Bahçeli'den Tayyip Erdoğan'ın ABD gezisine eleştiri

Bahçeli'den Tayyip Erdoğan'ın ABD gezisine eleştiri.9234
  • Giriş : 30.10.2007 / 13:58:00

Bahçeli "Sayın Erdoğan;ABD Dışişleri Bakanı buraya geliyor, gitme, Bush da ayağına gelsin" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bahçeli, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, suni gündemlerin meşgul ettiği kamuoyunun, bölücülüğün boyutları karşısında dehşete düştüğünü ve içinde bulunduğu derin uykudan uyandığını belirterek, "TBMM aritmetiğinde, şimdilik başka bir hükümet seçeneğinin mümkün olmadığı düşünülürse, bize düşen görev, hükümete dışarıdan yol göstermek, öneri ve öngörülerde bulunarak, ülkemizin bu milli meseleyi zararsız atlatmasını sağlamak olacaktır" diye konuştu.

"Sayın Başbakan'ın, 'Süreci aklıselim ile sürdüreceğiz' sözlerinin tercümesi, ABD'yi ikna etmeden teröre son vermeyeceğinin bir itirafı olarak görülmelidir" diyen Bahçeli, 'Eve Dönüş Yasasının hala yürürlükle olduğunu söyleyerek, teröriste silahı bırakma ve şehirde siyaset yapma çağrısı' hükümetin 'düz ovada siyaset' bayrağını devraldığının işareti olarak yorumlanmalıdır" dedi.

Erdoğan'ın birkaç gün sonra ABD'ye ziyarette bulunacağını anımsatan Bahçeli, ABD ile beş yıl boyunca yapılan görüşmelerde gelinen noktada, ABD Dışişleri Bakanının Irak'ın Kuzeyini "Kürdistan" olarak tanımlayarak konunun adını koyduğunu anlattı.

Gelinen bu noktada, Hükümete bazı önerilerde bulunacaklarını kaydeden Bahçeli, şunları söyledi:

"Bu aşamadan sonra, yalnızca maksada yönelik müzakere ve görüşmeler ile mutlaka sonuç alacak tekliflere açık olunmalı.

Bir kriz masası oluşturulmalı, terörle ve bölücülükle ilgili bütün gelişmeler değerlendirilerek; öfkenin yatışması ve halkımızın bilinçlendirilmesi için bilgilendirme maksatlı açıklamalar yapılmalıdır.

Kuzey Irak'ın grupların sözcüsü veya temsilcisi sıfatını taşıyan şahıslar ile resmi düzeyde, Irak Devleti adına bile olsa ilişki kurulmamalı, muhatap alınmamalıdır."

Bölücü terör örgütüyle verilen mücadelede can kayıplarının devam ettiğini, Hükümetin de kendiliğinden doğmuş bir heyecanla, milletin şehitlerini yüksek bir coşkuyla sahiplenmesini fırsata dönüştürerek, sınır ötesi bir operasyon için, uluslararası platformda elini güçlendirmesini beklediklerini belirten Bahçeli, "Sabrı taşma noktasına gelen aziz milletimizin cadde ve meydanlardaki mesajının doğru okunması gerekmektedir. Kitlelerin yükselen tepkisi, yalnızca PKK terörüne değil, aynı zamanda içte ve dıştaki işbirlikçilerine yönelik kararlı bir haykırış olarak yorumlanmalı ve tedbirler buna göre alınmalıdır" dedi.

Bahçeli, "Son yıllarda sesini yükseltmeye başlayan yeni bir mandacı anlayışın temsilcileri olan numaralı cumhuriyetçiler ile bölücü mihrakların, özgürlük ve çok sesli demokrasi paravanını kullanarak, Cumhuriyetimizin kurucu kabullerini tasfiye edebilmek için emel birliği içine girdikleri görülmektedir" diye konuştu.

Bahçeli, küçük bir kıvılcımın, yanlış bir ifadenin, gergin ve öfkeli toplumu, istenmeyen tartışma ve çatışmalara sürükleyebileceğini, aydınlara ve siyaset kurumuna düşen en önemli görevin, millete itidal ve sağduyu çağrısı yapmak olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious