Bakan Akdağ tepkilere atıfta bulundu

  • Giriş : 13.07.2006 / 00:00:00

Sağlık Bakanı Dr. Recep Akdağ, "Bir uygulama başlattığımız zaman birileri hemen gürültü koparıyor" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bazı inceleme ve ziyaretlerde bulunmak için Kütahya'ya gelen Bakan Akdağ, Valilik önünde düzenlenen bir törenle karşılandı. Burada gelişini bekleyen vatandaşları da selamlayan Bakan Akdağ, bir grup sağlık çalışanıyla kısa süreli sohbet etti. Vali Osman Aydın'ı makamında ziyaret eden Bakan Akdağ, birimiyle ilgili olarak gündeme gelen ilaç listeleriyle ilgili açıklamada bulundu.
Eski dönemlerde vatandaşların çok sık karşılaştıkları problemlerin hükümetleri döneminde sona erdirildiğini vurgulayan Bakan Akdağ, "Kamu maliyesi tüm bu hizmetlerin sürdürülebilirliği adına, ilaç listeleriyle ilgili, hem de vatandaşları hiç sıkıntıya sokmayacak bir uygulama başlattığı zaman hemen birileri bir gürültü koparıyor." dedi. Bakan Akdağ şöyle konuştu: "Nedir bu gürültü? 'Maliye liste kısıtlaması yapmış, grip ilaçlarını vermiyor' diyorlar. Halbuki bu doğru değil. Grip ilaçları yine veriliyor; ama nasıl? Bir grip ilacı hap şeklinde. Diyelim ki 2 YTL fiyatı var. Bunun bir de suya attığınız zaman köpüren tarzı var. O da 10 YTL. İkisinin de etkinliği aynı. Aynı maddeye sahip. Maliye Bakanlığımız da bizim de desteğimizle, bilim adamlarıyla beraber yapılan çalışmalar sonunda diyor ki: 'Ben bu 2 YTL'lik ilacı ödeyeyim. Sırf köpürdüğü için niye ilaca 8 YTL fazla verelim.' deyince ortaya bir gürültü çıkıyor."

"Kamu maliyesi bir tasarruf tedbiri aldı, vitaminler ve benzeri ilaçlar vatandaşa verilmiyor." gibi söylentilerin de gerçeği yansıtmadığını dile getiren Bakan Akdağ, onlarca vitamin ve mineralin bu liste uygulamasından sonra yine vatandaşa verildiğini kaydetti. Listeden çıkarılanların dozları, içindeki etken maddeleri itibarıyla yetersiz bulunanlar olduğunu söyleyen Dr. Akdağ, "Buna da ülkemizdeki bilim adamları karar veriyor. Ondan sonra 'Vatandaşın vitamini verilmiyor' diye yanlış bir değerlendirme yapılıyor. Biz hükümet olarak şundan kıvançlıyız: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına ilacını her halükarda ulaştırabileceğini herkese göstermiştir. Bizden çok daha zengin bir çok Avrupa ülkesinde bile, Türkiye'mizde ilaca kolay ulaşılabildiği kadar kolay ulaşılamıyor." şeklinde konuştu.

Kütahya'da bir tıp fakültesinin kurulması yönünde kamuoyunun arzusunun iletilmesi üzerine Bakan Akdağ, hiç bir zaman tıp fakültesi kurulmasına karşı olmadığını belirterek, "Burada bir tıp fakültesi kurulması ile ilgili bizimle görüşüldü. Ancak biz biraz da şehirde bu tip incelemeleri yapmak için buradayız. Bizim için asıl olan vatandaşımızın daha kaliteli bir sağlık hizmeti almasını sağlamaktır. Bunu değerlendireceğiz. Ben tıp fakültelerinin kurulmasına öteden beri hep olumlu baktım. Çünkü hekim yetiştirmeye çok ihtiyacımız var. Ama kamuoyunda şöyle bir yanlış algılama olmamalı: Bir tıp fakültesinin kurulması, şu anda vatandaşın hizmetine sunulmak üzere olan bir hastanenin fakülteye verilmesiyle doğrudan ilişkili değil. Bir fakülte kurulur, onun temel birimleri kurulur. İş yeter ki hastaneye kadar gelsin. Biz o hastanemizin imkanlarını fakülteye mutlaka sunarız." diye konuştu.

Bakan Akdağ'ın Kütahya'yı ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Kütahya Valisi Osman Aydın, Kütahya hatırası olarak bir çini pano hediye etti. Bakan Akdağ, Vali Aydın'ı ziyaretin ardından AK Parti İl Başkanlığı'na geçerek partililerle buluştu. Ardından İl Özel İdaresi'ne geçen Bakan Akdağ, burada sağlık personeliyle bir toplantıya katılarak sorunları dinledi.

Sağlık Bakanı Dr. Recep Akdağ'ın programı yarın öğle saatlerine kadar devam edecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious