Bahçeli'den krizden en az hasarla çıkmanın formülü

Bahçeli'den krizden en az hasarla çıkmanın formülü.9824
  • Giriş : 08.06.2008 / 05:50:00
  • Güncelleme : 07.06.2008 / 23:34:24

MHP lideri Bahçeeli'nin kurduğu denklemde Erdoğan'a şimdilik yer yok...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ankara'da şimdi bu konuşuluyor. Devlet Bahçeli: AKP kendisini klonlasın Siyasi yasak istenmeyen AK Partili 301 milletvekili şimdi yeni bir parti kursun. Bu partinin oluşturacağı hükümet ülkeyi yönetsin.

MHP lideri Bahçeli krizi atlatma adına yeni bir formül üretti. Denklemin en önemli ayağı Erdoğan'a bu formülde yer yok. Başbakanın geleceği mahkemenin vereceği karara bırakılıyor.

Bahçeli'nin dikkat çeken uyarısı da kurulacak yeni hükümetin CHP'nin önerilerini dikkate alsın çağrısı oldu.

Kapatma davasından Türkiye'nin en az hasarla çıkmasını isteyen Bahçeli, önerilerini Hürriyet'ten Enis Berberoğlu'yla paylaştı. Bahçeli 4 adımda formülünü anlattı:

1) AKP’de Genel Başkan ve Başbakan dahil 39 vekil için siyasi yasak istendiğine göre... AKP kapatılsa da, kapatılmasa da bugünden başka bir parti kurmalı.

2) AKP’de sadece siyasi yasak istenilen 39 isim kalmalı. Diğer milletvekilleri yeni partiye geçmeli, yeni başbakan ile yeni hükümet kurulmalı.

3) AKP’den çıkacak yeni parti, 301 milletvekili ile parlamentoda çoğunluğu devam edeceği için normalleşme sürecine hizmet etmeli.

4) 61. Hükümet sıfatıyla parlamentodaki diğer partilerle MHP ve CHP ile görüşmeli, geçmişten ders çıkarılarak Anayasa Değişikliği tasarlanmalı, ekonomik kriz önlemleri gündeme alınmalı.

Yeni hükümet özellikle CHP ile ilişkilerini geliştirmeli, çünkü sorun oradan kaynaklanıyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ne olacak?

Efendim, eğer AKP kapatılmaz ve Başbakan’a siyasi yasak gelmezse, Anayasa Mahkemesi kararından sonra partiler birleşebilir.

Peki yeni parti niçin şimdi kurulmalı, acele neden?

Çünkü kapatma kararı alındıktan sonra yeni partiye geçen milletvekilleri de yeni bir dava konusu olabilir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious