Bahçeli'den, Erdoğan'a gözdağı!

  • Giriş : 19.12.2006 / 00:00:00

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda, indirmek için anayasal ve yasal yolları arayacaklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olması yönündeki soruları cevaplayan Bahçeli, "Başbakan Erdoğan’ın Başbakanlıktan Cumhurbaşkanlığı makamına Turgut Özal ve Süleyman Demirel gibi geçiş yapabileceği yönündeki bir düşüncesi varsa, geçmiş dört yılı iyi değerlendirmesi gerekir" dedi.

Toplumun bütün kesimlerinin Cumhurbaşkanlığı seçilmesinden rahatsız olmaması gerektiğine işaret eden Bahçeli, argo kavramlarla, azarlama ile Cumhurbaşkanlığı makamında oturmasının mümkün olmadığını ifade etti.

Bahçeli, Başbakan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmadan önce hakkındaki dokunulmazlık dosyalarından aklanması gerektiğini vurguladı. Başbakan Erdoğan’ın önce dokunulmazlığının kaldırılması ve "aklandıktan paklandıktan" sonra Cumhurbaşkanı olmak istediğini söyleyebileceğini ifade eden Bahçeli, konuyu hanımefendinin başörtüsüne ve laikliğe saptırmanın, masum pozisyonlarıyla milleti aldatmanın anlamı olmadığını belirtti.

Başbakan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı ve seçimlerin normal bir zamanda yapılması durumunda tavırlarının ne olacağı yönündeki bir soruya ise Bahçeli, TBMM’ye güçlü bir şekilde gelmenin gayreti içinde olacaklarını vurguladı. Güçlü bir şekilde Meclis’e gelmeleri durumunda geçmişe dönük olarak, yanlışlıkları yapanlardan anayasal zeminde hesap sormanın yollarını arayacaklarını vurgulayan Bahçeli, yanlışlıkla bir yere gelmiş olanları oradan indirerek, daha doğru bir yapılanma imkânını arayacaklarını ifade etti.

Bahçeli, Başbakan Erdoğan’ın Meclis’te sanal çoğunluğa güvenerek ve milleti dikkate almadan Cumhurbaşkanı olacağım demesinin yanlış tavır olduğunu belirtti. Bahçeli, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olması durumunda anayasal ve yasal çerçevede bu ülkenin böyle bir yanlıştan kurtarmanın yolunu arayacaklarını kaydetti. Konuyla ilgili olarak hukukçuların tartıştığını söyleyen Bahçeli, yasada Cumhurbaşkanını neyle suçlanacağının belirtildiğini, yasanın ihanet kavramının ne olduğunu net olmadığını vurguladı. Meclis’te ihanet kavramının araştırılarak veya başka bir şekilde indirme tabirinin başka bir çağrışmalar getirmemesini, demokratik indirmeden bahsettiğini söyledi.

Bahçeli, CHP’nin Sine-i Millete dönmesi yönündeki alacağı kararın AKP milletvekillerinin kararı ile mümkün olduğuna işaret etti. Bahçeli, sine-i milleti istifadan ziyade, AKP’nin eline koz vermek yerine, mecliste AKP’yi yalnız bırakan davranışların sergilenmesinde yarar olduğunu belirtti. Bahçeli, Meclisin dışına çıkmadan, sokağa çıkmadan çözüm getirilmesi gerektiğini vurguladı.

Ara rejim sözlerinin hatırlatılması üzerine Bahçeli, kendilerinin bu konuda bir duyumdan ziyade, hissettiklerini, ara rejimleri yaşamış bir kurum olarak halkın dikkatini çektiklerini belirtti. Bahçeli, ortak akıl ve demokrasi içerisinde bir çözüm bulmak istediklerini söyledi.

Bahçeli, ara rejimle ilgili sözlerinin meşru olup olmadığı yönündeki bir soruya ise "Ara rejimin hiç bir şart altında meşruiyeti doğru değildir" dedi. Bahçeli, demokrasi dışında hiç bir dayatmanın meşruiyetinin kalmadığını, siyasi kültürün ve toplumsal olgunluğun anlaşılması gerektiğini belirtti.

Orhan Pamuk’la ilgili bir soruya ise Bahçeli, Türk milletinin tarihine saygısızlık yapanların ne ödül alırlarsa alsınlar kendisini fazla ilgilendirmediğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious