Bahçeli:Meclis'te çözüm bulunsun

  • Giriş : 20.12.2006 / 00:00:00

MHP lideri Devlet Bahçeli, dün Ankara'da gazetecilerle yaptığı kahvaltılı basın toplantısında, Cumhurbaşkanlığı seçimi ve erken seçim taleplerini değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bahçeli şunları söyledi: "Cumhurbaşkanlığı seçimlerini siyasi istikrarsızlığın sebebi kılmak veya bir rejim krizinin doğmasına vesile olabilecek tarzda davranışlar içerisinde bulunmak, şu kritik süreçte ülkemiz için çok doğru olmayacaktır. Türkiye'yi bir siyasi istikrarsızlığa sürüklememek, bir ara rejim korkusu içinde, töhmeti altında bir seçimin yapılmasını önlemek için seçimlerin erkene alınarak, oluşacak olan yeni Meclis'ten bir Cumhurbaşkanı seçmenin daha doğru olacağına inanmaktayız.

Genel seçim 4 Kasım 2007'de yapılacak zaten. O süreçten evvel Türkiye'yi istikrarsızlığa sürüklemeden, bazı kararları ara rejim tehdidi altında sonuçlandırmamak için demokrasi içinde bir çözüm yolunun bulunması gerektiği kanaatindeyiz. 60 günlük bir seçim takvimini düşündüğümüz takdirde, aralık sonuna doğru mutlaka bir seçim kararının Meclis tarafından alınması gerekmektedir. Böyle bir karar alınıp, 11 Mart pazar günü bir erken seçim gerçekleştirilirse, 16 Nisan'da Cumhurbaşkanlığı seçimi gerçekleştirilebilir. Sayın Başbakan'ın bu durumdan kaçmaması gerekir. Türkiye'de siyasi iktidar değişikliği için, Gül Devrimi'ne, Lale Devrimi'ne, Turuncu Devrim'e benzer davranışlarla, arayış içinde olmak, Türkiye'nin siyasetine, demokrasisine ve yapısına büyük yanlış yapmaktır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious