Bahçeli'nin KADER davasında karar

Bahçeli'nin KADER davasında karar.18550
  • Giriş : 10.01.2009 / 07:00:00
  • Güncelleme : 10.01.2009 / 00:08:05

Bahçeli'nin, "Ben Erdoğan'ın kollarının altına giremem" diyerek yayınının durdurulmasını istediği davada karar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, kendisini,Başbakan ve Deniz Baykal ile gösteren, KA-DER afişlerinin 'toplatılması' ve 'kullanımının engellenmesi' istemiyle açtığı dava reddedildi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, kendisini, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile gösteren, Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneğinin (KA-DER) afişlerinin ''toplatılması'' ve ''kullanımının engellenmesi'' istemiyle açtığı dava reddedildi.
Ankara 26. Asliye Hukuk Mahkemesindeki duruşmaya, Bahçeli'nin avukatı Mithat Burak Başkale, KA-DER Genel Başkanı Hülya Gülbahar ve dernek avukatları katıldı.

Dernek avukatları, ''ifade özgürlüğüne'' ilişkin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ile Fransız yargısının birer kararını mahkemeye delil olarak sundular. Kararlardan birinin, Avusturyalı bazı siyasetçilerin bir kolaj tabloda çıplak gösterilmesi üzerine açılan davanın, siyasetçi lehine sonuçlanmasını AİHM'in ''ifade özgürlüğünün ihlali'' olarak değerlendirmesi, diğerinin ise Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin ''voodoo'' bebeklerinin satışının engellenmesi için açtığı davanın reddine ilişkin olduğu belirtildi.

Dernek avukatları, afişlerdeki fotoğraflarla ilgili Başbakan Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Baykal'ın dava açmadığını belirterek, delillerin de ışığında davanın reddini istediler.

Bahçeli'nin avukatı Başkale ise KA-DER'in basın kuruluşu olmaması nedeniyle afişlerin basın özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilemeyeceğini savunarak, ''Bu afiş, reklam niteliğinde. Müvekkilimin izni olmadan fotoğrafı kullanıldı. Bu yüzden, talebimiz gibi karar verilmesini istiyorum'' diye konuştu.

Yargıç, beyanların ardından davanın reddedildiğini açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*