Bakan, istifa eden sözcüsünü dövdürdü

Bakan, istifa eden sözcüsünü dövdürdü.5109
  • Giriş : 04.10.2006 / 00:00:00

Irkçılığa isyan edip istifa eden bakanın sözcüsüne BZÖ dayağı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Partisindeki yabancı düşmanlığına dayanamadığı gerekçesiyle geçtiğimiz 26 Eylül'de partisi Avusturya'nın Geleceği İçin Birlik Partisi'nden istifa eden Avusturya Adalet bakanı Karin Gastinger'in basın sözcüsü Cristoph Pöchinger, BZÖ Başkanı Peter Westenthaler'in korumaları tarafından dövüldü.

Viyana'da bir lokalde meydana gelen olay sonrası basın sözcüsü Pöchinger, BZÖ Parti Başkanı Peter Westenthaler'in koruması hakkında suç duyurusunda bulundu. Yapılan suç duyurusu Anayasayı Koruma ve Terörle Mücadele Daire başkanlığınca da onaylandı.

Şahitlerin anlatımına göre olay şöyle gelişti. Basın Sözcüsü Pöchinger Viyana´da lokalde otururken BZÖ Parti Başkanı Peter Westenthaler korumaları ile birlikte içeri girer. Korumalardan biri Gastinger'in istifasından dolayı basın sözcüsüne hakaret eder. Bununla da yetinmeyen koruma Pöchinger´i başka bir odaya zorla götürerek orada döver. BZÖ başkan yardımcısı Hubert Gorbach´in araya girip yardım etmesi sayesinde korumaların elinden kurtarılan Pöchinger sağlık tespiti için hastaneye gönderilir.Yapılan tetkikte Pöchinger´in yerde maruz kaldığı tekmelerden korunmaya çalışırken kolları ve sırt kısımlarından yaralandığı vücudunun bazı yerlerinde ise zedelenmelerin olduğu tespit edilir.

Yabancı karşıtı söylemleriyle tanınan ve mevcut koalisyon hükümetinin küçük ortağı olan BZÖ yetkilileri olay hakkında yaptıkları açıklamada, basın sözcüsü Pöchinger'i kendi aralarında yaptıkları özel bir konuşmayı rahatsız ettiği için lokalden attıklarını söyledi. Buna karşılık olayın şahitleri ise parti başkanı Westenthaler´in olayın hemen öncesinde Pöchinger´in lokalden dışarı atılması için emir verdiğini iddia ederek " Westenthaler'in olay sırasında yardım etmediği gerekçesi ile suçlanabilmesi bile söz konusu olacaktır" şeklinde konuştular.

Gastinger'in basın sözcüsü Pöchinger olay sonrası yaptığı basın açıklamasında sadece Westenthaler´in korumasına yönelik suç duyurusunda bulunduğunu söyledi.

BZÖ şefi Peter Westenthaler ise konu ile ilgili sorulara yorum yapmayarak gerekli resmi açıklamanın Parti sözcüsü tarafından yapıldığını söylemekle yetindi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious