli, yabancılara toprak satışına karşı çıktıklarını, son olarak hakkında açılan kapatma davası süresince AK Parti ile demokrasi içinde mücadele ettiklerini, Anayasa Mahkemesinin AK Parti hakkında verdiği kapatılmama kararını yerinde bularak desteklediklerini, seçimle gelenin seçimle gitmesini savunduklarını kaydetti.

Terör ve bölücülüğe bulaşmamışlarsa bir siyasi partinin kapatılmasını doğru ve demokratik bir yaklaşım olarak görmediklerini, böylesine bir durumu asla bir siyasal fırsat olarak değerlendirmediklerini bildiren Bahçeli, şöyle devam etti:

''Türkiye'nin acil sorunları dururken, kısır tartışmaların geleceğimizi ateşe atmasına izin veremezdik. Yıllardır gerginliklerle milletimizin gözünü boyayanların oyununu bozduk. 70 çalışan gönül adamı ile Milliyetçi Hareket'in muhalefette neler yapabileceğini gösterdik. Türkiye artık her konuda MHP'nin ne düşündüğünü, nasıl bir duruş göstereceğini merak etmeye başlamıştır. Buna rağmen, Milliyetçi Hareket'i anlamak istemeyenlerin, alışkanlıklarını değiştirmeyi düşünmeyenlerin eleştirilerini anlamak mümkün değildir. Cepheleşmenin ülkemize ve demokrasimize zarar vereceğini öngörerek rejimimize sahip çıkmamız gerektiğini söyledik. Kutuplaşmanın son bulması için siyasi itibar ve görüşme kanallarının açılmasını teklif olarak sunduk. Yolsuzlukla Mücadele Kurulu kurulmasını ve dokunulmazlıkların sınırlandırmasını önerdik. Partilerin terör ve bölücülük haricinde kapatılmaması için Anayasa'nın gözden geçirilmesini milletimizle paylaştık. Bunların ne sakıncası, ne tehlikesi vardır. Tekliflerimizden başka anlamlar çıkaranlar, sözlerimizi başka yönlere çekenler, iki kutuplu çatışmacı siyaset malzemesinin tükenmesini istemeyenlerdir. Bunun bir tarafı iktidar, diğer tarafı ana muhalefettir.''

Devlet Bahçeli, daha sonra Demokrat Partiden partilerine katılanlar adına eski Demokrat Parti GİK üyesi ve eski Doğru Yol Partisi İl Başkanı Mustafa Eraslan'a parti rozeti taktı.

Daha sonra yeni il binasının açılışını yapan Bahçeli, beraberindeki parti yöneticileri ile birlikte binayı gezdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*