Bahçeli'den Barzani'ye tepki

  • Giriş : 09.04.2007 / 00:00:00

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Türkiye ve Diyarbakır’la ilgili sözleri nedeniyle Mesud Barzani’ye sert tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Barzani’den “peşmerge bozuntusu” diye söz eden Bahçeli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı da “Barzani’nin ümit ve cesaret kaynağı” haline gelmekle suçladı.

Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada yakın tarihinin en ağır güvenlik tehditleriyle karşı karşıya bulunan Türkiye’nin, içerden ve dışardan hain tahrik ve saldırıların hedefi olduğunu söyledi. “Son dönemde artan terör eylemleri ve hayâsızca sürdürülen bölücü tahrikler artık sabır sınırlarını zorlamaktadır” diyen Bahçeli, bu hain tahrik ve saldırıların hedefinin; devletin varlığı, ülkenin bütünlüğü ve Türk milletinin birliği ve kardeşliği olduğunu belirtti.

Bahçeli, son üç günde on güvenlik görevlisinin şehit edildiğini, İstanbul’un göbeğinde seyyar bombacılar yakalandığını, PKK’nın siyasi hüviyetle siyaset arenasındaki faaliyetlerini de pervasızca sürdürdüğünü vurguladı.

Bahçeli, Türkiye ve Diyarbakır’la ilgili sözleri nedeniyle de Mesud Barzani’ye “Kürt kökenli Türk vatandaşlarının siyasi koruyuculuğuna heveslenen peşmerge bozuntusu Barzani’nin emrinde olan bir parti de, bugün Türkiye’de yasal siyasi parti hüviyetiyle açıkça melanet icra edebilmektedir” dedi.

“Türkiye’ye kin ve düşmanlığını her vesileyle kusan Barzani’nin tahrikleri, savaş ilanı boyutlarına taşınarak tırmandırılmaktadır” diyen Bahçeli, şöyle konuştu:

“Türkiye’nin PKK terörüne on şehit verdiği son dönemde iki ayrı açıklama yapan Barzani, Diyarbakır’a müdahale edecekleri ve Türkiye’nin Güneydoğusunu karıştıracakları tehdidini tekrarlamış ve Türkiye’nin bir bölgesini de içine alacak “bağımsız Kürdistan devletinin” 10-15 yıl içinde kurulabileceği hezeyanını dile getirmiştir. Barzani’nin Türkiye’ye dil uzatan son küstahça açıklamaları karşısında AKP hükümetinin öngördüğü yegâne tedbirin Barzani’yi Amerika’ya şikâyet ederek ABD Dışişleri Bakanından yardım istemek olduğu hükümet yetkililerinin son açıklamalarından anlaşılmıştır.

ERDOĞAN, BARZANİ’NİN CESARET KAYNAĞI HALİNE GELDİ

Türkiye’nin varlığına kastetmek için harekete geçen bu husumet cephesinin hain saldırıları ve tehditleri karşısında, AKP hükümeti derin bir acz ve gaflet içinde bunları tepkisiz ve sessiz biçimde seyretmektedir. İmralı canisinin, PKK’nın, Türkiye’deki etnik bölücülerin ve Barzani’nin etrafında kenetlendiği bu “Büyük Yıkım Projesi”nin karşısında, Başbakan Erdoğan ve hükümetinin sessizliğinin ne anlam taşıdığını Türk Milleti elbette değerlendirecek ve vicdanında en doğru hükme varacaktır.”

Bahçeli, AKP döneminde Türkiye’nin iç ve dış güvenliğinin çok vahim tehdit ve tahriklerle karşı karşıya bırakıldığını, terörle mücadelenin zaafa uğratıldığını ve etnik bölücülüğün cüret ve cesaret kazanacağı bir ortamın bilerek hazırlandığını iddia etti.

Bahçeli, “Kuzey Irak’tan kaynaklanan PKK terörü konusunda boş laf üretmekten başka hiçbir tedbir almayan ve Barzani’nin tehditleri karşısında sessiz ve hareketsiz kalan Başbakan ve hükümeti, Türkiye’nin milli güvenliğini tehlikeye atmıştır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious