Bakan, ülkenin Malezya'ya benzetilmediğini söyledi

Bakan, ülkenin Malezya'ya benzetilmediğini söyledi.22073
  • Giriş : 22.09.2007 / 14:16:00

Bakan Yazıcıoğlu, Türkiye'nin Malezya'ya döneceğini söylentilerini eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu, son günlerde Anayasa paketiyle ilgili tartışmalarda Türkiye'nin Malezya'ya döneceği yönündeki eleştirilerle ilgili olarak, 'Mahalle baskısı' iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi. Yazıcıoğlu, "Bizim örnek alabileceğimiz model yok, biz kendimiz modeliz." dedi.

Çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere memleketi Trabzon'a gelen Bakan Said Yazıcıoğlu, Sürmene ilçesinde incelemelerde bulunduktan sonra, Sultan Murat Yaylası'na çıktı. Burada gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandıran Yazıcıoğlu, Yeni Anayasa hazırlıklarına yönelik eleştirilerle ilgili bir soru üzerine, "Türkiye'de sivil bir anayasanın zamanı gelmişti. Bu bizim zaten toplumumuza taahhüdümüzdü. Şimdi sırası geldi, bir ön çalışma yapıldı ve biraz daha geliştiriliyor. Ondan sonra da kamuoyunun ve her kesimin tartışmasına açılacak. Ama çok gereksiz yere farklı bir zemine çekiliyor. Halbuki birşeyin tartışmaya açılabilmesi için bir dökümanın olması lazım. Şimdilik yapılan odur. Anayasa konusunda uzman arkadaşlar bir hazırlık yaptılar. O biraz daha geliştiriliyor, ondan sonra da daha hazır hale gelince kamuoyunun tartışmasına açılacak. Herkes katkısını ortaya koyacak, daha sonra da Türkiye ilk defa uzun bir aradan sonra sivil bir anayasaya kavuşmuş olacak. Bireyi ön plana çıkaran, kişisel hak ve özgürlükleri öne çıkaran bir anayasa ortaya çıkacak. Herkesin buna katkı sağlaması lazım, destek olması lazım." diye konuştu,

'TASLAK ORTAYA ÇIKTIKTAN SONRA HERŞEY TARTIŞMAYA AÇIK OLACAK'

Bakan Yazıcıoğlu, Anayasa taslağının türban tartışmasına indirgenmesine ise, "Bizim anayasa taslağı henüz netleşmediği için henüz neyin ne olacağı belli değil. Bazı varsayımlar üzerine iş başka mecralara çekiliyor. Bu da pozitif bir etki yapmıyor. Önce taslak ortaya çıksın, neyin ne olduğunu görelim, sonra zaten herşey tartışmaya açık olacak. Burada gizli kapaklı birşey yok. Herkes görüşünü ifade edecek, her kuruluş bütün siyasi partiler istediği gibi eleştirecekler, sonra olgunlaştıktan sonra Meclis'e sunulup gerekli prosedür yürütülecek." diye konuştu.

Yazıcıoğlu, başörtüsü tartışmalarında başı açıklara mahalle baskısı olacağı şeklindeki iddialara ise şu şekilde cevap verdi: "Mahalle baskısı söz konusu değil. Siz hiç görmüyormusunuz dışarıda başı açık, kapalı kol kola geziyor. Yani tabanda böyle bir sıkıntı yok. Farklı çevrelerden çarpıtılmaya çalışılıyor. Yok işte Malezya örneği veriliyor. Ne ilgisi var. Türkiye'nin tarihi bir geçmişi var, birikimi var. Bizim için örnek alacak bir model yok. Biz kendimiz modeliz. Biz çok büyük birikimler sonucu bu noktaya geldik. Dolayısıyla bunlar hep çarpıtmadır. Gereksiz tartışmalar, polemiklerdir. İşe pozitif bakmak lazım, herkesin olumlu bakması lazım, destek vermesi lazım ki bu ülkede yıllar sonra sivil bir anayasaya kavuşalım."

"OLAYLAR TRABZON'UN GEÇMİŞİNE YAKIŞAN ŞEYLER DEĞİL"

Bakan Yazıcıoğlu, son zamanlarda Trabzon'da meydana gelen şiddet olaylarının hatırlatılması üzerine ise, "Trabzon geçmişinde, tarihinde Türkiye'yi dini anlamda besleyen ilim adamları yetiştirmiştir. Trabzon'un böyle bir geleneği var. O gelenekten gelen bir şehirde bu tür şeylerin bir takım dış mihraklar eliyle mutlaka olması gereir. Çünkü Trabzon'un geçmişine yakışan şeyler değildir. Bunlar lokal şeylerdir. Trabzon bunları aşacaktır. Trabzon tarihteki birikimiyle Türkiye'nin hem dini, hem kültürel hayatında etkisi olan bir şehirdir. Dolayısıyla Trabzon'un yapısında bir değişiklik olmaz, bunların hepsi gelir geçer." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious