Bakan, "af" beklentisi içinde olunmamasını önerdi

  • Giriş : 09.12.2007 / 00:08:00

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, hiç kimsenin ''af'' beklentisi içinde olmamasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Şahin, Karabük'ün Ovacık ilçesine bağlı Ekincik köyünde yaşayan anne ve babasını ziyaretinde açıklamalarda bulundu.

Kamuoyunda zaman zaman "genel af" beklentisinin gündeme geldiğini belirten Şahin, çıkarılan son afla ilgili olarak o dönemde muhalefette bulunan bir partinin milletvekili olarak görüşlerini açıkladığını ve afların suçların azalmasını sağlamadığını tam tersi arttırdığını söylediğini hatırlattı.

Bakan Şahin, "Biz, genel affı Türkiye'nin gündeminden tamamen çıkarmak istemiştik. Şimdi işin başına geldik. Şu anda ne bakanlığımın gündeminde, ne de hükümetimizin gündeminde bir af söz konusudur. Hiç kimse bir af beklentisi içerisinde olmasın. Türkiye'deki mevcut yasalar çerçevesinde herkes kendisine çeki düzen versin. Cezaevlerinde bulunanlar, mahkemelerin verdiği cezayı çektikten sonra normal hayata dönecekler. Herhangi bir af çıkarmayı, affı gündeme almayı asla düşünmüyoruz" diye konuştu.

"Ancak bu konu son zamanlarda bölücü terör örgütü mensupları ile ilişkilendirilerek gündeme getiriliyor" diyen Bakan Şahin, "Aslında bölücü terör örgütünün mensubu, herhangi bir eyleme katılmamış ama teslim olarak örgütün çözülmesine yardımcı olacak bilgiler verirse, Türk Ceza Kanunu'nun etkin pişmanlıkla ilgili 221'inci maddesi var. Sanırım, bu madde kapsamında 2 yıl içinde 300 civarında örgüt mensubu geldi, teslim oldu. Onlar haklarında herhangi bir ceza davası açılmadığı gibi tutuklanmadılar da. Bu maddeden yararlanmak için gelirler, güvenlik güçlerine teslim olurlar. Yargının karşısına çıkarlar ve normal hayata dönebilirler. Bu imkan zaten var. Bunu ortadan kaldırmak istemiyoruz ama genişletmek de istemiyoruz" ifadesini kullandı.

Hakim ve savcı mülakatları

Bakan Şahin, ülke gündemindeki kadrolaşma iddialarına gülüp geçtiğini ifade ederek, "Eğer hakim ve savcıları mülakat yoluyla almak kadrolaşmaksa 1934 yılından beri tüm adalet bakanları kadrolaşmış demek ki. Şu anda hakim ve savcı olup da mülakattan geçmeyen yoktur. Adalet Bakanı olup da aynı sistemi uygulamayan hiçbir bakan da yoktur. Bu anayasaya aykırı değildir. İşin gereğidir" dedi.

Şahin, "'Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu mülakatı yapsın' diyorlar ama Anayasa'nın 159'uncu maddesine göre hakim ve savcıların mülakatını o kurulun yapması mümkün değildir. Bunu Adalet Bakanlığı yapıyor, yasa gereğidir. Söylenen sözler ise tamamen siyasi amaçlıdır. Hatta bunu bir siyasi parti adına dillendirenler hiç farkında olmadan' Biz, geçmişte böyle yapmıştık, acaba bunlarda mı böyle yapacaklar' demek istiyorlar. Biz, asla öyle yapmayacağız" ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious