Bahçeli'den sert bir açıklama geldi

Bahçeli'den sert bir açıklama geldi.8984
  • Giriş : 17.12.2008 / 01:30:00
  • Güncelleme : 17.12.2008 / 00:08:13

Partisinin bütçe ile ilgili görüşlerini açıklayan Bahçeli, Ermeniler'den özür dileyen 'aydınları' sert bir şekilde eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 2009 yılı bütçesinin, hükümet tarafından tutarlılığı olmayan tahminlerin, doğruluğu tartışmalı verilerle hazırlandığını, ciddiyetsiz bir siyasi duruşu resmettiğini savundu.

HÜKÜMETE YÜKLENDİ

Bahçeli, TBMM'de 2009 yılı mali büçtesi ile ilgili partisinin görüşlerini açıkladı. Bahçeli, Türkiye ekonomisinin yıllardır yaşadığı yapısal sorunlar ile küresel krizin etkisini birlikte yaşadığını söyledi. Bahçeli, hükümetin 2009 yılı bütçesinin yaşanan krizin dikkate alınmadan hazırlandığını ve program hedeflerinin şimdiden revize edilmeye başlandığını ifade etti. Bahçeli, ihracattaki gerileme, sanayi üretiminde azalmanın büyümeye olumsuz yansıyacağını, iç dış talepteki daralmaların görülmezden gelindiğini söyledi.

ÖNÜMÜZDEKİ YIL DAHA KÖTÜ GEÇECEK

Bahçeli, önümüzdeki yılın daha da kötü geçeceğini, hükümetin program hedeflerinin şimdiden revize edileceğini savundu. Cari açık miktarının da gerçekçi olmadığını ileri süren Bahçeli, bütçenin hiç bir yerinde ağırlaşan ekonomik krizle ilgili düzenleme yapılmadığını ifade etti. Bahçeli, bütçenin hazırlanma ve görüşülme süreçlerinin sıradanlaştığı, bütçeye yön veren ekonomik ve siyasi gelişmelerin gerçekçi tahlilinin yapılmadığının görüldüğünü belirterek, "Bu çerçevede 2009 yılı bütçesinde de, hükümet tarafından tutarlılığı olmayan tahminlerin, doğruluğu tartışmalı verilerin hazırlık aşamasında dikkate alınması, ciddiyetsiz bir siyasi duruşu resmetmektedir." dedi.

KRİZ DOĞRU OKUNMADI

Bahçeli, küresel ekonomide yaşanan büyük sarsıntının da doğru okunmadığını, alınması gereken tedbirlerle ilgili zamanlama hatası yapıldığını belirterek, "Küresel finans sisteminde 2007 yılının ikinci yarısından itibaren yayılan ekonomik kriz, bulunduğumuz yıl içinde etki ve kapsamını genişletirken, bugün bu yüce çatı altında bulunan sorumluluk sahipleri, bize bir şey olmaz kolaycılığıyla sorunları geçiştirmeyi yeğlemiştir." diye konuştu.

ERMENİLERDEN ÖZÜR DİLEYENLER İŞBİRLİKÇİDİR

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Ermenilerden özür diliyoruz" kampanyası başlatan aydınları işbirlikçi refleksi göstermekle suçladı. Bahçeli, "Son zamanlarda ortaya çıkıp tarihle yüzleşme adı altında, utandıkları geçmişimizi yargılayarak tam bir işbirlikçi refleks gösteren sözde aydınlar da bu kapsamda değerlendirilmelidir." dedi.

YIKIM PROJELERİ

Bahçeli, herkesin arzusu olan çağdaş ve müreffeh bir topluma ulaşmanın tek yolu olarak dayatılan 'demokratikleşme, çok kültürlülük, alt kimliklerin siyasallaşması, ana dilde eğitim, bölücülüğe ve teröre af ile yerel yönetimlere alabildiğine özerklik" projelerini de yıkım projesi olarak niteledi.

Bahçeli, bugün bazıları tarafından dillendirilen "federasyon, ayrı bayrak, ayrı eğitim dili, ortak kurucu halk, çokluklar devleti, özyönetim ve hatta ayrılma tehditleri" gibi taleplerin tehlikenin boyutunu gözler önüne serdiğini belirtti.

KAMPANYA BAŞLATAN AYDINLARI ÇATTI

MHP Lideri, bir grup Aydın tarafından başlatılan "Ermenilerden özür diliyoruz" kampanyasına sert tepki gösterdi. Bahçeli şunları söyledi: "Son zamanlarda ortaya çıkıp tarihle yüzleşme adı altında, utandıkları geçmişimizi yargılayarak tam bir işbirlikçi refleks gösteren sözde aydınlar da bu kapsamda değerlendirilmelidir. Bu itibarla, sıraladığımız gerçek gündemle, ülkemizin yüzleşmeye başlaması için yaptığımız siyasi hamleler, partimizin öncelikli siyaset tercihi ve vazgeçilmez milli sorumluluğudur."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*