Bakan Aksu, polislere işbirliği çağrısı yaptı

  • Giriş : 19.10.2006 / 00:00:00

İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, 36 ülkenin polis akademisi başkanı ile İstanbul'da biraraya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Geçtiğimiz yıl Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen Avrupa Polis Akademileri ve Eğitim Kurumları Başkanları zirvesinin 14'üncüsü İstanbul'da başladı. Topkapı Eresin Otel'de gerçekleştirilecek ve 3 gün sürecek olan "Polis Eğitim ve Öğretiminde Çağdaş Yaklaşımlar" konulu konferansın açılış konuşmasını İçişleri Bakanı Aksu yaptı.

Bakan Aksu, 15 AB üyesi, 2 adey ülke, 19 Asya, Balkanlar ve Ortadoğu ülkesi ile 3 uluslararası kuruluştan gelen 86 kişinin katıldığı toplantıda uluslararası işbirliğinin önemine işaret etti. Hiçbir ülkenin kendi başına ve hatta bir grup ülkenin kendi başlarına insanları tehdit eden unsurlara karşı yeterli çözümlere ulaşamayacağını belirten Aksu, işbirliklerinin önemine dikkat çekti. Aksu, "Nitekim biz Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti olarak, uluslararası suç örgütlerliyle bölgesel, çok taraflı ve evrensel ölçütte mücadeleyi ihmal etmemek gerektiğini her platformda dile getiriyoruz. İkili düzeyde uluslararası ilişkilere gereken önemi vermekte, başta terör olmak üzere her türlü sınırı aşan organize suçlar, göçmen kaçakçılığı, uyuşturucu madde ve insan ticareti, mali suçlar ve sınır güvenliği gibi alanlarda 53 ülke ile 102 anlaşma ve protokol imzalamış bulunmaktayız." şeklinde konuştu.

Suçlarla etkili mücadele edilebilmesi için güvenlik güçlerinin hem teknik hem de eğitim metodları konusunda karşılıklı bilgi ve tecrübe alışverişinin zorunluluğuna işaret eden Bakan Aksu, "Bu nedenle medeniyetlerin, kıtaların ve kültürlerin buluşma noktası İstanbul'daki bu toplantıyı gelecek adına umut veren önemli ve anlamlı bir adım olarak görüyoruz." dedi.

Türkiye'nin, içinde bulunduğu bölgenin ve dünyanın güvenliğine ve huzuruna büyük katkı sağlama arzusunda olduğunu ve bunun için yeterli potansiyelinin bulunduğnu kaydeden Aksu, bu potansiyelin arkasında sadece kendi profesyonel güvenlik birimlerinin tecrübeleri değil, aynı zamanda vatandaşın sahip olduğu çağdaş duyarlılık yattığını dile getirdi. Aksu şunları söyledi: "Gerek engin tarihi-kültürel birikimi ve gerekse bu birikimin kazanımlarını yansıtan hoşgörülü vatandaşlara sahip olma özelliği, çağımızda çok ihtiyaç duyduğumuz, toplumlar arası diyalog ve barışın filizlenmesinde hayati bir rol oynayacaktır. Biz bu tür toplantıları suç ve suçlularla mücadelede önemli bir adım, üretilecek fikirleri de bölge ve dünya barışı adına önemli birer reçete olarak görmekteyiz. Buradan yeni ortaklıklar, yeni projeler doğmalı ve dünyanın değişik yerlerinde uygulanmalıdır. Bizler bu yolda her türlü katkıyı yapmaya hazırız."

Türk Polis Akademisi hakkında katılımcılara bilgi veren Abdulkadir Aksu, bu okulun çok önemli bir eğitim birimi olduğunu kaydetti. Aksu şunları anlattı: "Polis akademimiz 2001 yılında üniversiteye dönüştürülerek, bünyesinde güvenlik bilimleri fakültesi, güvenlik bilimleri enstitüsü ve polis meslek yüksek okulları kurulmuş ve yaklaşık 15 bin öğrenci eğitim öğretim görmektedir. Polis akademimiz, bir bilim yuvası olarak bir yandan eğitim teknolojisinde gelinen en son noktayı yakalamaya, öbür yandan da bilimsel üretimi ile dünyada aynı amaçla kurulan okullara örnek olmaya gayret etmektedir. Kendi öğrencilerimizin yanı sıra; dost ve dayanışma içinde olduğumuz 13 ayrı ülkeden 217 misafir öğrencimiz eğitim-işbirliği anlaşmaları çerçevesinde öğrenim görmektedirler. Bu ülkeler, burada memnuniyetle bir çoğunun temsilcisini gördüğüm Makedonya, Arnavutluk, Azerbaycan, Bosna Hersek, Filistin, Gürcistan, Ürdün, Moğolistan, Kırgızistan, KKTC, Türkmenistan, Moldova ve Sudan'dır. Buradan mezun olan 499 misafir öğrencimiz sadece ülkelerindeki güvenliğe katkı sağlamamakta, aynı zamanda ülkeler arasındaki başta güvenlik sorunlarının çözümü olmak üzere her alanda işbirliğinin ve dostlukların geliştirilme ve pekişmesine de katkı sağlamaktadırlar. Öte yandan, yaptığım yurtdışı ziyaretlerimizde ve gerekse yurtdışından bize gelen konuk bakanların heyetlerin ziyaretleri sırasında polis akademisinin misafir öğrenci kontenjanlarının arttırılmasına ilişkin talepleri bulunmaktadır. Polis akademimizin; Türkiye'yi aşarak diğer ülkelere de eğitim ihraç edecek seviyede, bir eğitim kurumu haline geldiğini görmekten büyük bir mutluluk duyuyorum."

Konferans kapsamında polis eğtiiminde teori ve pratiğin birleştirilmesi, polis eğitiminde yükselen değer olarak insan hakları ve demokrasi, medya ile ilişkilerde polis eğitiminin rolü gibi konu başlıkları altında 8 ayrı panel düzenlenecek. Ayrıca Küresel Güenliği Tehdit Eden Suçlarla Mücadelede İstanbul Örneği" konulu panelde İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün terörle ve uyuşturucu ile mücadele için yapmış olduğu çalışmalar anlatılacak ve MOBESE sisteminin tanıtımı yapılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious