Bak, 11 ayda 2 ton eroin yakaladı

Bak, 11 ayda 2 ton eroin yakaladı.13118
  • Giriş : 12.12.2008 / 11:35:00

Kapıkule Sınır Kapısı'nda görev yapan narkotik dedektör köpeği ''Bak''ın, 11 ayda, 2 ton 115 kilo eroinin yakalanmasında etkin rol oynadığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kapıkule Sınır Kapısı'nda görevli muhafaza memuru ve narkotik dedektör köpek idarecisi Fatih Doğruer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bin 850 avroya Macaristan'dan 2004 yılında satın alınan ''Bak''ın, Ankara Gölbaşı Köpek Eğitim Merkezinde 14 narkotik dedektör köpek arasından birincilikle eğitimini tamamlayarak 2005 yılında Edirne Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğüne atandığını söyledi.

Bak'ın her türlü uyuşturucu maddeye çok duyarlı olduğunu ifade eden Doğruer, Bak'ın, koku alma ve önsezileri sayesinde bu yılın 11 ayında 2 ton 115 kilo eroinin ortaya çıkarılmasında etkin rol oynadığını belirtti.

Bak'ın Cumhuriyet tarihinde gümrüklerde bir defada ele geçirilen en büyük miktar olan 565 kilo eroini ortaya çıkardığını anımsatan Doğruer, ''bu nedenle Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Bak'a başarılarından dolayı madalya taktı. Türkiye'de madalyalı ilk köpek olan Bak, gümrükçülerinde gururu oldu'' dedi.

AKILLI VE HIRSLI BİR KÖPEK

Bak'ın sağlığıyla yakından ilgilendiğini ve üç ayda bir kan sayımı ile aşılarının yaptırıldığını belirten Doğruer, dedektör köpeğin çok akıllı ve hırslı olduğunu söyledi.

Sabah işe geldiğinde önce Bak'ın yanına giderek, sevdiği yiyeceklerden bir parça verdiğini bildiren Doğruer, Bak'ın uyuşturucu madde bulmada daha fazla başarılı olması için 25-30 kilo arasında kalmasına gayret ettiğini kaydetti.

Doğruer, Bak'ın sürekli moralini yüksek tutmaya çalıştığını belirterek, ''sabahları oyun oynadıktan sonra araçlarda uyuşturucu arama tatbikatı yaptırıyorum. Sürekli köpeğin moralini yüksek tutmaya çalışıyorum. Böyle yapınca Bak aramalarda çok başarılı oluyor'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*