Bahçeli'nin Erdoğan için Yüce Divan planı

  • Giriş : 13.01.2007 / 00:00:00

“Onlar beni götürmezse, ben onları Yüce Divan’a götüreceğim” diyen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, çalışmalara başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Anayasa’nın 105’inci maddesine göre, Cumhurbaşkanı yalnızca “vatana ihanet” suçuyla yargılanabiliyor. Bu madde üzerine araştırma yapmakla görevlendirilen ekip,ana başlıkları belirledi. İşte Bahçeli’nin yönelteceği suçlamadaki alt başlıklar:

KUZEY IRAK: Terörle mücadele ve Kuzey Irak’taki yapılanmaya karşı hükümet olarak önlem almadığı gibi olası bir operasyona yönelik olarak Meclis’ten tezkere çıkarılmasına karşın bu yetki, hükümet tarafından kullanılmadı.

KIBRIS’TA MİLLİ POLİTİKA DEĞİŞTİRİLDİ: Kıbrıs politikasında devlet adına Başbakan’ın ve partisinin görüşleri, Anayasal kurumların önüne geçirildi. Anayasa çiğnendi ve Kıbrıs politikası tamamen değiştirildi.

PKK İLE ATEŞKES MÜZAKERESİ: AKP’li bir Diyarbakır Milletvekili terör örgütüyle gayri resmi yollardan görüşmeler yaptı. Milli güvenlik tehlikeye düşürüldü.

KİMLİK TARTIŞMASI: Ağustos 2005’te yaptığı konuşmada Erdoğan, alt kimlik - üst kimlik ayrımına giderek, etnik kimlikleri ortaya attı ve böylece Anayasa’yı çiğnedi.

Başbakan’a uyarı: Haddini aşma

Devlet Bahçeli, afiş tartışmasında eleştirdiği Erdoğan’ın “derinliği olan biri değildir” sözlerine aynı sertlikte karşılık verdi. Bahçeli, Erdoğan’ın sözlerini “hezeyan” olarak niteleyerek “Böyle bir zihniyetin sadece milliyetçilik konusunda değil, siyasi ve ahlaki bakımlardan da bizim muhatabımız olması esasen mümkün değildir. Bizim kendisine tavsiyemiz, Milliyetçi Hareket’e dil uzatma cüretini göstermeden önce çok iyi düşünmesi ve haddini aşmamasıdır” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious