Bahçeli'nin AB ve Kıbrıs hakkında yorumu

  • Giriş : 08.12.2006 / 00:00:00

Sayın Dr. Devlet Bahçeli'nin Avrupa Birliği İle Kıbrıs Pazarlığı hakkında yaptıkları yazılı basın açıklaması.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye'deki liman ve havaalanlarının Rum gemi ve uçaklarına açılması konusunda Brüksel'de yapılan ucuz pazarlık, devlet ciddiyeti ve sorumluluğuyla bağdaşmayan bir maskaralığa dönüşmüştür.

Bugüne kadar sanal AB sürecinde görüntüyü kurtarmak için her dayatmayı kabul eden hükümet, şimdi bu hayal yolculuğunda yolun sonuna gelindiğini görmektedir.

AB treni Kıbrıs makasında raydan çıkmıştır.

AB Komisyonu 29 Kasım 2006 tarihinde Türkiye'ye son ültimatomu vermiş ve Türk limanlarının Rumlara açılmaması halinde esasen içi boşaltılan sözde müzakere sürecinin temel başlıklarının askıya alınacağı tehdidinde bulunmuştur.

Bununla da yetinmeyen AB'nin etkili üyeleri Fransa ve Almanya, ilişkilerin 18 aylık bir süre için tamamen dondurulması yönünde tavır almışlardır.

AKP hükümeti şimdi Türkiye'ye verilecek cezanın unsurları üzerinde AB ile onur kırıcı bir pazarlığa başlamış ve bu amaçla Türkiye'nin haysiyetini pazarlık masasına sürmüştür.

Büyük bir sis perdesi arkasında sürdürülen bu pazarlıkta Türkiye'nin iki limanını karşılıksız ve koşulsuz olarak Rum gemilerine açmayı önerdiği basına yansıyan haberlerden anlaşılmaktadır.

AKP hükümetinin bu konudaki önerisinin unsurlarının ne olduğu kimin tarafından hazırlandığı ve sunulduğu henüz tam olarak ortaya çıkmamıştır.

Hükümet bu konuda susmakta ve çeşitli spekülasyonların zemin kazanmasının ortamını hazırlamaktadır.

AKP hükümeti, Kuzey Kıbrıs Türk cumhuriyeti üzerindeki ambargo ve tecrit kalkmadan Türkiye'nin limanlarını Rumlara açmayacağını bizzat Başbakan'ın ağzından ilan etmişken, şimdi bu sözlerini inkar ederek AB tehditleri karşısında diz çökmektedir.

Başbakan'ın AB konusunda hazır olduğunu söylediği "B" planının, Türkiye'nin Rumların oyuncağı olmayı kabullenmek olduğu anlaşılmaktadır.

Bu durum karşısında hükümetin "C" planının Türkiye'nin başına açacağı belaların ne olacağını Türk Milleti elbette takdir edecektir.

Uluslararası ilişkilerde teslimiyeti ve zaafiyeti, bir adım önde olma gibi aldatmaca sloganlarla gizlemeye çalışan AKP hükümeti, attığı bu son adımla çamura saplanmıştır.

Rum yönetimi, Türkiye'nin onuru ve haysiyeti üzerinden yapılan bu pazarlığı da reddetmiş ve ilave taleplerde bulunmuştur.

Bu haysiyet kırıcı durum karşısında AKP hükümetinin Türkiye'nin milli çıkarları için çok ciddi bir güvenlik riski haline geldiği bir kere daha anlaşılmıştır.

Hükümetin vakit geçirmeden yapması gereken derhal erken seçimlere gitme kararı almasıdır.

Zira, ilkeli, tutarlı ve onurlu bir dış politika çizgisi izlemekten aciz olan bu hükümetin görevde kalacağı her bir gün Türkiye'nin karşısına çok büyük sorunlar ve badireler çıkaracaktır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious