Bahçeli'den demokrasi uyarısı

  • Giriş : 21.04.2007 / 00:00:00

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, demokrasi dışı arayışlara ve çağrılara Türk milletinin cevaz vermeyeceğini ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

MHP Lideri Devlet Bahçeli, partisinin Konya İl Başkanlığı'nca düzenlenen 7. Bölge İstişare Toplantısı'na katıldı. Atatürk Stadyumu içerisinde yer alan 100. Yıl Kapalı Spor Salonu'nda yapılan toplantıya çevre il ve ilçe başkanları ile çok sayıda vatandaş katıldı. Partili öğrenciler, spor salonu önünde uzun süre Bahçeli'nin alana gelmesini bekledi.

Öğrencilerin karşılıklı oluşturduğu kordonun arasından spor salonuna giren Bahçeli, demokrasi dışı arayış içinde olanları uyardı. Konuşmasında Cumhurbaşkanlığı tartışmalarının bir paradoks haline geldiğini savunan Bahçeli, ''Başbakan Cumhurbaşkanlığı'na ya kendisi seçilecektir ya da kendi istediği birisini seçecektir.'' ifadesini kullandı. Bahçeli, ''Aday oluyor, olmuyor kehanetleri altında papatya falı açanlar, korku ve ihtirasları arasında derin tereddütler yaşadığı anlaşılan Başbakan'ın istekli gözüktüğü bu makamdan vazgeçmesi halinde beklentisi, noter gibi çalışmaya hazır bir adayın Çankaya'ya çıkarılmasıdır.'' yorumunu yaptı. 11. Cumhurbaşkanının milletin iradesi tarafından seçilmeyeceğini öne süren Bahçeli, meclisin tek başına bir anlam ifade etmeyeceğini savundu. MHP Lideri, yeni seçilecek cumhurbaşkanının milletin bağımsızlığını koruyacak yapıda olması gerektiğini dile getirdi.

Meclisin bir kısmının desteğiyle ya da diğer kısmının ihmal veya engellemelerine rağmen Cumhurbaşkanlığına seçilecek kişinin bu görevi sağlıklı bir şekilde yürütmesinin mümkün olamayacağını ileri süren Bahçeli, hükümetin yalnızca meclisteki çoğunluğun değil, tamamının dikkate almasının demokrasi açısından bir zorunluluk olduğunu söyledi. Çözümlerin ilk kaynağının Cumhuriyet'ten beri meclis olduğunu aktaran Bahçeli, ''Bugün için her türlü bunalım ve dar boğazdan çıkışın, uyanışın ve yükselişin tek kaynağı meclis olmalıdır ve mutlaka da olacaktır. Demokrasi dışı arayışlar ve çağrılar, milletimizden cevaz bulamayacaktır. Milliyetçiler sandıktan çıkacak muhteşem bir sonuçla mecliste aziz milletimizle kucaklaşacaktır.'' ifadelerini kullandı.

Toplantı, Bahçeli'nin konuşmasının ardından basına kapalı olarak devam etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious