Bahçeli'nin dikkat çektiği grup CANLI

Bahçeli'nin dikkat çektiği grup CANLI.9176
  • Giriş : 20.01.2009 / 11:34:00
  • Güncelleme : 20.01.2009 / 11:34:13

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis Grup toplantısında konuşuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bundan tam 23 gün önce İsrail'in tecrit altındaki Gazze'ye başlattığı saldırılar, önceki gün geçici bir ateşkes kararı ile şimdilik sona ermiş görünmektedir.

Tehditle orantılı güç kullanımı adı verilen uluslararası meşruiyetin sınırlarını çok aşarak, sivil halkın katliamına dönüşen bu üç haftalık süreçte, sağlanan ateşkesin kalıcı olması ve daha fazla acılara neden olmaması en büyük temennimizdir.

İsrail ile Hamas arasındaki son çatışmalar ve İsrail'in Gazze'ye yönelik operasyonları bütün dünyanın konuya yaklaşımı için önemli bir gösterge olmuştur.

Yıllardır PKK terörüyle haklı ve meşru mücadelemize köstek olan, terörizmin çok sayıda can kaybına göz yuman uluslararası camia, İsrail saldırıları karşısında sessiz kalmayı tercih ederek ikiyüzlü siyasetlerini bir kez daha göstermişlerdir.

Başta Arap ve diğer İslam ülkeleri olmak üzere yöneticilerinin duyarsızlığına öfke duyan milyonlarca Müslüman, sokak ve caddelerde bu acıları paylaşmış ve İsrail'e haklı olarak öfkelerini ortaya koymuşlardır.

Partimiz Filistinli kardeşlerinin yanındadır. Acılarını paylaşmakta, bu konuda sessiz ve suskun kalanları eleştirmektedir.

Ancak, son zamanlarda Gazze saldırılarını protesto için ülkemizde yapılan gösterilerin maksadını aşan bir seyir izlemeye başladığı da gözlenmektedir.

Giydikleri tuhaf kıyafetler ile ellerinde Türk bayrağı taşımayan, Filistinli liderlerin resimleri ve bayrakları ile gösteri yapanların niyetinin ne olduğunu sorgulamak, bunun ne manaya geldiğini ayrıca anlamak gerekmektedir.

Milliyetçi Hareket, elbette ki bütün mazlum milletlerin huzur, barış ve hakkaniyet içinde yaşamalarını savunan küresel bir düzen tesisini arzulamaktadır.

Bu konuda büyük devletler kurmuş ve kıtaları yönetmiş Türk milletine tarihin ve yaşanan gerçeklerin bir rol ve sorumluluk yüklediğine, Türkiye'nin de buna hazır ve talip olması gerektiğine inanmaktadır.

Ancak bahsettiğimiz bu stratejik vizyonun merkezinde mutlaka Türk milleti, Türkiye Cumhuriyeti ve başkentimiz Ankara olmalıdır. Biz sorunlara ne Ortadoğu'dan, ne Avrupa'dan ne de Amerika'dan bakamayız.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis Grup toplantısında konuşuyor. Bahçeli'nin açıklamaları şöyleydi:

"Ortadoğu'da ateşkesin kalıcı olması en büyük temennimiz. Parti olartak Filistinli kardeşlerimiz yanındayız.

Türkiye'de yapılan gösterilerde maksadını aşan eylemler var. Garip kıyafetleriyle ellerinde Türk bayrağı olmadan Filistin'li liderlerin posterlerini taşıyarak eylemlerin maksadının ne olduğu sorgulanmalıdır.

Başbakan Erdoğan'ın El Cezire televizyonuna verdiği mülakatta, Olmert ile Gazze konusunu da konuştuğunu itiraf etmiştir. Saldırıyı önceden bildiğini östermiştir. Öte tarafta Hamas'a da göz kırpmıştır. Bu tam bir çelişki ve iki yüzlüdür. Türkiye karnından konuşan bir ülke haline gelmişti.

Biz olaya başkalarının baktığı gibi olmuyoruz.

AKP'nin dış politikası tutarsız ve çelişkili. Uluslararası ilişkiler deneme tahtası değildir. Başbakan BOP'un doğmadan öldüğünü kabul etti. BOP'u barış projesi olarak gösteren başbakan darbeleri yedikçe itiraf etti.

Türkiye bölgesinde figüran olamaz. Türkiye'nin bölgede aciz görüntüsü kabul edilemez."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*