Bahreynli kadınların başörtüsü zaferi

Bahreynli kadınların başörtüsü zaferi.13481
  • Giriş : 05.07.2009 / 10:30:00

"Müslümanların değerlerine sahip çıktığımızı ve bir oyun uğruna bunlardan vazgeçmeyeceğimizi gösterdik"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Oyuncular, kalan maçlarına başörtülü çıkabilecek. Olay, Singapur'da oynanan Asya Gençlik Oyunları'nda bir Basketbol maçı yetkilisinin, Bahreyn bayan Milli Takım oyuncularının başörtülerini çıkarmasını istemesi üzerine başladı. Yetkili, bayan oyuncuların maça katılabilmeleri için örtüleri çıkarmaları gerektiğini, aksi takdirde Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA)'nın kıyafet kurallarını ihlal etmiş ve tüm maçları kaybetmiş sayılacaklarını söyledi.

HÜKMEN MALUP EDİLDİ

Ardından Bahreynli bayan Basketbol takımı ilk günde C grubunda Hindistan takımıyla yapacağı maçta hükmen mağlup ilan edildi. Dubai'de basılan Gulf News'teki habere göre, Bahreynli oyuncular karar karşısında şok oldu ve Bahreynli delegeler Asya Olimpik Konseyi üyelerine ve oyun müdürüne itirazda bulundu. Yetkililer, görüşmelerin ardından itirazı haklı buldu ve kararı geri çekerek Bahreynli bayan oyuncuların örtüleriyle maçlara katılabilmesine izin verdi. Karar, Körfez ülkesi Bahreyn milletvekilleri tarafından da sevinçle karşılandı.

MÜSLÜMAN OYUN İÇİN DEĞERLERİNDEN VAZGEÇMEZ

Milli takımın tavrını gurur verici bulduğunu dile getiren milletvekili İbrahim Busanadal, "Tüm dünyaya Müslümanların değerlerine ve prensiplerine sahip çıktığımızı ve bir oyun uğruna bunlardan vazgeçmeyeceğimizi gösterdik" dedi. Busanadal, "Dünyada demokrasiyi savunduğunu iddia eden bir çok ülkede başörtüsü sorunu devam ediyor. Başörtüsü giyme hakkı için mücadele eden oyuncularımızı tebrik ediyorum" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*