Bahçeli'den Hükümet'e ağır eleştiri

Bahçeli'den Hükümet'e ağır eleştiri.8984
  • Giriş : 28.04.2009 / 13:53:00

Bahçeli, Ermenistan'la yürütülen politikalardan dolayı hükümeti eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

MHP lideri Devlet Bahçeli, ABD'nin örtülü bir şekilde sözde Ermeni soykırımını kabul ettiğini öne sürdü. ABD Bakşkanı Barack Obama'nın 24 Nisan'da yaptığı açıklamada büyük felaket ifadesini kullandığını hatırlatan Bahçeli, bu kavramın Ermeni terminolojisinde soykırımı tarif ettiğini söyledi. Bahçeli, hükümeti Obama'nın mesajına gösterdiği tepkiyi ise göstermelik ve cılız buldu.

TBMM'de partisinin haftalık grup toplantısında konuşan Bahçeli, sözlerine dün İstanbul'da şehit olan emniyet amiri ile hayatını kaybeden bir gencin ülümünden duyduğu üzüntüyi dile getirerek başladı. Bahçeli, ayrıca 23 Nisan kutlamalarında yapılan toplantı ve etkinliklere katılmayan DTP'lilere de tepki gösterdi. Bahçeli, DTP'li vekillerin, artık bölücü PKK örgütü ile işbirliğini gizleme gereği duymayanların yaptığı eylemle bu tarihi güne gölge düşürdüğünü söyledi.

Daha sonra Türkiye-Ermenistan ilişkilerine değinen Bahçeli, hükümet cenahında bu ülke ile ilişkilerin geliştirilmesi konusunda çok ciddi bir kavram karmaşasının yaşadığını öne sürdü. Başbakan Erdoğan'ın, ayaküstü yaptığı çelişkili açıklamalar dışında tutarlı bir duruş oraya koyamadığını iddia eden Bahçeli, "Dağlık Karabağ konusunda Azerbaycan ve Ermenistan arasında mutabakat olmadan Ermeniler ile yapılan anlaşmaya onay veremeyeceklerini açıklayan Başbakan'ı bizzat kendi Dışişleri Bakanı yalanlamış ve Ermenistan'la mutabık kalındığını açıklamıştır. Başbakan daha sonra imza değil de paraf olduğunu açıklamıştır." dedi.

Başbakan'ın sözlerinden Ermenistan'la anlaşmanın tamamlandığının anlaşıldığına işaret eden Bahçeli, Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan'ın, Erdoğan'ın Dağlık Karabağ sorunu halledilmeden sınırın açılmayacağı sözlerini de yalanladığına dikkat çekti. Bahçeli, "Sarkisyan daha da ileri giderek Karabağ'ın Ermenistan toprağı olarak kalacağını belirterek açıkça meydan okumuştur. Bunlar karşısında Başbakan'ın sessiz kalması kabule dilebilir değildir. Ermenistan'la yürütülen müzakere sürecini Gül mü Başbakan mı yönlendiriyor. Gölge Dışişleri Bakanı'nın bu konudaki rolü nedir? Başbakan'ın TBMM'ye bu süreçte karanlık kalan yönler hakkında tatmin edici bilgi vermesi gerekmektedir." şeklinde konuştu.

'BÜYÜK FELAKET' SOYKIRIM DEMEKTİR

Bahçeli, Obama'nın 24 Nisan'da sözde Ermeni soykırımı yerine kullandığı Büyük felaket ifadesine de tepki gösterdi. Bu ifadenin Ermenice karşılığının aslında soykırım olduğunu vurgulayan Bahçeli, Türkiye'nin bu konuda ortaya koyduğu tepkileri yetersiz gördü. Bahçeli şunları söyledi: "Ermenistan, 1915 olaylarını soykırım olarak gördüğünü ve bundan çark etmeyeceklerini en yetkili ağızlardan açıklamıştır. Türkiye'nin ortak tarih komisyonu çalışmalarından Ermenistan'ın da mutabık kalacağı bir sonuç alınacağı nasıl düşünülür. Ermenistan komisyon çalışmalarında tarihi gerçeklerin ortaya çıkmasını engelleyeceğini baştan beri ilan etmişken bu amacın gerçekleşmesinin mümkün olmayacağını görmüyor musunuz? Sayın Başbakan'ın bu sorulara vereceği cevaplar Ermenistan ile gerçekleştirilen çerçeve anlaşmasının Türkiye'nin çıkarlarına ne derece uygun olduğunu ortaya koyacaktır. Türkiye her yıl 24 Nisan'da ABD Başkanı'nın soykırım için ne diyeceğine kilitlenmektedir. 24 Nisan sendromu gerginlik unsurudur. Bu gergin süreç Obama'nın mesajı öncesi yoğun biçimde yaşandı. Açıklamanın kabul edilemez olduğunu tekrar etmek isterim. Obama doğrudan soykırım demedi ama Ermeni terminolojisinde soykırımı tarif eden Büyük felaket'i açıklamasının temeline oturtmuştur. Hükümetin Obama'nın mesajına gösterdiği tepki, göstermelik ve cılız. Daha çok yanaklar okşanarak milli meselelerde nice hezimetler yaşanacaktır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*