Bahçesaraylıların kar esareti başladı

  • Giriş : 13.11.2006 / 00:00:00

Van'ın Bahçesaray ilçesinin yaz aylarında kullandığı eski yollarının kapanması ile ilçe sakinlerinin kar esareti yeniden başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ancak yetkililerin eski yolun sezonun geçtiğini gerekçe göstererek yolu açmaması üzerine vatandaşlar kendi aralarında bin YTL toplayarak ilçe ulaşımı engelleyen 500 metrelik kapalı yeri açmak için kepçe kiraladı. Kepçeyi bir kamyona yükleyen vatandaşlar, 4 minibüsteki 40 yolcu ile birlikte yola çıktı. Yollarını açmaları için kiraladıkları kepçenin küçük olması, kar kalınlığının yer yer 1 metreyi aştığı 500 metrelik yolu açamadı. İlçeye gitmek için gelen yolculardan bir kısmı kalan 20 km'lik yolu yanlarında aldıkları erzaklarını sırtlarına alarak yürüyerek almak zorunda kaldı. Bahçesaraylılar açlığa karşı Van'dan yanlarına aldıkları ekmek ve helvayı 3 bin rakımlı Krapet Geçidi'nde ekmek arası yaparak yedikten sonra yollarına devam etti. Kar üzerinde yedikleri yemeklerini ardından yola çıkanların 1 saat sonra ilçeye vardığı öğrenildi.

Yolcuları taşıyan minibüsler ise yolda kepçenin açtığı yolun az bir kısmında zaman zaman kara saplandı. Yolcuların yardımı ile şoförlerin araçlara zincirleri takmasından sonra yoluna devam ettiler. Araçlar zaman zaman kara saplanarak patinaj yaptı.

Bahçesaray'a bağlı İslam Mahallesi Muhtarı Muzaffer Demirtaş, kullanmış oldukları yolun her yıl ilk karın düşmesi ile birlikte kapandığını belirterek, aynı esareti her yıl yaşadıklarını söyledi. Yılın ilk karının düşmesi ile Krapet Geçidi'ndeki 500 metrelik yerin kapalı kaldığını ifade eden Demirtaş, Karayolları Müdürlüğü'ne yolun açılması için yaptıkları müracaatların sonuçsuz kalması üzerine yolu kendi imkanları ile açmaya karar verdiklerini söyledi.

Kendi aralarında para toplayarak bin YTL'ye bir kepçe kiraladıklarını anlatan Demirtaş, "Ancak kepçe karın fazla olmasından dolayı yolu açamadan geri döndü. Biz yolun kalan geri kısmını yürüyerek gideceğiz. Her yıl çok sayıda insanımız burada donma tehlikesi atlatıyor. Bazen hamile kadınlar bu yolda mahsur kalabiliyor. Bu yol Van şehir merkezine daha yakın olduğu için vatandaşlar tarafından kullanılıyor" dedi.

İlçenin yol esaretinin ortadan kaldırılması için Bitlis'in Hizan ilçesi üzerinde 2004 yılında açılan 240 km'lik yolun çok uzak olduğunu anlatan Demirtaş, yolun 5 saatlik zaman aldığı için kimsenin o yolu kullanmak istemediğini ifade etti. İlçede esnaflık yapan Mehmet Arif Tan ise, yeni yolun nakliyesinin çok pahalı olduğunu anımsatarak, bunun ilçede satılan ürünlere yansıdığını anlattı.

Bahçesaray Minibüsçüler Kooperatifi Başkanı Reşat Sami de, fazla kar yağmadan yetkililerden yollarının açmalarını istedi. Sami, açılan yeni yolun çok uzak olması nedeniyle yolcular ve minibüscüler açısından çok maliyetli olduğunu kaydederek, "İlçede bir hasta olduğundan yeni yoldan Van'a getirmek için bir araç tutmak vatandaşa 260 YTL'ye mal oluyor. Bir de bunun dönüşü var. İlçeden ile varmak için başka bir ilden geçiş yapmak zorunda kalıyoruz. Bahçesaray'ın yolunu açtık demek kolay. Bunu söyleyenler açtıkları yoldan gidip gelsinler. Helikopterle ilçeye gidip gelmek kolay" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious