Bahçeli'den Ergenekon'a gönderme

Bahçeli'den Ergenekon'a gönderme.9176
  • Giriş : 11.01.2009 / 16:35:00

MHP lideri Devlet Bahçeli, demokrasi dışı yollarla iktidarın değiştirilmesi girişimleri ile ilgili ilk kez konuştu. Bahçeli, Ergenekon'a ve çetelere şu göndermeyi yaptı:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, seçimin dışında herhangi bir yöntemle Türkiye'de iktidarların değişmesi veya değişikliğin zorlanması yolunun kapanması gerektiğini belirterek, bu yolun Türkiye devletine, milletine ve demokrasi ile yönetimine uygun düşmediğinin anlaşıldığını kaydetti.

Bahçeli, Konya'da düzenlenen partisinin aday tanıtım toplantısında, seçimlere girecek, bu seçimlerde millete hizmet edebilme azmiyle aday gösteren partilere MHP olarak başarılar dilediğini söyledi.

29 Mart 2009'da yapılacak seçimlerin, sadece belediye başkanı, belediye meclis üyesi, il genel meclis üyesi gibi değerli üyelerin seçimi yanında, büyük önem arz eden dönemde geçekleştirildiğini vurgulayan Bahçeli, bu seçimleri bütün siyasi partilerin önemsemesini, milletin yüksek katılımla sandığa giderek, vicdanının sesini duyarak, tercihlerini yapmalarını istedi.

Bu seçimlerin ayrı bir önem taşıdığını belirten Bahçeli, şöyle konuştu:

''Bu seçim, belediye başkanı, meclis üyeleri seçiminin ötesinde, 2 bin 245 günden bu yana ülkemizi yönetmekte olan AK Parti'den kurtuluşun önemli bir adımı olacaktır. Bu nedenle seçimler, milletimizin kurtuluşunun işaretini veren seçim olarak ayrı bir özellik taşımaktadır. 6 yıl, 1 ay, 24 gün başka bir ifadeyle 73 ay, 24 gün, başka bir deyişle 2 bin 245 günden bu yana, yakın siyasi tarihimizde hiçbir partiye nasip olmayan çoğunlukla 58. 59. ve 60. hükümetleri kuran AK Parti iktidardadır. Bu seçim, milli ve manevi değerlerinin tahrip edildiği, bütün kurumların çatışma ortamına sürüklendiği bir dönemde, teslimiyetçi, 'ver kurtulcu, sat kurtulcu anlayışı' ile ülkenin kuşatılmasına cesaret kazandıran ama yandaşlarını ise zengin eden bir siyasi iktidardan kurtulmanın işareti olarak düşünülmelidir. Bu nedenle AK Parti'den kurtuluşun yolu demokrasi içinde aranmalıdır. Demokrasi içinde kurtuluşun yolu ise seçimdir.''

Seçimin dışında herhangi bir yöntemle Türkiye'de iktidarların değişmesi veya değişikliğin zorlanması yolunun kapanması gerektiğini dile getiren Bahçeli, bu yolun Türkiye devletine, milletine ve demokrasi ile yönetimine uygun düşmediğinin anlaşıldığını söyledi.

-''İKTİDAR DEĞİŞİKLİĞİ SEÇİMLER YOLUYLA OLMALI''-

Bir siyasi iktidar değişikliğinin, milletçe arzular konuma gelinmesi durumunda, aceleci olmadan, yanlış yolu teşvik edecek yollardan arınıp, günü ve saati geldiğinde demokrasinin bir yolu olan seçimler yoluyla olması gerektiğini vurgulayan Bahçeli, şöyle devam etti:

''29 Mart, doğrudan iktidar değişikliğine yol açmayacaktır. İktidar değişme arzusunun, millet iradesinde oluştuğunun işareti olarak, demokrasiye, millete ve devlete faydalar sağlayacak işaret olarak kabul edilecektir. 29 Mart seçimlerini çok iyi anlamalıyız. Bu seçimde yüksek katılımla sandığa gitmeyi birinci görev olarak kabul etmeliyiz. Millet, AK Parti'nin 2245 günden bu yana iktidarda bulunmasını sağlamaktadır. Ancak, AK parti, bu desteği anlayamamış, bu kerameti kendisinde görmüş ve kibir yüklü anlayışla herkesi küçümseyen herkesi yok sayan bakış açısıyla 'ne oldum delisi' olarak ülkeyi bugünkü durumuna, felakete getirmenin yolunu hizmet olarak algılamıştır. Mecliste var olan 4 siyasi partinin grup olduğunu, 7 temsil edilen siyasi parti bulunduğunu, bağımsız vekillerin seçildiğini yok sayarak bütün seçmenlerin oyunu almış zihniyeti ile ülkeyi yönetmiştir. AK Parti, alternatifsiz olduklarını ve seçimlere alternatifsiz parti olarak gireceğini sanmaktadır.''

AK Parti'nin muhalefeti yok sayarak hareket ettiğini ileri süren Bahçeli, ''Demokrasilerde iktidar varsa muhalefet de vardır. Muhalefeti yok sayarsanız artık iktidar sallanıyor demektir. İktidar olmaktan uzaklaşıyor demektir. Kötü bir diktaya doğru ülkeyi sürüklemek demektir. Muhalefet yok demek başka bir şey, iyi çalışmıyor yetersiz demek başka bir şey, muhalefet görevini iyi yaparak iktidarı denetleyemiyor demek başka bir şeydir'' dedi.

-''ALTERNATİFİNİZ VAR O DA MHP'DİR''-

Bu seçimin bir fırsat olarak görülmesi gerektiğini belirten Bahçeli, ''AK Parti'ye gerekli dersi vermek için fırsattır. AK Parti'den kurtuluşun millet iradesi ile işaretini vermek için fırsattır. Alternatifimiz yok diyene cevap, alternatifiniz var o da MHP'dir. Bu anlayışla seçimlere bakıyoruz. Bu anlayışla seçimlerden sonuç almak istiyoruz. Türkiye'deki her seçim çevresinde MHP, kendi adaylarıyla seçime girecektir. Milletimizin teveccühü ile çalışmamızın karşılığı olarak, çok sayıda belediye başkanlığını kazanarak, AK Parti'nin alternatifinin MHP olacağını gösteren bir sonucu arzulamaktayız'' diye konuştu.

Bütün belediyelere talip olduklarını belirten Bahçeli, şunları kaydetti:

''Konya'yı, Söğüt'ü, Bursa'yı, Edirne'yi almaya, İstanbul'u, Samsun'u, Amasya'yı, Sivas'ı, Erzurum'u ve en nihayetinde Ankara'yı almaya talibiz. Selçuklu'nun başkenti evliyalar diyarı Konya'yı da almak istiyoruz. Konya birilerine yakışırsa o da MHP'dir. 18 yaşına gelmiş olan, adrese dayalı listede adı var ya da yok, yok ise hakkını arayarak var ise yürüyerek sandığa doğru gelmelisin ve şerefli oyunu, milletimizin birliği için, toprağımızın bütünlüğü için, milli devletimizin ve üniter yapımızın korunması için, cumhuriyetimizin yaşatılması, demokrasinin geliştirilmesi için kullanacaksınız.''

Bahçeli, 9 Şubat 2009'da, tarihi MHP'nin doğuşu ve Türk siyasi hayatında yerini alışının 40. yılını kutlayacaklarını ifade ederek, ''MHP olarak bir yandan seçimlere hazırlanırken bir yandan da 40. yılımızı kutlama hazırlıkları ile meşgulüz. 9 Şubattan sonra 29 Mart 2009 günü var. Yani 2009 yılının içinde bir dokuz var ki 40. yıl, bir 29 var ki 40. yılı zaferle taçlandıracak yerel zafer işareti'' diye konuştu.

Bahçeli'nin konuşmasının ardından MHP'nin Konya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hikmet Çay ile merkez ve bağlı ilçelerin belediye başkan adayları kürsüye çıktı. Bahçeli ve adaylar, el ele tutuşarak fotoğraf çektirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*