Bakan Aksu'dan beraberlik mesajı

  • Giriş : 08.09.2006 / 00:00:00

İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu etnik kökeni ve dini inancı ne olursa olsun, bu milletin et ile tırnak gibi kaynaştığını belirterek, "Hiçbir güç, hiçbir eylem bu birlikteliği bozamaz." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Matiat Oteli'nde Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Kemal Nehrozoğlu ve bir çok ilin vali ve belediye başkanlarının da katıldığı toplantıya konuşmacı olarak katılan Bakan Aksu, tarihi ve kültürel değerlere sahip çıkılmasının, artık bütün insanların üzerinde ittifakla durdukları bir konu olduğunu ifade etti.

Aksu, "Üzerinde yaşadığımız Anadolu coğrafyası, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, insanlığın bugüne kadar, geçirmiş olduğu her dönemin hala canlı izlerini taşıyan, ender bir konuma sahip yerlerdendir. Bir araya gelmemize vesile olan Mardin ilimiz; çeşitli etnik grupların, değişik dinlere mensup insanların yıllardır huzur ve barış içerisinde yaşadıkları hoşgörü ortamıyla, tarihi eserleriyle, kültürel mirasların en evrensel ve en güzel örneklerine sahiptir. Tabii sadece Mardin değil, Türkiye'mizin bir incisi İstanbul, bir Antalya, bir Şanlıurfa, bir Trabzon, bir Ağrı kısacası Anadolu'nun her tarafı kültürel mirasın eşsiz ve güzel örnekleriyle doludur." dedi.


BAKAN AKSU'DAN TERÖR DEĞERLENDİRMESİ


Mardin'de 2 günden beri incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Aksu, toplantıdaki konuşmasında bölgede son günlerde artan terör olaylarını da değerlendirdi.

Çatışmalarda her şehit olan askerin milletin yüreğine düşmüş bir ateş olduğunu dikkat çeken Bakan Aksu, kutsal görevlerini yerine getirirken, bu ülkeyi vatan yapan ecdatlarının görevlerini devam ettirirken, bu ülkeye hizmet ederken hayatlarını feda edenlere çok şeyler borçlu olduklarını ve onları rahmet yad ettiklerini söyledi.

Bakan Aksu terörle ilgili değerlendirmelerinde şu ifadeleri kullandı: "Son günlerde bölücü terör örgütünün haince, kalleşçe pusular ve uzaktan kumandalı mayınların patlatılması sonucu, tek amacı ülkede huzuru sağlamak olan güvenlik güçlerimize yönelik menfur saldırıları hepimizi derinden üzüntüye boğmuştur. Her zaman konuşmalarımda ifade ettiğim gibi, terör ve şiddetle dünyanın hiçbir yerinde sonuca ulaşmak mümkün olmamıştır, teröristlerin sonu hep hüsran olmuştur. Bunların da sonu hüsran olacaktır. Akıttıkları kanda boğulacaklardır. Hainler bilmelidirler ki; bu saldırılar, ülkemizin bölünmez bütünlüğünü koruma konusundaki kararlılığımızdan bizi asla caydıramayacak, varlıklarını, vatanın varlığına feda eden güvenlik kuvvetlerimizi asla yıldıramayacak, milletimizin can ve mal güvenliğini sağlama konusundaki azmini de kıramayacaktır. Bu mücadelede hiç bir zaman teröre prim vermeyen her zaman güvenlik güçlerimizin yanında yer alan aziz vatandaşlarımızın ayrı bir yeri bulunmaktadır."

Türk milletinin genci, yaşlısı, doğulusu batılsıyla teröre prim vermediğini ve her yerde terörü şiddetle kınadıklarını, huzur ve istikrara yönelen tehditlere karşı her zaman olduğu gibi kararlılığını ortaya koyduğunu kaydeden Bakan Aksu, "Bu kararlılığı Şırnak'ta, Van'da Diyarbakır'da hasılı yurdun her tarafında terörün telin edildiği toplantılarda ve mitinglerde görüyoruz. Bunu Türkiye gördüğü gibi artık tüm dünyada görecektir. Ülkemizin tarihi geçmişi; bu tür olayların tertipçilerinin ve maşalarının er veya geç güvenlik güçlerimizden ve Türk adaletinden hak ettikleri cevabı aldıklarının örnekleri ile doludur. Ülkemiz; kardeşi kardeşe kırdıran, milli servetimizin büyük bir kısmının boş yere heba olmasına sebep olan terör illetinden çok çekmiştir. Etnik kökeni ve dini inancı ne olursa olsun, bu millet et ile tırnak gibi kaynaşmıştır. Hiçbir güç, hiçbir eylem bu birlikteliği bozamaz. Milletimiz bilmektedir ki; emniyet ve huzurun olmadığı yerde ekonomik ve sosyal kalkınmadan ve insan haklarından bahsetmek asla mümkün değildir. Her şehit olan asker milletimizin yüreğine düşmüş bir ateştir.onlar, kutsal görevlerini yerine getirirken, bu ülkeyi vatan yapan ecdatlarının görevlerini devam ettirirken, bu ülkeye hizmet ederken hayatlarını feda ettiler, onlara çok şey borçluyuz. Rahmetle yad ediyoruz." şeklinde konuştu.

Toplantıda Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Kemal Nehrozoğlu, Mardin Valisi Mehmet Kılıçlar, Tarihi Kentler Birliği Başkanı Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Nurettin Sözen, Mardin Belediye Başkanı Metin Pamukçu ve Midyat Belediye Başkanı Şeyhmus Nasıroğlu da birer konuşma yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious