Bakan, Şemdin Sakık'la ilgili şaşırtıcı bir açıklama yaptı

  • Giriş : 15.11.2007 / 21:18:00

Adalet Bakanı Şahin, terör suçundan tutuklu bulunan Şemdin Sakık ile ilgili şaşırtıcı bir açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, ''İdaremizce bu kişiye (Şemdin Sakık) dizüstü verilmiş değil. Kendi imkanlarıyla temin ettiği bir bilgisayardır. İnternete de bağlı değil'' dedi.

Şahin, TBMM Genel Kurulunda Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri İzleme Kurulları Kanununda değişiklik öngören tasarının 3. maddesi üzerinde milletvekillerinin sorularını cevaplandırdı. MHP Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman, Bingöl'de 33 askerin şehit edilmesi olayına karıştığı belirlenen Şemdin Sakık'ın cezaevinde dizüstü bilgisayarıyla çekilmiş fotoğraflarının gazetelerde yansıdığını belirtti.

Büyükataman, Şemdin Sakık'a dizüstü gibi pek çok imkanın sunulduğu izleniminin verildiğini belirterek, diğer mahkumlara da aynı imkanların sağlanıp sağlanmadığını, eğer sağlanmıyorsa Sakık'a bu ayrımcılığın yapılmasının nedenini sordu. Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, terör örgütü üyesi olmak ve Türk Ceza Yasası ile Terörle Mücadele Yasasını ihlal etme nedeniyle ağırlaşmış müebbet ağır hapis cezasına çarptırılan Şemdin Sakık'a ilişkin gazete haberini gördüğünü söyledi.

Şahin, konuyla ilgili yaptığı araştırmada; Şemdin Sakık'a kendi parasıyla bir dizüstü bilgisayar alması konusunda, 57. Hükümetin Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk zamanında izin verildiğini söyledi.

Şemdin Sakık'ın infazın yapıldığı yerin hemen yanında kütüphane bulunduğunu ve dizüstü bilgisayarın internete bağlı olmadığını kaydeden Bakan Şahin, ''İdaremizce bu kişiye dizüstü verilmiş değil. Kendi imkanlarıyla temin ettiği bir bilgisayardır. İnternete de bağlı değil. Ama bilgisayarı kütüphane çalışmalarında kullandığı, kitap hazırlığı içerisinde olduğuna dair bilgilerini aldık.

Cezaevi ve oradaki infazla ilgili, yasal düzenlemelere aykırı bir husus saptanamamıştır. Bu işlemin bizim ceza infaz sistemiyle ilgili ve bu konudaki düzenlemelerle ilgili bir müşkül (engel) teşkil etmediği ilgili arkadaşlar tarafından bize intikal etmiştir'' diye konuştu.

DTP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan ise bazı gazetelerde, cezaevinden gönderilen tehdit mektuplarına ilişkin haberlerin yer aldığını belirterek, cezaevi yönetimince gönderilmeden önce okunan mektuplara ilişkin bir işlem yapılıp yapılmadığını sordu. Adalet Bakanı Şahin, tehdit mektuplarının kim tarafından, ne zaman ve nereden olduğuna dair bilgi olmadığını belirterek, bilgilerin kendisine ulaştırılması halinde gereğini yapacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious