Bahçeli'den Obama'ya şok suçlama

Bahçeli'den Obama'ya şok suçlama.9824
  • Giriş : 08.04.2009 / 08:16:00

Bahçeli, Meclis'te konuşan Obama'nın Türkiye Ermenistan ilişkileri konusundaki sözlerine tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bahçeli, "ABD Başkanı'nın gerçekleri yok sayarak, Meclis'teki konuşmasında Amerika'nın tarihine atıflar yaparak Türk tarihindeki meselelere de aynı olumsuz anlamları yüklemeye çalışması ve bunu tarihin gerçeği ile yüzleşmekle açıklaması, hoş göremeyeceğimiz bir nezaketsizliktir." dedi.

MHP lideri Bahçeli, seçimlerden sonraki ilk grup toplantısının başında BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybettiği helikopter kazasına değindi. Yazıcıoğlu için "aziz dava arkadaşımız'' ifadesini kullanan Bahçeli, bir kez daha Allah'tan rahmet dilediğini kaydetti. Kazanın sebepleri ve sonrasında yürütülen arama kurtarma çalışmalarında ihmal, kusur ya da başka saiklerden kaynaklanan sorunların aydınlatılabilmesi için TBMM Başkanlığı'na Meclis araştırma komisyonu kurulması için önerge verdiklerini hatırlattı. Bahçeli, "Ümidimiz, komisyonun yapacağı ayrıntılı çalışmanın kısa süre içinde sonuç alması, konunun bütün yönleriyle açıklığa kavuşarak, kaza ile ilgili birbirinden farklı yorum ve iddiaların bir an önce son bulmasıdır.'' dedi.

Konuşmasının başında yerel seçimleri yorumlayan Bahçeli, AK Parti'nin 22 Temmuz seçimlerinden bu yana çok ciddi destek ve oy kaybına uğradığını öne sürdü. seçim sonuçlarının ağır sorunlar altında ezilen toplumsal yapının, iktidar partisine şimdilik bir ikazı olarak görülmesi gerektiğini savundu. Bahçeli, "Bu sonuca göre hükümetin özellikle dış politikada attığı yanlış stratejik adımları mutlaka gözden geçirmeli. Barzani ile kucaklaşma, Talabani ile sözleşme, PKK ile dolaylı müzakere, Ermenistan'la el sıkışma ve Avrupa Birliği ile sanal ilişkiler üzerine kurgulanmış ipotek siyasetini terk etmek durumundadır." diye konuştu.

Grup toplantısında Rasmussen'in NATO genel sekreterliğine seçilmesini de değerlendiren Bahçeli, Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün tavrı nedeniyle, Türkiye'nin 'NATO içinde veto hakkı olan ancak bunu kullanmaya yetkisi ve ehliyeti olmayan ikinci sınıf özürlü bir üye ülke' konumuna düşürüldüğünü iddia etti. MHP lideri, bu konuda şu görüşü dile getirdi: "Bu süreçte, teslimiyetten hayalî zafer çıkarmaya ve bunu Obama garantörlüğü ambalajıyla pazarlamaya çalışan Başbakan, arkasında duramayacağı sözler söylemiş, ancak bunun altında kalarak Türkiye'nin haysiyetinin ayaklar altına alınmasına yol açmıştır. Baskılar karşısında uysal ve ezik olarak geri adım atmış ve NATO memuriyeti karşılığında bunları feda etmiş, iddialarından vazgeçmiştir. Türkiye için öncelikli önem NATO'nun güçlü olması mıdır? Yoksa Türk milletinin değerlerinin her platformda savunulması ve her şeyin üstünde tutulması mıdır? Anlaşıldığı kadarıyla Davos'ta şişirilen 'one minute' balonu, NATO toplantısında bizzat Cumhurbaşkanı Gül tarafından patlatılmıştır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*