Bakan Akdağ'a tabiblerden tepki

  • Giriş : 25.07.2006 / 00:00:00

Türk Tabipleri Birliği Başkanı Gencay Gürsoy, Bakan Akdağ'ın İstanbul'un 'mecburi hizmet' kapsamına alınabileceği yönündeki açıklamalarına tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gürsoy, İstanbul'un mecburi hizmet kapsamına alınmasının akla yatkın olmadığını söyledi.
TTB Başkanı Gencay Gürsoy, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın pratisyen hekimlerle ilgili yaptığı açıklamalarla ilgili İstanbul Tabip Odası'nda basın toplantısı düzenledi. Bakan Akdağ'ın, İstanbul'un zorunlu hizmet statüsüne alınabileceği yönündeki açıklaması ile ilgili olarak Gürsoy, "İlk defa duyduğumuz, şaşkınlıkla karşıladığımız bir yeni uygulamanın müjdesini Sayın Bakan verdi. İstanbul'a hekimlerin gelmesi için mecburi hizmet uygulaması." dedi.

Bakan Akdağ ile yaptıkları görüşmede bu konunun gündeme gelmediğine işaret eden Gürsoy, "Aradan 10 gün geçmeden Sayın Bakan İstanbul'a mecburi hizmet uygulaması getirileceğini açıkladı. İstanbul İl Sağlık Müdürü ile görüştüğümde, 'evet' yanıtını aldım. 'Aşağı yukarı bin 500 civarında pratisyein hekim atamak istiyoruz' dedi." şeklinde konuştu.

Öte yandan İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Hüseyin Demirdizen, TTB'nin hazırlamış olduğu "Sağlık Bakanı Akdağ'a Açık Mektup" başlıklı metni okudu. Dekmirdizen, "Sağlık Bakanı Dr.Recep Akdağ, iktidara gelişinin 4'üncü yılında İstanbul'un sağlık sorunlarını yerinde görmeye, anlamaya, çözüm bulmaya karar vermiş olmalı ki yaklaşık 10 gündür İstanbul'daki eğitim hastanelerini, Sağlık Bakanlığı bürokratlarından oluşan yaklaşık 40-50 kişilik bir ekiple ziyaret ediyor, incelemelerde bulunuyor. Hastane çalışanlarının dertlern sorunlarını dinliyor, hemen oracıkta çözüyor ya da bürokratları aracılığı ile soruları yanıtlayarak çözümler bulmaya çalışıyor. Sözüm ona hastaneleri tepeden tırnağa mercek altına alıyor." şeklinde konuştu.

Sağlık Bakanı Akdağ'ın göreve geldiğinde mecburi hizmeti ortadan kaldırdığına işaret eden Demirdizen, "Şimdi de bir iktidar için utanç tablosu olması gereken bir durumu, İstanbul'un pratisyen ve hemşire açığını mecburi hizmetle çözme iddiasında bulunma durumunda kalmıştır." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious