Bahçeli'den hükümete salvo ve uyarı

Bahçeli'den hükümete salvo ve uyarı.9176
  • Giriş : 16.12.2008 / 16:04:00

MHP lideri Devlet Bahçeli, 2009 bütçesi ile ilgili TBMM Genel Kurulu'nda görüşlerini açıkladı. Hükümete sert suçlamalar yöneten Bahçeli, krizin açık işaretlerini sıraladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Bahçeli'nin konuşmasına başladığı sırada Başbakan Erdoğan'ın kabine için ayrılan bölümde olmaması dikkat çekti. Erdoğan'ın bir süre sonra Genel Kurul salonuna geldi.

Bahçeli'nin açıklamaları şöyleydi:

"Bugünkü görüştüğümüz bütçe AKP hükümetlerinin 7'inci bütçesidir. Bundan önceki örnekleri başarısız olmuştur. Bütçe görüşmeleri çok sancılı bir dönemde yapılmaktadır. Bütçenin hazırlanma ve görüşülme süreçleri sıradanlaştı. konunun ele alındığı dönemdeki tutumlar ciddiyetine gölge düşürdü.

Üretim temellerinden tamamen kopmuş başka alanlara yayılan kriz durumundan söz etmemiz yanlış olmayacaktır. Krizde suçu olmayanlar bunun cezasını çekecek.

Üretim endişemizi taşımayan hükümettten endişemizi anlayabilmesi bekelenemez. Üretimden çok tüketimi önerenler soruna çözüm bulamayacaktır.

Sanayileşme sadece fabrika bacasının tütmesi ile açıklanamaz. Hükümet etmesi gerekenler sorun çözme kültürünü geliştiremiyor. Dar ve kısır gündemlerle uğraşılması ümitleri tüketiyor.

En uafa biz siyasi gerilim ve cepheleşme milletimizi anında etkisi altına almaktadır. Hükümet meseleleleri omurgasından yakalamaktan aciz. Hükümet sorunları doğru yorumlayamiyor. hükümet krizi hafife alarak teğet geçeceğini söyledi. Türk ekonomisinin yapısı bir yılı aşkın süredir kriz işaratleri vermektedir. Büyümenin sıfıra yakın çıkması bunun açık ifadesidir. Hükümet çöküşü izlemekle yatinmektedir. Hedefler hükümetin krizi dikkate almadığını gösteriyor.

Bu özürlü bakış açısı gelecek yılın da kaybedilmesine neden olacaktır. Kurlardaki ynaklık 2009 hedeflerini geçersiz hale getirecektir. 50 milyar dolarlık cari açık rakamı da gerçekçi olmayacaktır. Bütçenin hiç bir tarafına krizin etkileri yansıtılmamıştır.

2009 yılının her bakımdar zor geçeceği ortadayken bu gelir artışının tutarlı olmadığı ortadadır. İthalattan beklenen KDV oranı çarpıklığın göstergesidir. Otomotivde satışlar durma nıoktasına gelmişken yüzde 10.9 ÖTV artışı beklemek çarpıklığın bir başka yönü.

Açlık ve yoksulluk sınırında yaşam mücadelesi verenlerin yükü daha da artacaktır.Tehlikeli olan isi böyle bir dönemde milli varlıkları haraç mezat elden çıkarma çabasıdır.

Üretimde azalma işsizlikte patlama ihracatta durgunluk olacağı ortadadır. Bütçenin gelir hedeflerini tutturması mümkün görünmemektedir. Böyle bir dönemde kamu haracamaları azaltılmayıp artırılmalı..

Kamu haracama artışları bir politika değişkeni olarak kullanılmalıdır. Zaman bu dönemi en az hasarla atlatmanın hesabını yapma dönemidir.

Krizin açık işaretleri bütçenin hiç bir parametresinde görülmediği görülmektedir.

Hükümetin derin bir siyaset basiretsizliği yaşadığını söylemek için pek çok neden vardır. Bizim amacımız gaflettten başını kaldırmayan hükümetin faturayı aziz milletimize ödetmemesidir.

Yıllardır tekrarlanan önce ekonomik kriz sonra siyasi istikrarsızlık ve kutuplaşmalar gelişmenin önündeki en önemli engellerdir. Tehlikeli ciddi bulmayan tedbirleri zamanında almayan siyasi iktidarların zararı milletimize olacaktır. Basit hesaplarla krize davetiye çıkarmak yüreğinde millet sevgisi taşıyan kimseye fayda vermez.

Ülkemizde ve komşularımızda derin çatışmalar başkaldırı provaları önümüzdeki yılların çok zor geçeceğinin işaretidir.

İşsizlik ve durgunluk sosyal patlamaya çok müsait ortam hazırlıyor.

Türkiye Cumhuriyeti'nin 85 yıllık mücadelesini küçümsemek ve hor görmek adaletli bir durum olmayacaktır. Devlette devamlılık hizmette süreklilik vardır. Bugüne kadar yapılan tüm güzel işlerin hakkını vermeyi ve emeği geçenlere teşekkür etmeyi bir kadirşinaslık olarak görmek istiyorum.

Ciddi bir çatışma sürecine doğru sürüklenmekteyiz. 6 yıllık AKP hükümeti tabuları yıkma adına bir beka sorunu ortaya koymaktadır. Etnik kimlik ayrıştırmalarıyla topraklarımızın bir bölümünü idare edemeyeceğimiz çok tehlikeli bir süreç Türkiye'nin karşısındadır. Kardeşliğimizin keskin bir yol ayrımına geldiği ortadadır. Yerel yönetimlere alabildiğine özgürlük gibi yıkım projelerine hepinizin dikkatini çekmek isterim. Alt kimliklere doğru kıvrılma gösterecek bir durumda uniter yapı yönetilemeyecek hale gelecektir. Göz yumulan kimlik kavgalarına ve tahriklere izin verilmesi halinde çok tehlikeli olaylar yaşayabiliriz. Aynı çatı altında bilik içinde yaşamayı canlı tutmalıyız. Bu uyarılar bir vehim değil, milllet sevgisini önde tutan bir siyasi anlayışın çağrısı olduğu bilinmelidir.

Hükümetin, teröre desteğini sürdüren Irak'lı yerel yönetimle, iddialrı bitmeyen Ermenilerle, çözümden başka herşeye evet diyen Kıbrıs'lı Rumlarla, dayatmaları bitmeyen AB ile ve müttefikliği şüpheli ABD ile bu noktada ilişkilerini gözden geçirmelidir. Ermenilerden özür dilemeye yeltenen sözde aydınlar da bu kapsamda ele alınmaldır.

Birileri istiyor diye milleti ayrıştırmaya kalkmak fayda vermeyecektir. millet kimliği dışınd talepler başka taleplerin önünü açacaktır. Bölünmeye ve ayrışmaya giden merdiven birer birer çıkılmaya başlandı. Sürecin nerede biteceği belli değildir. Buna bir an önce bir son verilme zamanıdır. Sonu gelmeyen ayrışma sürecinden endişe ediyoruz.

Bedeli kanla ödenerek kaznılmış bağımsızlığımız, asırlarca sevgi ile yoğurduğumuz kardeşliğimiz bu ham hayalin önündeki en büyük dayanağımızdır. Tek tip millet hayal etmiyoruz. Ancak ayrıştıma dayatmalarına da izin veremeyiz.

Herkes samimi vicdan muhasebesi içinde adımlarını atmalı ve herkes birleştirici olmalı. Yeni tavizlerden uzak durulmaya karşı buradan herkesi çağrıda bulunmaya çağırıyorum.

George W. Bush milletimin insanını benden daha çok sevemez.

2009 bütçesinin ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyorum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*