Bakan, bu kitabı kızıyla okuyabilir mi?

Bakan, bu kitabı kızıyla okuyabilir mi?.18886
  • Giriş : 21.12.2008 / 23:25:00
  • Güncelleme : 21.12.2008 / 23:30:25

MHP'li Ekici Türk edebiyatının ünlü eserini okumaya terbiyesinin müsaade etmeyeceğini söyledi ve ekledi...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

MHP Yozgat Milletvekili Mehmet Ekici, ilk ve ortaöğretimde öğrencilere tavsiye edilen 100 temel eser listesini eleştirerek, ''Sayın Bakan'a (Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik) soruyorum; 'Anayurt Oteli' kitabını, kızıyla birlikte yüksek sesle okuyabilir mi? Buna benim terbiyem müsaade etmez'' dedi.

TBMM Genel Kurulunda, Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi ile 94 üniversitenin bütçelerinin görüşmeleri devam ediyor.

MHP Grubu adına konuşan Ekici, Milli EĞitim Bakanlığının eğitim ve öğretim program ve projelerini eleştirerek, ilk ve ortaöğretim öğrencilerinin kendi kültür ve tarih değerlerini öğrenmelerine dönük derslerin müfredatında değişiklik yapıldığını söyledi. Ekici, eski müfredatta Tarih ve Sosyal Bilgiler kitabında; ''vatan, millet, güzel yurdum, islamiyetin doğuşu'' gibi ünitelerin yeni programda yer almadığını belirterek, ''Sayın Bakana soruyorum; Türklükten, İslamiyetten ve Türk tarihinden rahatsız mısınız? Öğrenciler kendi tarihlerini bilmeyecek mi? Çanakkale deniz savaşları hangi ünitede okutuluyor'' diye sordu.

100 temel eser listesi içinde yer alan ''Anayurt Oteli'' adlı kitabın öğrencilere okumaları için tavsiye edildiğini ifade eden Ekici, şöyle konuştu:

''Sayın Bakanı gördüm, çocuğunu sınava götüren müşfik bir baba...Ama sayın bakana huzurunuzda soruyorum; bu 'Anayurt Oteli' kitabını, o sınava götürdüğü sevimli kızıyla birlikte yüksek sesle okuyabilir mi? Eğer 'okurum' diyorsa, bir paragrafı ben okurum sayın bakan. Buna benim terbiyem müsaade etmez. Lütfen şu 'Anayurt Oteli'ni bir okuyun. Bakanlığımız bunu çocuklarımıza tavsiye ediyor. Hadi ''Eskiciler ve Oğulları'nı atlıyoruz, ders kitabında Ağrı Dağı'nı Ararat diye anlatan fahiş hatayı atlıyoruz, Paskalya Yortusu'nun dini bayramlarımız arasında gösterilmesini de atlıyoruz. Sayın Bakan bunu mutlaka sorgulamalıdır.''

Ekici, dershane sayısındaki artışın ''başarısızlık karinelerinden biri'' olduğunu belirterek, 2003 yılında 1890 olan dershane sayısının bugün 4 bini aştığını ifade etti. Ekici, ''Sayın Bakana sormak lazım; bu bir kaynak israfı, başarısız bir milli eğitim politikası göstergesi değil mi?'' dedi.

Milli EĞitim Vakfında (MEV) yaşananları ''rezalet'' olarak nitelendiren Ekici, ''Elimde MEV kongresinde, Sayın Bakan eliyle usulsüzlük yapıldığını gösteren bilirkişi raporu ve mahkeme kararı var. Alışkınız biz, oylar gizli kullanılır açık tasnif edilir. Hem gizli oy hem gizli tasnifini sayın bakan nasıl içine sindirebiliyor? Burada, demokrasi ve demokratik değerlerden bahseden Sayın Bakan ortaya koyduğu bürokratik ve siyasi diktatörlüğü nasıl izah edecek? Bu bilirkişi raporundan hiç utanç duymuyor mu?'' diye konuştu.

Kitap alımı işini de eleştiren Ekici, ''Kitap alımı işi tam bir organize...Bayındırlık müteahhitlerinin yaptığı, Kaçakçılık ve Organize Daire Başkanlığının ihaleye fesat karıştırma bağlamındaki sürecinin aynısı, milli eğitim kitaplarının temininde yaşandı'' görüşünü ileri sürdü.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in, ''ilk kez bürokatların sicilleriyle oynayan bakan olarak tarihe geçtiğini'', sicil bozmaların tümünün mahkemelerden döndüğünü anlatan Ekici, doktora ve master yapan öğretmenlerin ders ücretinin düşürüldüğünü söyledi. Bazı okullara yapılan atamaların usulsüz olduğunu savunan Ekici, 4B statüsündeki öğretmenlerin yönetici olamadığını, 300-600 YTL ücret aldığını, sıkıntı çektiklerini vurguladı. Ekici, ''Bu öğretmenlere kömür ve erzak göndermeyi düşünüyor musunuz?'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*