Bakan Aksu deprem bölgesinde

  • Giriş : 21.02.2007 / 00:00:00

İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Elazığ'daki depremle ilgili, ''Valilerimizden aldığım bilgide Allah'a şükür ağır hasarımız, can kaybımız yok'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Aksu, Sivrice'de şubat ayında da sabaha karşı 5.3 büyüklüğünde bir deprem yaşandığını anımsattı.

Helikopterle gelirken hem Maden hem de Sivrice ilçesinin üzerinden geçtiklerini belirten Aksu, şunları söyledi:

''Allah'a şükür can kaybımız, ağır hasarımız yok. Valilerimizden aldığım bilgide, bazı evlerimizde çatlaklar olmuş. deprem Elazığ, Bingöl, Diyarbakır ve Malatya'dan da hissedildi. Bilhassa Diyarbakır Çüngüş ile Pütürge'de biraz daha şiddetli hissedildi. Pütürge'nin bazı köylerinde, bazı evlerin duvarlarında çatlaklar oluştuğu söylendi.''

Aksu, deprem haberini alır almaz, öncelikle sivil savunma birliklerini, Elazığ, Diyarbakır, Bingöl ve Malatya'dan Sivrice ve Maden'e sevk ettiklerini bildirdi.

Kızılayın da Elazığ'da bölge müdürlüğü bulunduğunu belirten Aksu, ''Bu müdürlüğümüz, eğer ihtiyaç olursa kullanılmak üzere, Pütürge, Çüngüş ve Sivrice'ye hemen çadır yolladı. Çok çok geçmiş olsun, Allah tekrar böyle bir şey göstermesin. Devletimiz, hükümetimiz her türlü yarayı sarar. Devletimiz, tüm kurumlarıyla hizmetinizdedir'' dedi.

Bakan Aksu daha sonra Sivrice Kaymakamı Suat Yıldız ile görüşerek ilçedeki son durumla ilgili bilgi aldı.

Bu arada Elazığ Valisi Muammer Muşmal, Bakan Aksu'ya, ilçe merkezinde hasar gören Cumhuriyet İlköğretim Okulunda eğitimin yapılmayacağı bilgisini verdi.

İl Jandarma Komutanı Albay Ali Ergülmez de Aksu'ya, Maden'de 45, il merkezinde 65 köyde hasarlı evin olduğu söyledi.

Bakan Aksu'nun hükümet konağından çıktığı sırada, İhsan Yıldırım adlı bir vatandaş, Sivricenin birinci derecede deprem bölgesi olduğunu, bu nedenle TOKİ'nin burada depreme dayanıklı ev yapmasını istediklerini söyledi. Aksu da devletin her türlü yaraları saracağını ifade etti.

Aksu daha sonra, Batman Valisi Haluk İmga ile helikopterle ilçeden ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious